دست یاری به سمت دستیاری
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، داوطلبان آزمون دستياري ۵۱ نسبت به سوالات غيراستاندارد و توجه نداشتن وزارت بهداشت به اصلاح و حذف سوالات اشتباه اعتراض دارند، آنها از رسانه‌ها انتظار دارند كه صداي اعتراض پزشكان بي‌دفاعي باشند كه شبانه‌روز خون دل خورده‌اند و درس خوانده‌اند ولي حقوق‌شان پايمال شده است.

اعتراض به آزمون‌هاي برگزار شده در كشور مساله غريبي نيست ولي گويا امسال شكل ديگري دارد چراكه بيش از دو هزار پزشك جوان معتقدند كه آزموني كه در ارديبهشت‌ماه امسال از سر گذرانده‌اند غيراستاندارد بوده و تعداد سوالات اشتباه آن بيش از حد تصور است. حالا پس از گذشت بيش از يك هفته از انتشار كليد سوالات كه منجر به نامه‌نگاري و امضاي كارزاري در اين باره شد قرار است شكايت خود را به ديوان عدالت اداري هم ببرند تا شايد در فرصت كمي كه براي انتشار دفترچه باقي مانده بتوانند به حق‌شان برسند آن هم در شرايطي كه رسيدگي به شكايت‌ها در مراجع قضايي پروسه‌اي بسيار زمانبر است.
 
ماجرا از كجا آغاز شد؟

سيزدهمين روز ارديبهشت امسال بيش از ۱۲ هزار پزشك جوان پس از ماه‌ها مطالعه منابع متعدد و كتاب‌هاي قطور پزشكي در آزمون دستياري شركت كردند، بسياري از آنها كار و تفريح و سفر در تعطيلات نوروز را رها كردند تا در رشته پزشكي به پله‌هاي بالاتري برسند ولي پس از آزمون و به ويژه پس از انتشار كليد سوالات با عجيب‌ترين ماجراي زندگي‌شان روبه‌رو شدند. حدود ۲۰ سوال از ميان ۲۰۰ سوال دفترچه سوالات آزمون دستياري مورد‌دار بود، برخي از اين سوالات از ابتدا در رفرنس به صورت دو گزينه‌اي وجود داشت، برخي ديگر نيز كاملا با رفرنس مورد تاييد وزارت بهداشت متفاوت بود.

بر همين اساس ۲۴ خرداد امسال كمي پس از انتشار كليد سوالات آزمون دستياري ۵۱ نامه اعتراض به عدم رسيدگي صحيح به ايرادات علمي سوالات آزمون دستياري در كارزار نت قرار گرفت و تا لحظه نوشتن اين گزارش دو هزار و ۳۸۴ نفر آن را امضا كرده‌اند.

در اين نامه كه از طرف جمعي از پزشكان و داوطلبان آزمون دستياري و به قلم پويان جعفري‌مقدم نوشته شده آمده است: با توجه به طرح چندين سوال خارج از رفرنس اعلام شده توسط وزارت بهداشت دو پهلو، نامفهوم و ابهام در متن سوال عدم كيفيت لازم عكس‌هاي اسكن شده و سوالات با چند گزينه صحيح كه به صورت فايل پيوست ضميمه شده است و نظر به روند قانوني اعتراض به سوالات، داطلبان آزمون در موعد مقرر اقدام به ثبت سوالات مورد اعتراض با استناد دقيق به شماره صفحه و پاراگراف طبق رفرنس‌هاي اعلامي در سايت سنجش كرده‌اند كه متاسفانه با توجه به روند غيرشفاف پاسخ به اعتراضات، همزمان با اعلام نتايج اوليه كليد نهايي اعلام و تنها دو سوال حذف شد و سازمان سنجش در قبال تخلف صورت گرفته پاسخگو نيست كه اين اقدام صورت گرفته موجب عدم برقراري عدالت و ظلم بزرگي در حق داوطلبان به ويژه با سابقه تحصيل و تلاش فراوان براي ورود به دوره‌هاي تخصصي شده است.

