اشعه UV منجر به عواقب جبران‌ناپذیری برای سلامتی می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، صادق ضیائیان گفت: شاخص UV در ساعات صبح پایین است و به همین دلیل مشکلی برای مردم در سراسر کشور ایجاد نمی‌کند ولی پیش‌بینی می‌شود از ساعت ۱۱ تا ۱۲ بیشتر در استان‌های مرکزی و شرق کشور اشعه UV بین ۷ تا ۱۱ باشد، میزان بالای این اشعه می‌تواند مشکلات پوستی ایجاد کند، همچنین از ساعت ۱۲:۳۰ تا ۱۵ تقریبا در اغلب استان‌ها این اشعه وجود دارد و اغلب استان‌های کشور UV بالای ۱۱ را تجربه خواهند کرد.

مقادیر کم UV در برخی استان‌ها

وی تصریح کرد: اشعه ماوراء بنفش در تمامی استان‌های کشور وجود دارد، در برخی از استان‌ها میزان این اشعه کمتر است، بخشی‌هایی از شمال استان آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، سواحل دریای خزر، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی مناطقی هستند که کمترین UV را در این ساعات خواهند داشت.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی کشور گفت: پیش‌بینی می‌شود که در این استان‌ها اشعه UV بین ۷ تا ۱۱ باشد در حالی که بقیه استان‌های کشور UV بالاتر از ۱۱ را خواهند داشت،  وجود این اشعه در کشور طبیعی است و تا پایان فصل تابستان همچنان ادامه خواهد داشت.

شاخص UV

در روزهای گذشته تصویری از یک نمودار در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن هشدار داده شده بود که میزان اشعه UV افزایشی خواهد بود. البته دانشمندان از شاخص UV برای اندازه‌گیری شدت اشعه ماوراء بنفش در یک مکان و زمان خاص استفاده می‌کنند. این شاخص عددی بین ۰ تا ۱۰ دارد که هرچه عدد بالاتر باشد، خطر قرار گرفتن در معرض اشعه UV بیشتر است.

البته سطوح UV تحت تأثیر عواملی مانند زمان سال، زمان روز، موقعیت جغرافیایی، ارتفاع، پوشش ابر و شرایط جو قرار می‌گیرد. همشهری آنلاین

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.