پتانسیل اهداء عضو در ایران ۴ برابر آمار فعلی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، کتایون نجفی‌زاده در اولین دوره آموزش تخصصی و مدیریتی فراهم‌آوری اعضای پیوندی استان کرمانشاه که امروز (۲۲ دی) برگزارشد، با بیان اینکه اهداء عضو مسئله‌ای اجتماعی و ملی است که باید برای ترویج آن در جامعه فرهنگ‌سازی کنیم، گفت: ضروری است برای مردم فرهنگ‌سازی کنیم که افراد مرگ مغزی در واقع مرده‌هایی هستند که تنها قلب‌شان برای مدتی کوتاه تپش دارد.

وی افزود: افراد مرگ مغزی یک درصد از افراد فوت شده جامعه را تشکیل می‌دهند، معتقدیم اینها افرادی هستند که خداوند به آنها توفیق داده تا مرگی قهرمانانه داشته باشند و باعث نجات جان انسان‌های دیگر شوند.

نجفی زاده رشد اهدای عضو در ایران را از سال ۷۹ تا پایان سال گذشته خوب توصیف کرد و گفت: سال ۷۹ شاخص اهدای عضو در کشور برای هر یک میلیون نفر، دو دهم درصد بود که این رقم در سال ۹۶ به ۱۱.۵۸ رسیده که پیشرفت خوبی است.

مدیر عامل انجمن اهدا عضو ایران خاطرنشان کرد: البته باتوجه به آمار بالای مرگ مغزی در ایران، توان اهدای عضو در ایران چهار برابر این میزان است. از سوی دیگر تعداد بیماران نیازمند پیوند ما رقم بالایی یعنی حدود ۲۵ هزار بیمار است که متاسفانه روزانه تعدادی از آنها به دلیل نرسیدن عضو جان خود را از دست می‌دهند.

وی اضافه کرد: متاسفانه براساس آمار، میزان اهدای عضو در استان کرمانشاه خصوصا در بحث اهدای کلیه طی سال گذشته اُفتی نسبی داشته است.

نجفی راده در پایان تاکید کرد: در تلاشیم تا بتوانیم آمار اهدای عضو در کرمانشاه را با همراهی متولیان امر و فرهنگ سازی بالا بریم. ایسنا

پایان پیام/

مطالب مشابه