در بخش ديگري از اين نامه اعلام شد: تقاضا داريم كه نسبت به بررسي دقيق اشكالات مطروحه در طراحي سوالات اين دوره از آزمون و پاسخ شفاف توسط هيات بورد دروس آزمون و سازمان سنجش اقدام شود.
 
توجهي هم به اعتراض ما نشد

از نظر داوطلبان پيگيري‌ها و توجه‌ وزارت بهداشت نسبت به اين موضوع آن‌طوري كه بايد نيست در حالي كه آنها در شرايط و روزهايي پا در اين راه دستیاری گذاشته‌اند كه با چالش‌هاي زيادي روبه‌رو است.

يكي از همين داوطلبان كه تجربه شركت در آزمون در سال‌هاي گذشته را نيز دارد مي‌گويد كه هر سال به دنبال اعتراضات سوالات دو گزينه‌اي يا خارج از رفرنس وزارت بهداشت حذف مي‌شد يا براي حل مساله اقدام ديگري انجام مي‌دادند ولي چند روز پيش كه كليد آزمون منتشر شد متوجه شديم هيچ سوالي را دو گزينه‌اي اعلام نكرده‌اند، هيچ توجهي هم به اعتراض ما نشده بود و تنها دو سوال از آزمون حذف شد كه اصلا بين موارد اعتراضي بسياري از داوطلبان نبود و مشكلي نداشت، اصلا انگار اعتراضات را نگاه هم نكرده بودند و حالا حتي نمي‌دانيم سوالات بررسي شده است يا نه. در يكي از مراجعات حضوري گفتند كه اعتراضات را با اساتيد مطرح كرديم نظر آنها همين بود «اينكه آزمون مشكل خاصي نداشته» در صورتي كه تمام اعتراضات بر اساس رفرنس اعلامي وزارت بهداشت است و حتي صفحه و پاراگراف آن هم مشخص بود، بي‌توجهي مسوولان در شرايطي است كه هر سوال ۵۰ تا ۶۰ رتبه را جابه‌جا مي‌كند بنابراين چهار تا پنج سوال مي‌تواند به راحتي رشته، تخصص و شهر را تغيير دهد. همه انتظار داشتند دست كم ۷ سوال تغيير كند.

وی در توضيح بيشتر سوالات دو گزينه‌اي مي‌گويد: سال گذشته پس از اعتراضات داوطلبان، ۷ سوال دو گزينه‌اي اعلام شد و دو سوال ديگر نيز كه مورد اعتراض بود، حذف شد ولي امسال اصلا انگار اعتراض هيچ كس را بررسي نكردند چون سوالات مورددار را بر اساس رفرنس و در مشورت با اساتيد اين رشته مشخص كرديم اينقدر مطمئن مي‌گويم. اغلب داوطلبان دو تا سه سال پشت اين آزمون مي‌مانند و در اين شرايط سخت اقتصادي كار نمي‌كنند در‌ حالي كه آزمون رزيدنتي از نظر تعداد و حجم كتاب‌هاي منبع ده برابر سخت‌تر از كنكور است. آنها اين شرايط را تحمل مي‌كنند و از تمام خوشي‌ها مي‌گذرند و روزي ۱۴ تا ۱۵ ساعت درس مي‌خوانند اما چنين اشتباهاتي همه را نااميد مي‌كند.

وی افزود: در حال حاضر هم اين ماجرا نااميدي بزرگي بين داوطلبان ايجاد كرده است. با شرايط سخت دوره دستياري كشور با كمبود نيروي متخصص نيز روبه‌رو است و بسياري از پزشكان از گذراندن دوره تخصص در ايران نااميد هستند چون همزمان با شرايط سخت كاري و ۳۰۰ ساعت شيفت در ماه حقوق پاييني دارند. برخي مهاجرت مي‌كنند و برخي ديگر هم به سمت كارهاي زيبايي مي‌روند كه درآمد بيشتري دارد، ما هم كه اين شرايط سخت را قبول مي‌كنيم و مي‌خواهيم وارد آن شويم، اين‌طور نااميد مي‌شويم آن هم در شرايطي كه حقوقي كه به پزشك‌ها و رزيدنت‌ها پرداخت مي‌شود از حقوق كارگر كمتر است و پزشك‌ها ديگر مثل گذشته نيستند كه راحت زندگي كنند.

