لزوم پوشش بیمه ای اقدامات تشخیصی و درمانی بیماران صرع
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، مرجان اسداللهی متخصص مغز و اعصاب و دبیرعلمی پانزدهمین کنگره بین‌المللی صرع در نشست خبری، گفت: پانزدهمین کنگره بین‌المللی صرع ایران در محل سالن همایش‌های رازی از تاریخ سوم لغایت پنجم بهمن‌ماه برگزار خواهد شد. 

وی افزود: مباحثی نظیر تشخیص و نحوه درمان بیماری صرع، صرع در دوران بارداری، بروز صرع در بیماران کلیوی و پیش‌نیازهای جراح صرع در این همایش مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. 

دبیر علمی کنگره بین المللی صرع در ادامه گفت: تعداد زیادی از افراد مبتلا به صرع به صورت واقعی به این بیماری مبتلا نیستند و بیماری‌شان منشاء روانی دارد به طوری که آمارها نشان می‌دهد حدود 20 درصد بیماران صرع واقعی ندارند. 

اسداللهی خاطرنشان کرد: در این کنگره 6 مهمان خارجی از اساتید برجسته کشورهای اروپایی و کشور ژاپن حضور خواهند داشت؛ همچنین مقالاتی از متخصصان و دانشجویان داخل کشور در این همایش پذیرفته شده که به صورت شفاهی و پوستر ارائه خواهد شد. 

وی اضافه کرد: خانم‌های مبتلا به صرع باید توجه داشته باشند که بیماری آنها در زمان بارداری باید تحت کنترل قرار گیرد و سه ماهه قبل از بارداری از داروی اسید فولیک استفاده کنند؛‌همچنین این افراد باید از استرس، بی‌خوابی و غذا خوردن دیر هنگام اجتناب کنند. 

این متخصص مغز و اعصاب اضافه کرد: باید توجه داشته باشیم که برای کنترل بیماری صرع گروهی از متخصصان نظیر نورولوژیست‌ها، رادیولوژیست‌ها، جراح مغز و اعصاب و روانپزشک اقدام به کارهای درمانی می‌کنند و معمولا یک سوم بیماران مبتلا به صرع مقاوم به دارو هستند که با انجام روش‌های تشخیصی و درمانی محل تشنج آنها مشخص شده و در صورت نیاز درمان‌های جراحی به آنها پیشنهاد می‌شود. 

اسداللهی با اشاره به هزینه‌های بالای درمانی بیماران مبتلا به صرع گفت: لازم است در زمینه پوشش بیمه‌ای اقدامات درمانی و تشخیصی این بیماران اقدام جدی صورت گیرد. 

لازم به ذکر است در ادامه این نشست خبری کوروش قره‌گزلو متخصص مغز و اعصاب و رئیس هیات مدیره انجمن صرع ایران گفت: تشخیص زودهنگام بیماری صرع  یکی از اقدامات مهم برای کنترل این بیماران است، "تشخیص زودهنگام کمک زیادی به بیماران مبتلا به صرع می‌کند تا بیماری آنها سریع‌تر کنترل و درمان شود که این موضوع می‌تواند از تحمیل هزینه‌های سنگین به خانواده‌ها جلوگیری کند. 

قره گوزلو در پایان گفت: در حال حاضر داروهای بیماران مبتلا به صرع در دسترس قرار دارد و در مقطعی بیماران به دلیل نگرانی به دنبال خرید بیش از حد دارو رفتند و با کمبود کاذب داروهای بیماران صرعی مواجه شدیم که در خوشبختانه در حال حاضر میزان این داروها کم نیست و لازم است در این زمینه سیاه‌نمایی صورت نگیرد. 

پایان پیام/

مطالب مشابه