جزیره ای عمل کردن را از وزارت بهداشت دور کنیم
به گزارش پایگاع خبری پزشکان و قانون، سعید نمکی در کارگاه آموزشی معاونین بهداشت دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور اظهار داشت: جا دارد به رسم ادب و وفا از زحمات بی شائبه و شبانه روزی دکتر هاشمی در عرصه بهداشت و درمان کشور یاد و تقدیر کنم. 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه حوزه بهداشت و درمان کشور رابطه مستقیمی با هم دارند و لازم است که پیوستگی بین این دو حوزه حفظ شود، گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در عرصه بهداشت، دستاوردهای ارزنده‌ای به کشور ارائه شد، برای مثال در کاهش بیماری‌های واگیر و پوشش واکسیناسیون بسیار موفق عمل کردیم و در این زمینه در میان 23 کشور شرق مدیترانه رتبه نخست را به دست آوردیم. اما امروزه چالش‌های جدید نظام سلامت فراتر از این موارد است؛ معضلاتی همچون افزایش بیماری‌های غیر واگیر، سلامت روان و حوادث ترافیکی و غیر ترافیکی از جمله مواردی هستند که گریبانگیر نظام سلامت شده‌اند و این درحالی است که وزارت بهداشت در کاهش و اصلاح آنها در مقایسه با سایر بخش‌ها و دستگاه‌ها، کمترین نقش را دارد.

نمکی اوامه داد: معاونین بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی در نظام سلامت نقش بسیار حساسی را در کشور ایفا می‌کنند، یکی از حساس‌ترین برهه‌های تاریخی کشور، برهه‌ای است که امروز در آن قرار داریم، بنابراین اگر کوچک‌ترین تعلل یا کوتاهی صورت گیرد، ممکن است در آینده نتوانیم پاسخگوی آواری باشیم که بر دوش نظام سلامت تلنبار خواهد شد و آنچه امروز نیز به عنوان بار بیماری‌ها وجود دارد، طبیعتا به دلیل توجه نکردن به مسائلی است که در گذشته باید به آنها توجه می‌شد. این موضوع یک اشتباه استراتژیک تاریخی است که همواره با موجی در حرکت هستیم که بر دوش ما تلنبار شده است.  

سرپرست وزارت بهداشت تاکید کرد: ما مکلف هستیم طرح تحول نظام سلامت را به عنوان اصلی ترین طرح دولت تدبیر و امید با شیوه ای منطقی تر از قبل ادامه دهیم. سال 94 که به سمت معاونت اجتماعی سازمان برنامه و بودجه منصوب شدم، وقتی از بنده در مورد طرح تحول سلامت سوال شد، پاسخ دادم ما قطار طرح تحول سلامت را در هیچ ایستگاهی نگه نخواهیم داشت و آن را در حین حرکت تعمیر می‌کنیم، اکنون نیز چنین است.

وی خاطرنشان کرد: طرح تحول نظام سلامت جزو لاینفک نظام سلامت نیست و باید برای آن پایگاهی تعریف شود که قابل ادغام در نظام ارائه خدمت شبکه های بهداشتی و درمانی کشور باشد و این اولین اقدامی است که معاونین بهداشتی باید در مورد آن همکاری جدی داشته باشند. برای ماندگاری و استمرار طرح تحول نظام سلامت باید برای آن، ساختار نظام مند تعریف شود. 

نمکی افزود: در کشور ما علیرغم اقداماتی که در حوزه پیشگیری از بیماری ها صورت گرفته  است، بازهم مواردی از بروز و شیوع برخی بیماری های واگیر و غیر واگیر در کشور مشاهده می شود. بنابراین نباید از بروز بیماری های واگیر و غیر واگیر در کشور غفلت کنیم. کشور ما مستعد بیماری های واگیر است و یکی از چالش های سلامتی در کشور محسوب می شود که باید در این زمینه نیز اقدامات موثر با سرعت مناسبی انجام شوند. 

وی در ادامه با اشاره به سیستم نظام ارجاع، گفت: گرچه در مورد سیستم ارجاع حرف های بسیاری گفته شده، اما هنوز مفصل های به هم پیوسته آن در کشور مشاهده نمی شود و علیرغم اقداماتی که صورت گرفته، هنوز هم سطوح یک به دو و دو به سه دچار گسست و آشفتگی است، بنابراین باید در مورد سیستم ارجاع به طور جدی کار شود و طبق زمان بندی مدون، این برنامه را با پیوستگی حساب شده، پیش ببریم. 

سرپرست وزارت بهداشت با بیان اینکه پزشکی خانواده بدون سیستم ارجاع معنی نمی دهد و این دو، جزو لاینفک هم هستند، یادآور شد: در کشور، تعدادی پایگاه سلامت و مرکز بهداشتی راه اندازی شده است، اما نمی توان آن را پزشکی خانواده نامید، چراکه فرآیندهای پزشکی خانواده باید دقیق‌تر بیان شود و تکلیف بیمار در اولین مراجعه مشخص شود.