این داوطلب ادامه داد: هنوز دفترچه انتخاب رشته آزمون دستياري در دسترس قرار نگرفته است و داوطلبان انتظار دارند تا قبل از اينكه بخواهند دفترچه را پر كنند آزمون و كليد آن دوباره بررسي و اشتباهات برطرف شود، از زماني كه كليد آمده بسياري از ما در همين وضعيت هستيم و به اين موضوع اعتراض داريم چون در تخصص ما ۴ تا ۵ سوال خيلي رتبه جابه‌جا مي‌كند و مي‌تواند رشته و شهر و در واقع سرنوشت ۳۰ سال آينده يك فرد و اينكه در چه تخصصي باشد را عوض كند. اغلب در رشته‌هاي خوب و پرطرفدار دو هزار نفر قبول مي‌شوند و بقيه رشته‌ها سختي كاري بسيار بيشتري دارند درآمدشان هم خوب نيست و به رتبه بالايي هم نياز ندارد بنابراين رقابت اصلي در آزمون دستياري بين دو هزار نفر است، داوطلبان با تمام سختي‌هايي كه دارند از روي منابع و رفرنس‌هاي اعلامي وزارت بهداشت درس مي‌خوانند و انتظار دارند كه سوالات هم از رفرنس باشد و عين بي‌عدالتي است اگر خارج از رفرنس باشد.

او بعد از فارغ‌التحصيل شدن از دانشكده پزشكي دانشگاه آزاد تهران دوره طرح را گذرانده و همزمان با گذراندن آن براي آزمون دستياري درس خوانده است و بعد از اتمام طرح هم باز با وجود اينكه تازه ازدواج كرده نوروز را هم در خانه مانده تا درس بخواند. حالا اگر سه سوال مشكل‌دار حذف شود احتمالا در رشته مورد علاقه‌اش، پاتولوژي قبول مي‌شود: اين اتفاق براي ما نااميدي به همراه دارد و حتي كسي كه سال آينده هم مي‌خواهد در اين آزمون شركت كند با خود مي‌گويد كه چرا بايد براي يك آزموني غيراستاندارد تلاش كنم؟ چند روز پيش هم كه به مركز سنجش آموزش پزشكي مراجعه كرديم به ما گفتند برويد وزارت بهداشت شكايت ثبت كنيد اگر آنها به ما دستور بدهند، كليد را دوباره بررسي مي‌كنيم. البته روزي كه براي اعتراض رفتيم تعدادمان كم بود چون بيشتر بچه‌ها نسبت به نتيجه، نااميد هستند.

امتحان عجيبي بود

داوطلب ديگری به احتمالات دیگر در آزمون هم اشاره كرده چراكه معتقد است بعد از ثبت اعتراضات به آن رسيدگي نشده و نتايج و رتبه‌ها نيز با كليد اوليه اشتباه اعلام شده است.

اين داوطلب آزمون دستياري كه خود به ۱۵ سوال اعتراض كرده است مي‌گويد: رتبه من ۳۰۰ است و آنقدر پرت نيست كه اعتراضم به خاطر خودم باشد ولي آزمون امسال واقعا استثنا بود و سوالات دو گزينه‌اي و اشتباه زياد داشت. خودم اشتباه بودن ۲۱ سوال را مطمئن هستم در حالي كه هر سوال سه نمره دارد و حتي يك سوال سرنوشت شركت‌كنندگان را تغيير مي‌دهد. اشتباه در اين آزمون به قدري زياد بود كه من حتي فكر مي‌كردم هوش مصنوعي سوالات آن را طرح كرده است، چون يك آدم نمي‌تواند تا اين اندازه از موضوع پرت باشد و اين همه خطا داشته باشد ضمن اينكه استادان اين رشته علم بسيار بالايي دارند. پس از آزمون براي داوطلبان دو روز وقت اعتراض در نظر گرفتند اما در نهايت فقط دو سوال كه اصلا هم جزو سوالات اعتراضي نبود حذف شد و با اين شرايط آدم به شك مي‌افتد كه منظورشان اين است كه ما مهم نيستيم.

