دخانیات ۶ علت از ۸ علت اصلی مرگ و میر در جهان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسین فرشیدی با بیان اقدامات انجام شده در راستای همکاری مشترک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان جهانی بهداشت و دانشگاه تهران در اجرای برنامه دانشگاه بدون دخانیات به وضعیت مصرف دخانیات در جهان و ایران و میزان خسارات اقتصادی وارده در اثر مصرف مواد دخانی اشاره کرد و گفت: مصرف دخانیات ۶ علت از ۸ علت اصلی مرگ و میر در جهان و عامل ۲۲ درصد از مرگ‌های مرتبط با سرطان است.

وی افزود: مصرف دخانیات می تواند در هر قسمت از بدن ایجاد بیماری و سرطان کند و می توان گفت هیچ عضوی در بدن نیست که در اثر مصرف دخانیات دچار آسیب نشود و اگر بخواهیم یک مداخله را نام ببریم که با کمترین هزینه و با تاثیر بسیار جدی بتواند میزان مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی و بیماری‌های غیرواگیر را کم کند، بدون تردید از دخانیات می‌توان نام برد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: مواجهه با دود دست دوم دخانیات سالانه موجب مرگ حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از مردم جهان می شود، سازمان جهانی بهداشت شش راهبرد کلیدی برای کاهش دخانیات در نظر گرفته است، سازمان جهانی بهداشت گزارشی دوسالانه از وضعیت اجرای راهبردهای فوق در کشورهای جهان را ارائه می دهد که میزان اجرای برنامه در کشور ما پیشرفت چشمگیری داشته است.

فرشیدی گفت: در گزارش قبلی آن سازمان، وضعیت اجرای راهبرد مالیات دخانیات در کشور ما قرمز رنگ و راهبرد کمک به ترک دخانیات زرد رنگ بود ولی طبق گزارش ۲۰۲۳ سازمان جهانی بهداشت وضعیت افزایش مالیات بر دخانیات در ایران به رنگ زرد و ترک دخانیات مانند چهار راهبرد دیگر به رنگ سبز است.

وی با اشاره به آمار مربوط به مصرف دخانیات در ایران افزود: طبق آخرین مطالعه استپس که در سال ۱۴۰۰ انجام شده است، ۱۴ درصد جمعیت کشور مصرف کننده دخانیات هستند که بانوان ۴.۴۴ و آقایان ۲۵.۸۸ این جمعیت را تشکیل می‌دهند. همچنین مصرف دخانیات در گروه‌های سنی ۱۸ تا ۲۴ سال و ۲۵ تا ۳۴ سال روند افزایشی دارد، مصرف قلیان نیز به اندازه مصرف ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخ سیگار برای افراد مضر است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در خصوص برنامه شهر و روستای بدون دخانیات گفت: ۶۳ شهر و ۶۳ روستای بدون دخانیات در کشور داشته‌ایم و روستاهای زیادی در کشور هست که در ورودی آن‌ها، تابلوی روستای بدون دخانیات و ممنوعیت مصرف دخانیات نصب شده است.

فرشیدی به شیوه نامه اماکن و وسایل نقلیه عمومی بدون دخانیات که در حال اجرا است اشاره کرد و گفت: کنترل مصرف دخانیات تاثیر بسیار جدی در کاهش میزان مرگ و میر ناشی از بیماری قلب و عروق دارد.

وی به اقدامات انجام شده برای کاهش مصرف دخانیات در دانشگاه‌ها و مدارس اشاره کرد و یادآور شد: برای دانشجویانی که در موقعیت تحصیلی و پیشرفت قرار گرفته‌اند باید حمایت‌های لازم را برای پیشگیری از مصرف فراهم کرد و تبلیغات لازم را در این زمینه انجام داد، در تشکیلات دانش آموزی نیز تعداد ۳ میلیون نفر سفیر دانش‌آموزی در سطح کشور داریم که پتانسیل بسیار قوی در کاهش مصرف دخانیات در خانواده‌ها دارند. برنامه بیمارستان بدون دخانیات نیز در کشور در حال اجراست.

به گزارش ایسنا معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان به سامانه ۴۰۳۰ که خدمات مشاوره ترک دخانیات ارائه می‌دهد و همچنین اهداف برنامه‌های کاهش مصرف دخانیات دفتر سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد «سراج» اشاره کرد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.