عمده مشکلات موجود در صنعت دارو مربوط به تامین ارز و نقدینگی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید حیدر محمدی در خصوص چالش‌های پیش روی صنعت داروی کشور و انتظارات فعالان حوزه دارو از دولت چهاردهم گفت: عمده مشکلات موجود در صنعت دارو، مربوط به تأمین ارز و نقدینگی است. یکی از مشکلات موجود در حوزه دارو مسائل مربوط به انتقال ارز بود که بخش زیادی از آن در دولت سیزدهم رفع شد. یکی از مشکلات مهم دیگر، چندنرخی بودن ارز است و بنابراین باید به سمت "تک نرخی" شدن ارز حرکت کنیم.

لزوم افزایش منابع اجرای طرح دارویار

وی با بیان اینکه منابع طرح دارویار کم است و یکی از مطالبات مهم این است که منابع این طرح معادل ریالی سهمیه ارزی باشد؛ افزود: طرح دارویار در راستای اصلاح سیاست‌های ارزی حوزه دارو بود که اجرا شد و یارانه از ابتدای زنجیره تأمین دارو «تولیدکنندگان دارو» به انتهای زنجیره «بیمه‌ها و مصرف کنندگان» منتقل شد تا مشکلاتی نظیر قاچاق معکوس و تجویز غیرمنطقی دارو در کشور کاهش یابد دولت بعدی باید زیرساخت‌های اجرای این طرح اعم از تقویت بیمه‌ها و افزایش منابع اجرای طرح را فراهم کنند.

مطالبات زنجیره تأمین دارو به یکسال رسیده!

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه موضوع دیگری که در بهبود وضعیت تأمین دارو تأثیر دارد تسریع تسویه مطالبات زنجیره دارو و تجهیزات پزشکی است گفت: در حال حاضر میزان مطالبات مراکز درمانی و در نتیجه شرکت‌های داروسازی از بیمه‌ها بعضاً تا یکسال نیز می‌رسد که لازم است این مدت حداکثر به دو ماه برسد تا شرکت‌های تأمین‌کننده بتوانند با افزایش نقدینگی، به موقع نسبت به خرید مواد اولیه دارو و تولید آن در کشور اقدام کنند.

بدهی 27 هزار میلیاردی بیمه‌ها به صنعت داروسازی

محمدی ادامه داد: یکی از مشکلات حوزه دارو عدم بازگشت سرمایه به‌ویژه در مراکز درمانی دولتی است‌ که به دلیل تاخیر سازمان‌های بیمه‌گر در پرداختی‌ مطالبات، بدهی‌ها در این حوزه زیاد شده و به 27 هزار میلیارد تومان در حوزه دارو رسیده است. یکی از مشکلات ما این است که باید پیگیر پرداخت منابع به سازمان تأمین اجتماعی باشیم تا این سازمان بدهی خود به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی را پرداخت کند.

راهکارهایی برای کاهش کمبودهای دارویی

به گزارش تسنیم وی در پایان در خصوص سایر اقدامات لازم برای کاهش کمبودهای دارویی تصریح کرد: برای کاهش کمبودهای دارویی باید با تسهیل مسیر تأمین مواد اولیه، تسهیل تأمین نقدینگی و کاهش تشریفات گمرکی، سرعت انتقال ارز، واردات مواد اولیه و فرآیند تولید را بالا ببریم. وقتی این اتفاق بیفتد ذخایر راهبردی دارو در کشور بالا می‌رود و کمبود اتفاق نمی‌افتد. کاهش کمبودها همچنین نیاز به ایجاد زیرساختهایی از جمله افزایش سهمیه ارزی دارو، بهبود وضعیت نقدینگی شرکت‌های داروسازی و افزایش حمایت‌های بیمه‌ای دارد. 

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.