دریافت وجه نقد از بیماران به جای استفاده از کارتخوان تخلف تعزیراتی نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدعلی اسفنانی در خصوص دریافت زیر میزی از بیماران توسط برخی پزشکان گفت: قانون برای هر خدمتی که به مردم عرضه می‌شود چه در قالب مهندسی و یا پزشکی و خدماتی  و ... باشد مبلغی را به عنوان تعرفه در نظر گرفته است. برای پزشکان، مطب‌ها و بیمارستان ها که حق ویزیت یا حق الزحمه اتاق عمل و جراحی را دریافت می کنند تعرفه ای وجود دارد و براساس قانون اگر تعرفه را رعایت نکنند و اضافه مازاد دریافت کنند تخلف بوده و تخلفی تحت عنوان دریافت مبلغ مازاد بر تعرفه است و در قانون گرانفروشی خدمات است و جرم است.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی ادامه داد: رقم دریافتی هر چه بیشتر باشد، طبیعتا میزان مجازات و جریمه بیشتر است، این موضوع که دریافتی به چه صورت باشد فرضا ریال نباشد و به صورت دلار و سکه و... باشد تاثیری در اصل موضوع نمی کند زیرا مازاد بر تعرفه مبالغی را دریافت کردند و براساس آن مبلغی که معادل سازی شده جریمه در نظر گرفته می شود.


وی افزود: گاهی اوقات برخی از پزشکان تخلفات دیگری دارند و آن هم این است که مثلا به جای اینکه پول را به شخص پزشک بدهند به واسطه یا منشی یا دیگری می دهند طبیعتا اگر این موضوع احراز شود که این مبلغ بابت خدمتی بوده که پزشک ارائه کرده است و از بیمار دریافت شده در حکم دریافت توسط خود پزشک است و قابل مجازات خواهد بود و آن پزشکی که چنین تخلفی مرتکب شده مجازات می شود.

به گزارش ایسنا اسفنانی در پایان در خصوص اینکه برخی از پزشکان به جای استفاده از کارتخوان از بیمار پول نقد را برای ویزیت دریافت می کنند تا مالیات ندهند آیا تعزیرات به این موضوع ورود می کند؟ گفت: این موضوع جزو تخلفات تعزیراتی نیست و در حیطه تعزیرات نیست ولی از آنجایی که  سازمان امور مالیاتی بخواهد میزان درآمد آنها را  لحاظ کند و مالیات اخذ کند، امکان صحت سنجی نیست که چه مقداری دریافت شده و ممکن است تخلفی در آن زمینه باشد و حتی می تواند مصداقی از برخی جرم‌هایی که  در قانون مجازات اسلامی گفته شده تلقی شود.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.