وی افزود: همزمان با اعتراضات ما يك گروه بسيار كوچكي هم مدام مي‌گفتند هر كه خوانده باشد درست جواب داده است در حالي كه اشتباهات بر اساس رفرنس‌ها محرز بود. خودم جزو كساني بودم كه واقعا درس خواندم و چون سال دومم بود كاملا به سوالات مشرف بودم ولي خيلي امتحان عجيبي بود و من بعد از انتشار كليد نتوانستم دو شب بخوابم. تمام داوطلباني كه درس خوانده بودند اين را مي‌فهمند. روز آزمون به قدري سوالات دو گزينه‌اي بود كه من اسم دفتر سوالم را گذاشته بودم دو يوناني. رفتار سازمان هم در برابر اعتراض ما عجيب شد در حالي كه واقعا اعتراض به آزمون نسبت به سال‌هاي گذشته بسيار بيشتر بود. اساتيد هم مي‌گفتند احتمالا به همه نمره اضافه مي‌كنند اما حذف كردن دو سوال درست حتي باعث كم شدن نمره بعضي شد، سوالات مورد اعتراض را نه تنها بر اساس رفرنس كتاب اصلي انگليسي كه حتي بر اساس نظر دكتر تيمورزاده و دكتر پيرهادي نيز مورد تاييد بود و ما در صفحه اعتراضات حتي صفحه و پاراگراف قيد شده در آن را هم گذاشتيم.

اين داوطلب زن كه سال ۹۷ از دانشگاه سراسري كرمان فارغ‌التحصيل شده است و براي اعتراض از كرمان به تهران آمده دو سال قبل از شركت در آزمون در حيطه زيبايي كار كرده و با اينكه چنين حوزه‌اي درآمد بسيار بالايي براي او داشته اما آن را كنار گذاشته تا تخصص بخواند: در يكي از شهرستان‌هاي كرمان پزشك شناخته شده‌اي در اين زمينه بودم اما تمام بچه‌هاي پزشكي روحيه كمال‌طلبي دارند به خاطر همين وقتي در يك زمينه كار مي‌كنند كه حتي پول و آورده زيادي دارد باز هم راضي نيستند. ما كه مي‌دانيم پول و درآمدي در دستياري نيست و بسياري از بچه‌هاي ما كه حتي استعدادهاي درخشاني بودند به همين دليل از ايران رفته‌اند عده‌اي هم كه مانده‌اند تا اينجا درس بخوانند با اين شرايط روبه‌رو مي‌شوند. خودم ديدم زيبايي راضي‌ام نمي‌كند و خواستم كه تخصص بگيرم.

او رشته راديولوژي را در نظر داشته و حالا با رتبه بالاي ۳۰۰ و زير ۳۵۰ از انتخاب خود فاصله گرفته است. در اين يكي، دو سال به قدري كتاب‌ها و منابع درسي آزمون دستياري خوانده كه خط به خط تمام كتاب‌ها و آنچه ياد گرفته را يادش است. نه تنها او بلكه بيشتر بچه‌هايي كه در اين آزمون شركت كرده‌اند همين‌گونه‌اند ولي حالا مي‌گويد كه با وجود آن همه تلاش شايد فقط براي مناطق محروم قبول شود در حالي كه اگر سوالات اشتباه حذف شود رتبه‌اش دو رقمي مي‌شود.

وی اظهار کرد: درباره سوالات دو گزينه‌اي بحث شانس هم هست مثلا دو مورد از سوالات دو گزينه‌اي كه ايراد هم داشت براي من درست بود. به هر حال بچه‌هاي پزشكي شرايط سختي دارند. همه باهوش هستند و اين رسيدن به نتيجه را سخت كرده است. من پارسال به نتيجه دلخواهم نرسيدم و امسال دوباره شركت كردم و امسال هم كه اين‌طور شد. در تمام اين روزها هم روزي ۱۲ ساعت درس خوانده‌ا‌م و چشمانم ضعيف شده است نه فقط من كه خيلي از دوستانم هم اين‌طور هستند. باورتان نمي‌شود بچه‌ها چطور درس مي‌خوانند و چقدر آسيب مي‌بينند. بچه‌هاي پزشكي وقتي آزمون دارند يا خواب هستند يا درس مي‌خوانند. گفتن آن راحت است ولي شرايط سختي است. فاجعه است در حالي كه بعد هم حتي يك نمره باعث جابه‌جايي فرد مي‌شود. كدام رشته اين‌طور است؟ بچه‌ها اينقدر درس مي‌خوانند چون رقابت سنگين است. بيش از ۳۰ كتاب با مطالب سنگين و حفظي داريم با اين حال داوطلب‌ها اغلب به قدري نسبت به رفرنس اشراف دارند كه اعتراض‌شان با عكس و فكت است. من حتي يادم است كه خط‌هاي كتاب كجاست و تمام بچه‌هاي پزشكي اين‌طور هستند.
 
