بررسی کمبود پرستار، مشکلات مالی، وعده‌ای که مسئولان به پرستاران می‌دهند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، در کشور یکی از معضلاتی که است که بارها مسئولان بهداشت و درمان از ان سخن گفته اند، این کمبودها نه تنها حوزه سلامت و بیماران بلکه پرستاران را نیز با چالش‎‌های بسیاری مواجه کرده است، چرا که به دلیل کمبود نیروها  پرستاران مجبور به گذران شیفت و اضافه کاری اجباری هستند و همین مسئله موجب فشار بالای کار  سختی بیشتر برای این گروه زحمت کش می‌شود.

از دیگر موضوعاتی که در حوزه پرستاری چند سالی است روی میز و کاغذ مانده، بحث تعرفه گذاری خدمات پرستاری است، ۱۲ سال پیش این قانون در مجلس به تصویب رسید اما تاکنون خبری از اجرای این قانون نیست.

یک پرستار با سابقه بیمارستان شریعتی گفت: یکی از اصلی‌ترین مشکلات پرستاری این است که پزشکان در رأس همه امور ما قرار دارند و متأسفانه ما اختیاری از خود نداریم و در انجام هر کاری باید از پزشک مربوطه اجازه بگیریم.

وی افزود: متأسفانه در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تبعیض، بی عدالتی و پزشک سالاری حاکم است و پارکینگ و اتاق‌های استراحت در اختیار پزشکان است.در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی حتی دانشجویان پزشکی ارجحیت نسبت به پرستاران با سابقه دارند و دانشجویان می‌تواند از همه امکانات رفاهی مراکز درمانی استفاده کنند، ولی من پرستارم با سابقه اجازه استفاده از این امکانات را ندارم.

این پرستار با سابقه بیمارستان شریعتی در ادامه اضافه کرد:  شیفت کاری پرستاران متفاوت است و برخی همکاران مجبورند تا ۱۸ ساعت کار کنند هر چند که این مدت زمان  کار کردن غیر قانونی است.

وی خاطرنشان کرد: ما به سازمان‌های مختلف مکاتباتی انجام داده‌ایم، ولی کسی حرف ما پرستاران را گوش نمی‌دهد به طوری که حتی موقع استراحت در شیفت کاری باید از مرخصی‌های سالیانه خود استفاده کنیم.

در ادام یک پرستار با ۲۴ سال سابقه کار در بیمارستان میلاد گفت: تبعیض در بیمارستان‌ها ما را وادار به گوشه‌نشینی کرده است، متأسفانه در بیمارستان‌ها برای پرستاران عزت و احترامی قائل نیستند و هیچ امکاناتی در اختیار ما قرار نمیدهند.

وی افزود: وقتی که در یک محیط کاری تبعیض و بی عدالتی وجود داشته باشد کیفیت کار کاهش پیدا می‌کند در محیط بیمارستانی باید خدمات بهداشتی و درمانی تیمی انجام ارائه شود اما به دلیل تبعیض‌ها، اتحاد بین کادر درمانی کمرنگ شده است.متأسفانه پرستاران با مشکلات معیشتی روبرو هستند به همین دلیل برخی از آن‌ها مجبور هستند پس از پایان شیفتشان در یک مرکز درمانی دیگر مجدداً مشغول به کار شوند.

 به گزارش پایگاه خبری پزشگان و قانون، اصغر دالوندی رئیس سازمان نظام پرستاری گفت:  قانون بهره‌وری، سختی شغل، بازنشستگی پیش از موعد، اضافه کاری اجباری و عدم اجرای تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از جمله مشکلات امروزه پرستاران در کشور محسوب می‌شود.

وی در ادامه گفت: به دلیل زنانه بودن شغل پرستاری همواره یک دهم از آن‌ها به خاطر مسائل زایمان در مرخصی به سر می‌برند و امروزه تعداد پرستاران از نظر شاخص تخت از هشت  ۱.۸ و از نظر جمعیت به ازای هر هزار نفر تنها ۳ پرستار در کشور فعالیت می‌کند.

رئیس سازمان نظام پرستاری خاطرنشان کرد: امروزه کشور نیازمند ۱۵۰ هزار نیروی پرستار است، در نظام مدریتی نیروی انسانی ما باید علاوه‌ بر جلب و جذب پرستار به کار حفظ، نگهداری همچنین ارتقای نیروی انسانی آن بپردازیم، زیرا وقتی نیرویی را جذب می‌کنیم باید توان حفظ آن نیرو را داشته باشیم.

