بهره‌برداری از ۱۰۰ مرکز ترک الکل دولتی در بهمن
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، مهدی شادنوش از افتتاح و بهره‌برداری از ۷۰ مرکز تشخیص زودهنگام سرطان و کلینیک‌های بیماری‌های غیرواگیر در هفته اول بهمن‌ماه خبر داد و گفت: همچنین حداقل ۱۰۰ کلینیک دیابت جدید در بیمارستان‌ها و مراکز شهرستان‌ها و ۱۰۰ مرکز ترک اعتیاد الکل را در هفته ابتدایی بهمن ماه به صورت همزمان افتتاح می‌کنیم که از زمان افتتاح شروع به ارائه خدمت می‌کنند.

وی افزود: به هر حال ایجاد مراکزی مانند مرکز ترک اعتیاد الکل نیازمند یکسری مقدمات پیچیده مانند تعیین تعرفه و نوع خدماتی که ارائه می‌شود، بود که تقریبا اقدامات کارشناسی آن‌ها در حال نهایی شدن است. بر این اساس مراکز، شناسایی و مشخص شده‌اند و آموزش‌های لازم به پرسنل آن‌ها داده شده و امیدواریم در هفته اول بهمن ماه افتتاح شوند.

شادنوش با بیان اینکه این مراکز با تعرفه‌های دولتی ارائه خدمت می‌کنند، درباره روش‌های نامناسب ترک اعتیاد یا ترک اعتیاد به الکل در مراکز مختلف، گفت: باید توجه کرد که در گذشته به صورت موردی به مراکزی به صورت پایلوت مجوز ترک اعتیاد الکل داده شده بود. بر این اساس این ۱۰۰ مرکز جزو اولین مراکزی است که در زمینه ترک اعتیاد الکل افتتاح شده و اقدام به ارائه خدمت می‌کنند.

وی تاکید کرد: سال‌ها پیش در بین دستگاه‌های مختلف کشور این بحث جدی مطرح شده بود که آیا اعتیاد به مواد مخدر جرم است یا بیماری‌؟. افرادی‌ که کار تخصصی درمانی انجام می‌دادند، ادله کافی داشتند که اعتیاد بیماری است و باید درمان شود. بر همین اساس ترک اعتیاد در یک روال منطقی افتاد و اقدامات خوبی برای آن در کشور انجام شد.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت با بیان اینکه درباره اعتیاد به الکل هم همین اتفاق در حال انجام است، گفت: ما اعتیاد به الکل را یک بیماری می‌دانیم و باید با آن مانند یک بیماری برخورد کنیم که ریشه‌های روحی روانی، خانوادگی، اقتصادی و... دارد. بنابراین باید این مسائل را به صورت جامع دید و با این موضوع مانند یک بیماری برخورد کرد. اگر چنین اتفاقی نیفتد، ‌آن حوادث ناگواری که در گذشته اخبارش را شنیدیم که روان اجتماعی جامعه را بر هم می‌زند، اتفاق می‌افتد.

شادنوش تاکید کرد: بر این اساس وزارت بهداشت اقداماتش را در زمینه ترک اعتیاد الکل با کمک دستگاه‌هایی چون بهزیستی و در چارچوب کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام می‌دهد. ایسنا

پایان پیام/

مطالب مشابه