در حالي كه نوزاد ۴ ماهه داشتم شبانه‌روز درس خواندم

داوطلب زن ديگري كه نسبت به آزمون اعتراض دارد اهل قم است و سال ۱۴۰۱ از دانشگاه علوم پزشكي قم فارغ‌التحصيل شده. همان سال رتبه ۸۰۰ آورده بنابراين مجبور شده طرح را بگذراند و يك‌سال بعد دوباره در آزمون شركت كند. حدودا ۲۷ ساله است، به تازگي مادر شده و حالا يك نوزاد ۵ ماهه دارد، يعني در حالي كه كودكش4-3 ماهه بوده سر جلسه آزمون دستياري رفته و وقتي بچه تازه دو ماهش تمام شده بود شبانه‌روز درس خوانده. در يك ماه آخر پيش از امتحان شب‌ها بچه‌داري كرده و روزها درس خوانده و اگر چه مادرش كه او نيز پزشك است براي كمك به او يك ماه مرخصي گرفته ولي با وجود كمك نيز نوزاد چالش‌هاي منحصربه‌فردي براي مادر دارد.

وی در این خصوص گفت: امسال رتبه‌ام بين ۵۴۰ تا ۵۵۰ شد و مانند بسياري از معترضان به حدود ۲۰ سوال اعتراض كردم و اشتباه بودن 10 مورد آن واضح است. من تجربه آزمون ۱۴۰۱را هم داشتم، در آن آزمون پس از اعتراضات ۹ سوال دو گزينه‌اي اعلام شد و اين يعني بررسي شده بود اما امسال به طرز عجيبي اين اتفاق نيفتاد با اينكه آزمون نسبت به سال قبل و قبل از آن بدتر بود و به‌طور واضح غلط داشت. سوالم اين است كه اگر بخواهم سال ديگر در اين آزمون شركت كنم آيا بايد به اين جواب‌ها استناد كنم و اگر سال ديگر با چنين سوالي روبه‌رو شدم آيا گزينه داخل كليد امسال درست است يا گزينه رفرنس. متاسفانه امسال كليد سوالات اصلا ربطي به رفرنس اعلامي ندارد. نمره من ۴۳۸ است و با اين نمره رتبه‌ام زير ۵۵۰ شده است در حالي كه اگر دو سوال از من پذيرفته شود با اضافه شدن ۸ نمره رتبه‌ام حدودا ۱۱۰ پله جابه‌جا مي‌شود و زير ۴۵۰ مي‌رسد.

این داوطلب ادامه داد: من بچه دارم و شما با بچه نمي‌توانيد خيلي از رشته‌ها را انتخاب كنيد، همچنين نمي‌توانيد شهر دور را انتخاب كنيد و بايد رشته سبك‌تري را انتخاب كنيد، وقتي در يك آزمون سطح رقابت به ‌شدت بالاست نبايد شاهد چنين خطاهايي باشيم، اما نكته جالب اينكه بعد از اعتراض ما دو سوالي را حذف كردند كه اصلا موردي نداشت و من هم آنها را درست زده بودم. يكي از سوالات كه درباره بيمار سيگاري بود اگر چه سخت و پيچيده بود اما سوال بسيار جالب و قشنگي بود و خيلي‌ها هم آن را اشتباه زده بودند، اما همان را هم حذف كردند. اين كار باعث شد كه من چهار نمره از كليد كمتر شوم چون آن دو سوال را درست زده بودم و وقتي هم كه سوال حذف ‌شود آزمون به جاي ۲۰۰ سوال از ۱۹۸ سوال حساب مي‌شود.
 