دالوندی با اشاره به مشکل طرح پرستاران گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلات پرستاری این است که برخی از پرستاران منتظر طرح هستند و تعداد دیگری از پرستاران به دلیل نداشتن انگیزه کافی این حرفه را رها کرده و خانه‌نشین شده‌اند.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه پرستاران پس از تحصیل رایگان دو سال به  کشور خدمت کنند که متأسفانه بسیاری از پرستاران در حدود ۶ ماه یا بیشتر در نوبت گذراندن طرح معطل مانده‌اند و همین مسئله مانع از فعالیت آن‌ها در جامعه و حوزه سلامت می‌شود.

رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: من به وزیر بهداشت نامه‌ای در خصوص معطلی پرستاران طرحی نوشته‌ام و نتیجه این شد که به هر دانشگاه برای جذب پرستار در حوزه طرح ۴ ماه مهلت داده شود و در صورت پیدا نشدن محلی برای گذراندن طرح، به پرستار اجازه داده بدهند تا در بخش خصوصی و یا هوم‌کر مشغول به فعالیت شود تا جامعه از این نیروهای زحمت‌کش و کاردان بهره‌مند شود.

دالوندی با اشاره به اینکه ما باید پرستاران را تحت پوشش بیمه‌ای قرار دهیم تا آن‌ها از لاک بیمارستان بیرون بیایند، گفت: در همه جای دنیا پرستاران تنها در بیمارستان مشغول به فعالیت نبودند بلکه در جامعه و در منازل تحت طرح‌هایی مانند هوم‌کر مشغول به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به بیماران هستند و ما نیز باید مانند دنیا عمل کنیم تا اقبال مردم نسبت به پرستاران افزایش پیدا کند.

وی تاکید کرد: صلاحیت پرستاری یکی از مشکلات اساسی امروز جامعه است، زیرا عده‌ای پرستارنما در جامعه فعالیت می‌کنند در حالی که فقط این افراد  توانایی تزریق آمپول را دارند و این افراد تحت عنوان مراقبت در بیمارستان یا منزل مشغول به کار پرستاری هستند.

رئیس سازمان نظام پرستاری در پایان گفت: اگر بیماری در اثر تزریق آمپول دچار تشنج شود، این پرستار نماها نمی‌توانند تشنج بیمار را کنترل کنند و به همین دلیل من نامه‌ای به وزارت ارشاد نوشتم تا کسی تحت عنوان پرستار حق فعالیت نداشته باشد.

در ادامه حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت در خصوص رفع مشکلات جامعه پرستاری  گفت: امروزه در حال رایزنی با سازمان های  ذیربط در جهت رفع مشکلات پرستاران هستیم تا فشار کاری از روی دوش آن‌ها برداشته شود.

وی افزود: کمبود نیروی پرستاری در کشور یکی از مهم‌ترین مشکلات پرستاری در ایران است که اینگونه موارد را در مجلس مطرح و قول‌های مساعدی در جهت جذب نیروی پرستار به ما داده‌اند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: اگر ما بتوانیم یک بودجه پایداری را برای جذب پرستار در نظر بگیریم یکی از بزرگترین مشکلات ما برطرف می‌شود، اضافه کرد: جذب نیروی پرستار، مشکل اضافه‌کاری اجباری و کمبود نیرو‌ها را برطرف می‌کند و بسیاری از مشکلات پرستاران نیز رفع می‌شود.

حضرتی اضافه کرد: با جذب پرستار، بازنشستگی زودتر از موعد که حق آن‌ها بوده مرتفع می‌شود که من امیدوارم این مسئله هرچه سریعتر انجام شود.

وی در پایان گفت: برخی از دانشگاه‌ها معوقاتشان  با تأخیر ۵ یا ۶ ماهه است، ولی برخی از دانشگاه‌ها با تأخیر ۱۴ ماهه جهت پرداخت مطالبات پرستاران مواجه هستند.

 سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت از جذب پرستاران خبر داد و گفت: مقرر شده است تا ۱۸ هزار پرستار در سال‌های ۹۸ و ۹۹ برای تعداد تخت‌هایی که وزارت بهداشت آن‌ها را آماده کرده است و قابلیت بهره برداری دارند استخدام کنیم.

وی در پایان اضافه کرد: طی برگزاری جلساتی با مسئول امور پرستاری وزارت بهداشت به این نتیجه دست پیدا کرده‌ایم تا برای پرستاران در نظام خدمت جایگاهی را تعریف کنیم تا از این ظرفیت و پتانسیل بالای آن‌ها به اندازه کافی استفاده شود. باشگاه خبرنگاران جوان

پایان پیام/

مطالب مشابه