اختصاص بودجه ۳ هزار میلیارد تومانی برای حق الزحمه دستیاران
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ابوالفضل باقری فرد در هفتمین نشست معاونین آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، اقتدار، تسلط و آشنایی معاونین به فرآیندهای آموزشی را نقطه قوت خواند و بر ضرورت ادامه مسیر تاکید کرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه امسال برای نخستین بار ردیف بودجه اختصاصی آموزش برای دانشگاه‌ها مصوب شده است خاطرنشان کرد: اختصاص ۳ هزار میلیارد تومان برای اولین بار در بودجه عمومی کشوری برای حق الزحمه دستیاران مصوب شده است که این کمک هزینه برای اولین بار در اختیار دانشگاه‌ها قرار گرفته است و از مهرماه مشمول افزایش خواهد بود.

اولویت پروژه‌های آموزشی

وی اولویت تمامی برنامه‌های توسعه‌ای را حول محور آموزش خواند و افزود: طبق قانون پیوست بودجه؛ اولویت پرداخت هزینه‌ها با پروژه‌های آموزشی است و چنانچه دانشگاه‌ها پروژه‌هایی ناتمام در حوزه آموزش دارند باید حتماً به سرانجام برسانند. همچنین امکان توسعه فضاهای آموزشی با سازه‌های سبک نیز احصا شده است. این فضاها بسیار سریع و با بودجه‌ای مشخص قابل اجراست.

باقری فرد بر ضرورت تجهیز آزمایشگاه‌ها، تأمین کمبودهای کمک آموزشی و تجهیز skill lab ها تاکید کرد و گفت: در صورتی که دانشگاه‌ها نیازهای آموزشی درمانی خود را اعلام کنند، هزینه و بودجه‌های آن به صورت کمک به دانشگاه‌ها قابل پرداخت است.

نوآوری و تحول در آموزش

معاون آموزشی وزارت بهداشت فعالیت در حوزه آموزش را همچون دوی امدادی خواند و گفت: اگر اکنون پزشکی ما در این سطح از کیفیت ایستاده به دلیل تلاش اساتید در طی این سال‌ها بوده است و لذا از همکاران می‌خواهم در این خصوص به فعالیت‌های نوآورانه بیاندیشند و کارهای تحولی را مد نظر قرار دهند، مهم‌ترین دستاورد حوزه آموزش در طول سه سال گذشته اقدامات تحولی در این حوزه است، قطعاً با اجرای برنامه عدالت، تعالی و بهره وری در دانشگاه‌ها خصوصاً در زمینه آموزش بهره وری افزایش یافته و شاخص‌های آن نیز موجود است.

جذب اعضای هیأت علمی با صلاحیت

وی به برگزاری منظم هیأت‌های جذب و تأیید صلاحیت اعضای هیأت علمی برای جذب در دانشگاه‌ها تاکید کرد و افزود: خوشبختانه با برداشتن مالیات پلکانی و سقف پرداخت اکنون مهاجرت معکوس پزشکان از بخش خصوصی به دولتی شکل گرفته است لذا از معاونین آموزشی به عنوان دبیران هیأت‌های جذب می‌خواهیم که با برگزاری جلسات منظم، صلاحیت علمی افراد حائز شرایط را بررسی و پرونده‌ی جذب افراد را نهایی کنند.

هویت بخشی به دانشگاه‌های علوم پزشکی

باقری فرد واگذاری آزمون ارتقا و گواهینامه به ۵ کلان مناطق را در راستای اعتبار بخشی به دانشگاه‌ها خواند و گفت: از دانشگاه‌ها می‌خواهم گروه‌های علمی برای برگزاری آزمون در مرداد ماه را تشکیل دهند تا این آزمون به نحوی مناسب برگزار شود. معتقدیم که همه امور نباید در وزارت بهداشت تجمیع شود از این رو به دنبال هویت بخشی به دانشگاه‌ها و تفویض اختیار به آنها هستیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت سپس به ابلاغ آئین نامه بورس به دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌ها می‌بایست این آئین نامه را مورد توجه قرار دهند تا در رشته‌های مورد نیاز بتوانند دستیاران را به صورت بورس جذب کنند.

وی از طراحی کارت هوشمند اعضای هیأت علمی خبر داد و افزود: طراحی این کارت اقدام خوبی در راستای هویت بخشی به اعضای هیأت علمی است و به زودی در اختیار دانشگاه‌ها قرار خواهد گرفت.

ایران بازوی اعتبار بخشی در منطقه

باقری فرد واگذاری اعتبار بخشی دانشکده‌های پزشکی منطقه به وزارت بهداشت از سوی فدراسیون جهانی آموزش پزشکی را افتخاری دیگر برای کشور خواند و گفت: تا کنون برای دو دانشکده در منطقه اعتبار بخشی انجام شده است. همچنین مقرر شده تا فدراسیون جهانی آموزش پزشکی برای اعتبار بخشی در رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی نیز اقدام کند که ایران برای اجرای آن پایلوت شده است.

به گزارش وبدا معاون آموزشی وزارت بهداشت در پایان با اشاره به افزایش دانشجوی خارجی در کشور از ۴ هزار به ۱۰ هزار دانشجو از ۵۰ کشور مختلف گفت: اندوخته و توان علمی دانشجویان خارجی هنگام بازگشت مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و لذا در آموزش آنها دقت لازم صورت گیرد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.