نمي‌خواهم به سمت كار زيبايي بروم

داوطلب ديگري كه از مازندران به‌ شدت از حل شدن مساله نااميد بود چراكه به اعتقاد او و بسياري ديگر از معترضان وقتي قرار است دفترچه هفته دوم تير ماه منتشر شود در اين فرصت كم ديگر نمي‌توان كاري كرد با وجود اين مي‌خواهند در اين باره شفاف‌سازي شود. متولد سال ۷۶ است و در پرديس علوم پزشكي مازندران درس خوانده مي‌گويد: با توجه به تجربه بسياري از دوستان كه تجربه آزمون‌هاي قبلي را هم داشتند كم نظير بوده است كه در جريان اعتراضات سوالات با اين تعداد كم حذف شود ضمن اينكه متاسفانه تعداد غلط‌ها زياد بود. خودم تخصص قلب مي‌خواستم، اما با اين سوالات اشتباه رتبه‌ام زير ۱۰۱۰ شده است و با اين رتبه نمي‌توانم قبول شوم در حالي كه اگر فقط سه مورد از سوالاتي كه واقعا هم غلط بوده است حذف شود رتبه‌ام خيلي جابه‌جا مي‌شود.

وی افزود: ۶ تا ۷ تا از سوالات كه خيلي محرز غلط يا دو گزينه‌اي بود عين رفرنس و حتي برداشت و تحليل هم نبود. اگر اين سوالات دو گزينه‌اي اعلام شود رتبه‌ام ۸۵۰ مي‌شود و در آن صورت مي‌توانم تخصصي كه مي‌خواهم قبول شوم. نه تنها براي من كه براي بسياري از بچه‌ها حذف سوالات و اصلاح كليد تاثير بسيار زيادي در نتيجه دارد چراكه در بازه رتبه‌هاي ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ شايد فقط ۵ سوال درست و غلط هم نباشد. يك سوال شايد چندين نفر را جابه‌جا كند البته من كه اميدي ندارم ولي مطالبه‌مان اين است كه در اين باره اطلاع‌رساني كنيد.

او سال گذشته فارغ‌التحصيل شده و فقط يك‌سال براي شركت در آزمون دستياري فرصت داشته است چراكه اگر امسال در اين دوره ثبت‌نام نكند بايد به عنوان سرباز پزشك به خدمت برود و در اين صورت شرايط برايش به ‌شدت سخت مي‌شود: دوستانم گفتند اگر به سربازي بروي از جو درس خواندن خارج مي‌شوي، ضمن اينكه من مي‌خواهم تخصص بگيرم چون دوست ندارم به سمت كار زيبايي بروم.

به اعتقاد او رسالت پزشك بسيار بيشتر از اين است كه به سمت كار زيبايي برود آن هم در شرايطي كه پزشك عمومي در ايران نه شأن دارد و نه درآمد مناسب: متاسفانه سيستم سلامت در ايران به سمتي رفته كه پزشك عمومي كاملا حذف شده است. بعضي‌ها هم نگاه‌شان در ايران نسبت به پزشك عمومي درست نيست و اگر بگوييد عمومي هستيد حتي اگر بهترين هم باشيد، قبول‌تان ندارند در حالي كه در دنيا سيستم سلامت به صورت پلكاني است و پزشك عمومي جايگاه خود را دارد. من البته خيلي دوست داشتم به عنوان پزشك عمومي فعاليت كنم اما درآمد پزشك عمومي هم به ‌شدت پايين است و اين موضوع باعث شده است كه بسياري از پزشكان عمومي به سمت كار زيبايي بروند ولي من نمي‌خواستم كه اين‌طور شود.

