یک و نیم میلیون تومان برای کاردرمانی، گفتاردرمانی و آموزش کودکان اوتیسم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، سعیده صالح غفاری مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران درخصوص جزییات بسته حمایتی وزارت بهداشت برای بیماران اوتیسم اظهار داشت: طی جلسه‌ای که با مسئولان وزارت بهداشت در خرداد ماه سال جاری برگزار شد مشکلات طیف اختلالات اوتیسم به سمع مسئولان وزارت بهداشت رسید.

وی افزود:  هدف از این جلسه اختصاص سرفصل جداگانه بودجه ای برای بیماری اوتیسم بود، از وزارت بهداشت درخواست کردیم که این موضوع را به سازمان بودجه پیشنهاد دهد و در حال حاضر این موضوع را از نمایندگان مجلس پیگیر هستیم.

مدیر عامل انجمن اوتیسم ایران در ادامه گفت: حدود ۷ هزار نفر بیمار اوتیسم کشور شناسایی شدند اما ثبت رسمی نیستند و حدود ۴ هزار نفر به صورت رسمی ثبت شده‌اند، در سال ۹۷ برای بیماری اوتیسم تامین بودجه ای صورت نگرفته بود به همین دلیل به مجلس این موضوع را پیشنهاد دادیم.

صالح غفاری خاطرنشان کرد: از مسئولان وزارت بهداشت درخواست شد که برای سال جاری حداقل بسته خدمتی به بیماران اوتیسم ارائه شود، بسته خدمت شامل خدمات کاردرمانی گفتار درمانی و آموزشی است. میزان و ساعت ارائه خدمات این بسته برای هر یک از بیماران اوتیسم متفاوت است اما برای هر فرد حدود یک و نیم میلیون تومان در نظر گرفته شده که به صورت ماهانه صرف خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۶۴ کلینیک متعلق به بهزیستی یا وزارت بهداشت هستند شناسایی شده و قرار شد این بسته خدمتی به کلینیک‌ها ارائه شود تا از این طریق بیماران اوتیسمی که در سامانه ثبت شده‌اند خدمت را دریافت کنند.

غفاری با بیان اینکه در حال حاضر با چند چالش مواجه هستیم اضافه کرد: اول اینکه حداقل بسته خدمتی که شامل گفتار درمانی، کاردرمانی و آموزش است در تمام کلینیک ها موجود است یا خیر و آیا این کلینیک‌ها از حداقل استانداردهای لازم برای ارائه خدمات به کودکان اوتیسم برخوردار هستند؟

مدیر عامل انجمن اوتیسم تصریح کرد: سوال دوم ما از وزارت بهداشت این است که خانواده‌هایی که شناسایی نشده یا شناسایی شدند و عضو سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش نیستند به چه شکل باید از این خدمات استفاده کنند؟ و سوال سوم این است که نظارت برای اینکه این یک و نیم میلیون تومان در ماه به دست خانواده برسد چگونه انجام خواهد شد و روند آن چگونه است.

وی در پایان  با بیان اینکه در خصوص هر سه مورد انجمن اوتیسم راهکار و پیشنهاداتی را دارد گفت: در زمینه هزینه‌کرد این مبلغ باید شفافیت وجود داشته باشد تا خانواده‌ها به طور دقیق در جریان نحوه صرف آن قرار داشته باشند. فارس

پایان پیام/

مطالب مشابه