شهروندان بندرعباس جان خود را نجات دهند، چون نگاه بهداشت و درمان هرمزگان معطوف به تشویق زادآوری است
 به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا) و به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر بندرعباس، یعقوب دبیری نژاد در صحن علنی شورای اسلامی شهر بندرعباس با تذکر نسبت به وضعیت بهداشت و درمان مرکز استان هرمزگان اظهار کرد: باتوجه‌به عدم پاسخگویی مناسب مسئولین بهداشت و درمان استان ناگزیرم برخی موارد را ازطریق صحن علنی شورا به گوش مسئولان مربوطه برسانم. 

 وی افزود: در روز ملی جمعیت قرار داریم، متأسفانه مسئولین بهداشت استان، جمعیت را فقط در فرزندآوری می‌بینند، برای رونمایی از عروسک و کلنگ‌زنی پارک کاکا و دادا به صف می‌شوند، اما صف ام‌آرآی چندماهه بیماران در بیمارستان شهید محمدی به چشمشان نمی‌آید. 

 نائب رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس عنوان کرد: بیمار هرمزگانی برای انجام یک ام‌آرآی ساده حدود ۴ تا ۵ ماه باید در صف انتظار بماند، یعنی اگر در نوبت ام‌آرآی از بیماری نمیرد احتمالاً به مرگ طبیعی خواهد مرد. 

دبیری نژاد ادامه داد: در سایر حوزه‌های درمانی و دارویی نیز وضع بهتر از این نیست، به رئیس محترم دانشگاه و معاونین ایشان حضوراً گلایه کردم که چرا مرکز استان فقط پنج دستگاه آمبولانس اورژانس فعال دارد، جواب دادند که پنج دستگاه درست نیست و ما ۸ دستگاه آمبولانس داریم! حتی اگر به حرف خود آقایان استناد کنیم تقریباً به‌ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت یک آمبولانس، اگر آمار سکته‌ها و موارد متفرقه را هم حساب نکنیم، این عدد را با روزانه ده‌ها تصادف جرحی در سطح شهر بندرعباس مقایسه کنید که چگونه در سایه بی‌خیالی آقایان باید ۸ دستگاه آمبولانس، نیازمندی اورژانسی ۷۰۰ هزار نفر جمعیت مرکز استان را مدیریت کنند. 

وی بیان کرد: برخلاف توصیه‌های پزشکی مرسوم، بهتر است شهروندان بندرعباس خودشان جانشان را نجات بدهند چرا که نگاه بهداشت و درمان در هرمزگان معطوف به تشویق زادآوری است نه افزایش نرخ امید به زندگی. 

نائب رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس خاطرنشان کرد: در سایه چنین نگاهی حتی پزشکان و متخصصین حوزه سلامت نیز امید به زندگی و بهبود وضعیت موجود ندارند و نتیجه آن مهاجرت و خودکشی پزشکان و سرمایه‌های مادی و معنوی کشور می‌شود. در همین خصوص تذکراتی نیز به برخی آقایان داده‌ام که جدی نگرفته‌اند و در صورت ادامه رویه دلایل مهاجرت پزشکان متخصص از استان هرمزگان را به تفضیل اطلاع‌رسانی خواهم کرد. 

جوابیه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان درمورد موضوعات مطرح شده در شورای شهر بندرعباس

گفتنی است بعد از سخنان مطرح شده توسط دبیری نژاد از اعضای شورای شهر بندرعباس در صحن علنی شورا، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، جوابیه‌ای را جهت تنویر افکار عمومی  صادر کرد. 

به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا) و به نقل از برنا در این جوابیه آمده است: دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان با توجه به وظایفی که برعهده دارد، همواره درجهت خدمت‌رسانی به مردم عزیز استان و ارتقای سطح بهداشت و درمان هرمزگان تلاش می‌کند. 

لذا باتوجه به سخنان یکی از اعضای شورای شهر، بر خود لازم می‌دانیم جهت تنویر افکار عمومی درمورد انتقادات مطرح شده، توضیحاتی ارائه کنیم: 

در سطح شهر بندرعباس، سه دستگاه MRI در بیمارستان‌های شهید محمدی، تامین اجتماعی و صاحب‌الزمان به مردم خدمت ارائه می‌کنند. 

باتوجه به خرابی MRI بیمارستان صاحب‌الزمان و اقدام برای تعمیرات لازم، درحال حاضر ۲دستگاه MRI به بیماران خدمات ارائه می‌کنند؛ ضمن آن‌که MRI بیمارستان صاحب‌الزمان تا یک ماه آینده به چرخه خدمت‌رسانی برمی‌گردد. 

همچنین با راه‌اندازی بیمارستان سیدالشهدا، یک دستگاه MRI دیگر نیز در شهر بندرعباس به این چرخه اضافه خواهد شد. 