او در نهايت مطالبه‌اش را اين‌طور بيان مي‌كند: سازمان سنجش بعد از 7۰-6۰ سال به اين درجه از خودكفايي برسد كه پرسشنامه بيرون بدهد. مي‌گويد گزينه دو؟ بگويد به چه دليل و بر اساس كدام رفرنس گزينه دو درست است، چراكه در حال حاضر بسياري از سوالات ما با رفرنس مغايرت دارد به‌طوري كه حتي همان لحظه‌اي كه ديدم فهميدم. من البته در روزي كه بچه‌ها به صورت حضوري به سازمان سنجش رفتند نتوانستم به تهران بيايم اما در كل تعداد زياد نبود، بچه‌ها چندان اميدي ندارند چون اگر دفترچه هفته دوم بيايد عملا نمي‌شود كاري كرد. گويا قرار است اعتراضات به ديوان عدالت اداري و وزارت علوم هم ارسال شود تا ببينيم چه مي‌شود.

روز پنجشنبه محمدمهدی شمس نوروزی رئيس مركز سنجش آموزش پزشكي وزارت بهداشت نظر و موضع سازمان در اين باره را اعلام كرده و گفت: طبق روال تمام آزمون‌ها پس از پايان آزمون دستياري دوره پنجاه و يك سامانه سنجش به منظور دريافت اعتراضات باز و اعتراضات در مدت مناسب دريافت شد. پس از دسته‌بندي مجموع اعتراضات دريافت شده تمام آنها از طريق دبيرخانه شوراي تخصصي در اختيار گروه بورد مربوطه كه شامل مجرب‌ترين اساتيد دانشگاهاي علوم پزشكي سراسر كشورند و مرجع رسيدگي به اعتراضات هستند قرار گرفت.

وی افزود: اين اساتيد تمام اعتراضات را دقيقا بررسي و مورد رسيدگي قرار دادند.تمام اعتراضات بررسي و به نحو مناسب رسيدگي شد و بعد از رسيدگي به اعتراضات در نهايت كليد نهايي با توجه به پاسخ‌هاي تاييد شده در سايت سنجش قرار گرفت. بر اساس آن نيز كارنامه افراد صادر شد، تمام فرآيندهاي رسيدگي به اعتراضات به نحو مناسب در زمان خود انجام و پيش از صدور كارنامه اعمال شد. همچنين مواردي را كه اساتيد وارد مي‌دانستند در كليد نهايي اعمال و بر اساس آن كارنامه‌ها صادر شد، امسال ۸۰ درصد از شركت‌كنندگان آزمون پنجاه و يكم مجاز به انتخاب رشته شده‌اند كه نسبت به سال گذشته افزايش پيدا كرده است.

رئيس مركز سنجش آموزش پزشكي وزارت بهداشت در حالي از بررسي سوالات صحبت كرده است كه به گفته داوطلبان معترض همچنان كليد و سوالات اين آزمون نياز به بررسي دارد و ابهامات آنها بر اساس اسناد و مدارك و رفرنس اعلامي سازمان برطرف نشده است.

چند روز پيش نيز انجمن پزشكان عمومي ايران طي نامه‌اي خطاب به وزير بهداشت خواستار پاسخگويي اين وزارتخانه به معترضين و جامعه دانشگاهي شد.

در بخشي از نامه رييس انجمن ضمن اعلام آمادگي انجمن پزشكان عمومي ايران براي ارايه مستندات مربوطه اين‌گونه آمده است:

با توجه به اهميت موضوع و به منظور عدم تشديد يأس و دلسردي در شرايطي كه ميزان تمايل پزشكان عمومي براي شركت در آزمون دستياري به كمترين ميزان خود در سال‌هاي اخير رسيده لازم است تا مسوولان ذي‌ربط نسبت به بررسي و ارايه پاسخي قانع‌كننده اقدام لازم را معمول كنند تا از هرگونه پيگيري حقوقي ذي‌نفعان پيشگيري و مشكلات مذكور در فضايي علمي و منطقي مرتفع شود.

در حال حاضر درخواست معترضان به آزمون دستياري سال ۱۴۰۳ كه تعداد آنها هم كم نيست رسيدگي دوباره و بررسي حدود ۲۰ سوال مورد ايراد آنهاست، چراكه با توجه به جابه‌جايي نجومي رتبه‌ها حتي افزايش ظرفيت تخصص‌هاي پزشكي اين درد را دوا نمي‌كند. روزنامه اعتماد

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.