هر روز بیش از ۷ نفر بیمار نیازمند پیوند عضو می‌میرند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون،  مهدی شادنوش در اولین دوره آموزش تخصصی و مدیریتی فراهم آوری اعضای پیوندی استان کرمانشاه که امروز (۲۲ دی) در مجتمع بوستان برگزار شد، پیوند اعضا را قله پزشکی دنیا دانست و با اشاره به اهمیت این امر در احیاء و زنده کردن مجدد انسان‌ها، گفت: مقوله پیوند اعضا در کشور ایران به عنوان یک کشور دینی از دیرباز موانعی داشت که در سال ۶۸ با فتوای امام خمینی (ره) بستر انجام آن در کشور فراهم شد.

وی افزود: ۱۱ سال پس از فتوای امام (ره)، تصویب قانون پیوند اعضا در مجلس و صدور فتوا از سوی دیگر مراجع، راه پیوند اعضا را در ایران هموارتر کرد، مجموعه این اقدامات باعث شد تا امروز شاهد باشیم که امر پیوند اعضا در ایران بصورت یک حرکت رسمی در جریان باشد، اما برای شتاب این حرکت قدرتمند نیاز به مساعدت بیشتری داریم.

شادنوش خاطرنشان کرد:  از سال ۷۹ که قانون پیوند اعضا در مجلس به تصویب رسید تا پایان سال ۹۶، میزان پیوند اعضا در ایران رشدی ۶۰ درصدی داشته، اما این رشد هنوز جوابگوی میزان نیاز کشور نیست.

رئیس مرکز مدریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت در ادامه به وقوع سالانه ۱۶ هزار حادثه ناشی از تصادفات در کشور اشاره کرد و گفت: حدود پنج تا شش هزار نفر از این افراد حادثه دیده، دچار مرگ مغزی می‌شوند که ۲۵۰۰ تا چهار هزار نفر از آنان قابلیت اهداء عضو دارند.

شادنوش تصریح کرد: تعداد سالانه اهداء عضو در ایران  کمتر از ۱۰۰۰ نفر است، در سال ۹۶ تعداد اهدای عضوهای انجام شده در ایران ۹۲۶ نفر بوده است.

وی  همچنین با بیان اینکه در کشور ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار پیوند اعضا قرار دارند، عنوان کرد: در حال حاضر با این تعداد اهداء عضو در کشور تنها می‌توانیم ۱۵ درصد از این افراد در لیست انتظار را جواب دهیم و ۸۵ درصد آنها درد می‌کشند.

رئیس مرکز مدریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت ادامه داد: هر سه ساعت یک نفر و روزی هفت تا ۱۰ نفر از این تعداد به این دلیل که عضوی برای اهداء نیست که به آنان داده شود، جان خود را از دست می‌دهند.  با این روال اهداء عضو در کشور تا سال ۱۴۰۰، درصد افراد در لیست انتظار که می‌توانیم به آنها پیوند عضو بدهیم به ۴۵ درصد افزایش می‌یابد که اصلا رضایت بخش نیست، لذا باید آن را به ۷۵ درصد برسانیم.

 شادنوش بر لزوم فراهم کردن زیرساخت و فرهنگ‌سازی برای بالا بردن آمار اهداء عضو درکشور تاکید کرد و گفت: سال ۹۶ تعداد افراد دارنده کارت اهداء عضو در کشور به پنج میلیون نفر رسید.

وی اضافه کرد: کسب رضایت اهداء عضو از خانواده افراد مرگ مغزی شده در ایران بین شش تا ۹۰ ساعت زمان می‌برد؛  درحالیکه این زمان در کشورهای پیشرفته تنها یک تا دو ساعت است.

شادنوش در ادامه گفت: از سال ۷۹ تا پایان سال گذشته بیش از ۴۶ هزار و ۷۰۰ پیوند کلیه افراد زنده و افراد مرگ مغزی شده، ۵۵۰۰ پیوند کبد، ۱۰۴۲ پیوند قلب، ۱۵۱ پیوند ریه، ۲۶۳ پیوند لوزالمعده و ۵۲ پیوند روده در کشور انجام شده است.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت اهداء عضو در استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: از جمعیت دو میلیون نفری این استان، سالانه ۵۰ نفر دچار مرگ مغزی می‌شوند که تعدادی از آنها می‌توانند با اهداء عضو باعث نجات جان دیگر افراد بیمار نیازمند پیوند شوند. در استان کرمانشاه از سال ۹۰ امکان پیوند به بیماران نیازمند فراهم شده، است، طی هفت سال گذشته تنها ۲۹ اهداء عضو در کرمانشاه انجام شده است.

وی افزود: تعداد بیماران نیازمند به دیالیز در کرمانشاه را ۶۵۴ بیمار اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۴۵۶ نفر امکان پیوند دارند و ۱۹۰ نفر نیز باید بصورت قطعی به آنها کلیه پیوند داده شود.

شادنوش در پایان گفت: برای هر بار دیالیز هرکدام از این بیماران ۴۰۰ هزار تومان از خزانه دولت پول صرف می‌شود که در یک دوره پنج ساله رقم آن به ۳۵۰ میلیون تومان می‌رسد. ایسنا

پایان پیام/

مطالب مشابه