نمکی ادامه داد: باید حداقل دانش اولین نفری که در نظام شبکه به خدمت رسانی فعالیت دارد را بررسی کنیم. در گذشته در روستاها و مناطق دوردست افرادی که فقط سواد خواندن و نوشتن داشتند را برای ارائه خدمات اولیه بهداشتی در خانه‌های بهداشت شناسایی می‌کردیم، اما در حال حاضر در همان روستاها و مناطق، چندین نفر دارای تحصیلات عالی هستند. لذا یکی از تعاریف توسعه، زندگی کردن بنا بر مقتضیات زمانی است، بنابراین باید در مورد برخی برنامه‌ها و طرح‌ها که مناسب با متقضیات روز نیستند، بازنگری صورت گیرد.  

وی خاطر نشان کرد: بحث سیستم ارجاع، پزشکی خانواده، پرونده الکترونیک سلامت، پیوستگی بین حوزه بهداشت و درمان و دارو و همچنین سایر معاونت‌ها، از جمله مواردی هستند که بر آنها تاکید دارم و با توجه به این موارد، می‌توانیم جزیره‌ای عمل کردن را از وزارت بهداشت دور کنیم.  

نمکی در ادامه درخصوص حاشیه شهرها گفت: مناطقی در کشور وجود دارد که مردمانی با فرهنگ گوناگون به دلایلی همچون خشکسالی، فقر و بیکاری به مناطق دیگر و حاشیه شهرها مهاجرت کرده اند، اما باید توجه کرد که حواشی شهرها که مأمن این مهاجران است، ویژگی های گوناگونی دارد و مثلا حاشیه شهر کرج با حاشیه شهر سیستان و بلوچستان فرق دارد، لذا باید برای مدیریت سلامت در حاشیه شهرها متناسب با تنوع اقلیم و فرهنگ و مشکلات مردم همان منطقه برنامه ریزی شود. 

سرپرست وزارت بهداشت اضافه کرد: سلامت روان یکی از مواردی است که تقریبا مورد غفلت قرار گرفته است، زمانی که معاون بهداشت بودم و اداره بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت را راه‌اندازی کردم، مرحوم دکتر جان محمدی را به عنوان مدیر کل این اداره منصوب کردم، چراکه ایشان روانپزشک بودند و آن زمان معتقد بودم که بزرگ‌ترین معضل سلامتی در کشور اختلالات و بیماری‌های روانی در کشور است و امروزه افزایش آمار منازعات، خودکشی، افسردگی، روانپریشی، طلاق و درگیری‌ها به علت نبودن سلامت روان در کشور است.  

نمکی با انتقاد از عملکرد صداوسیما درخصوص پخش برخی سریال‌ها و برنامه ها، افزود: زمانی که تیزر فیلم ها پخش می شود، در انتها از بهشت زهرا، پزشکی قانونی، امور زندان ها و بیمارستان ها تقدیر و تشکر می شود و مضمون فیلم ها معمولا با موضوعی ناراحت کننده و غمگین به پایان می رسد و گویی دست اندرکاران فیلم رسالت دارند که روحیه مردم را تخریب کرده و آنها را فقط دچار حزن و اندوه کنند.  

وی تصریح کرد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری به عنوان پیش آگهی از رشد منفی جمعیت، اقداماتی درخصوص افزایش جمعیت آغاز شد. اما وقتی شعار کاهش و کنترل جمعیت را سر می‌دهیم، اولین گیرنده آن مرفه‌ترین قشر جامعه هستند و وقتی پیام رشد جمعیت به خصوص با انگیزه‌های اقتصادی به مردم می رسانیم، اقشار ضعیف و کم درآمد، شنونده آن هستند. لذا این رسالت معاونین بهداشتی است که با اتخاذ تصمیماتی رشد جمعیت را در جهت صحیح پیش برند و رشد جمعیت به سمتی تشویق شود که افرادی که تاکنون بچه‌دار نشده‌اند، افرادی که یک فرزند دارند و افرادی که دچار نازایی و ناباروری هستند، شنونده مطلب باشند. 

نمکی درخصوص بهداشت و سلامت سالمندان نیز، تاکید کرد: ضرورت دارد که برای سلامت سالمندان برنامه ریزی کنیم.  

سرپرست وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: سلامت مردان موضوعی است که در کشور به فراموشی سپرده شده است و باید در این مورد اقدامات مراقبتی لازم همچون مراقبت‌ها و معاینات دوره‌ای، غربالگری‌ها، کنترل فشارخون و بیماری‌های قلبی و عروقی بیشتری برنامه‌ریزی و اجرایی شود. ایسنا

پایان پیام/

مطالب مشابه