به‌طورکلی در بخش مرکزی استان، سه دستگاه MRI در شهر بندرعباس وجود دارد. 

لازم به ذکر است که  حسب نیاز استان در طی یک سال گذشته سه دستگاهMRI  به چرخه درمان استان هرمزگان اضافه شده است. یک دستگاه MRI در بیمارستان قشم نصب شده است که به محض اتمام فرآیندهای نرم‌افزاری، به  چرخه خدمت اضافه می‌شود. 

در حال حاضر در شرق استان، MRI بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) میناب و در غرب استان ۲ دستگاه MRI در بیمارستان‌ شهدای بندرلنگه و بیمارستان رستمانی پارسیان در حال کار هستند. 

با توجه به مسئله مسافرپذیر بودن این استان خصوصا در نیمه دوم سال و فروردین‌ماه و افزایش حجم خدمات بهداشتی و درمانی قطعا اضافه شدن یک دستگاه MRI دیگر در این شهر در ارتقا و تسریع ارائه خدمات تاثیرگذار است که لازم است تمهیدات لازم و تامین اعتبار توسط وزارت مطبوع یا از طریق مسئولیت اجتماعی صنایع  یا همکاری خیرین سلامت صورت گیرد. 

مسئله کمبود آمبولانس، مسئله‌ای کشوری است، با این حال در شهرستان بندرعباس، ۵ پایگاه اورژانس شهری، ۸ پایگاه اورژانس جاده‌ای، یک پایگاه اورژانس بال ثابت هوایی، یک بالگرد اورژانس، یک آمبولانس دریایی مسیر تردد هرمز-بندرعباس، ۱۳ دستگاه آمبولانس، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۲ دستگاه موتورلانس وجود دارد. 

باتوجه به وجود پزشکان حاذق و توانمند در هرمزگان و همچنین توسعه و تجهیز بیمارستان‌های استان، مردم عزیز می‌توانند روند درمانی خود را درون استان پیگیری کنند و جز در مواردی خاص نیازی به اعزام بیمار به سایر استان‌ها وجود ندارد؛ چنان‌که از استان‌های هم‌جوار نیز برخی بیماران برای درمان به هرمزگان مراجعه می‌کنند. 

لازم به ذکر است؛ مسئله جوانی جمعیت از مسائل حیاتی کشور است دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز به عنوان یکی از اعضای قرارگاه جوانی جمعیت استان زیر نظر مدیریت ارشد استان در این راستا تلاش نموده و اقدامات بسیاری در زمینه‌های مختلف برای جوانی جمعیت صورت گرفته است. در بحث باروری و کمک به زوج‌های نابارور توفیقات زیادی داشتیم، از جمله در میناب و در بندرلنگه خدمات تخصصی ناباروری و در شهر بندرعباس مرکز درمان فوق تخصصی نازایی در بیمارستان پیامبر اعظم (ص) راه‌اندازی گردید که در آن‌ها خدمات با تعرفه دولتی ارائه می‌شود و تاکنون تعداد زیادی زوج‌های نابارور در این مراکز شناسایی شده‌اند و تحت درمان هستند و خبر خوب آن‌که  تعدادی از این عزیزان نیز صاحب فرزند شدند. 

طراحی عروسک‌های «دادا و کاکا» و کلنگ‌زنی پارکی با این نام در شهر بندرعباس ازجمله اقدامات فرهنگی و رفاهی در این زمینه می‌باشد. 

دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در حوزه بهداشت و درمان وظایف متعددی برعهده دارد و انجام وظیفه در تمامی حوزه‌ها در حال انجام است. 

مسئله مهم آن‌که با توجه به همه مشکلات و کمبودهای موجود پرسنل خدوم دانشگاه علوم پزشکی استان با تمام توان تلاش می‌کنند که علی رغم محدودیت امکانات به مردم عزیز استان ارائه خدمت نمایند. 

و از آن‌جاکه سلامتی یک حق همگانی و نیاز یکایک انسان‌هاست شایسته است بخش‌های خصوصی و سایر سازمان‌ها برای تامین نیاز درمانی مردم در کنار دانشگاه علوم پزشکی فعالیت کنند و دانشگاه ضمن همکاری کامل از هرگونه فعالیت در این زمینه حمایت می‌کند‌. 

در خاتمه از حمایت‌های مدیریت ارشد استان، امام جمعه، نمایندگان محترم مجلس و شورا و سایر مسئولین که در ارتقا و توسعه خدمات سلامت در این استان همواره پای کار بوده و دانشگاه علوم پزشکی را با نظرات و کمک‌های خود حمایت نموده‌اند کمال تشکر و قدردانی را داریم. 

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.