سن ازدواج خانم‌ها نسبت به یک دهه قبل، ۴ سال افزایش‌یافته است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، علیرضا رئیسی در کارگاه آموزشی مدیران سلامت جمعیت، خانواده و مدارس در بوشهر افزود: با انجام برنامه‌های منسجم، ایران از جمله کشورهای برجسته در حوزه مراقبت‌های بهداشتی اولیه است.

وی در ادامه با اشاره به توسعه و تقویت برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی اولیه و سلامت خانواده در کشور افزود: یکی از مباحث اصلی وزارت بهداشت سیاست‌های جمعیتی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب است که موظف هستیم دراین‌ارتباط برنامه‌های لازم را دقیق پیش بریم.

رئیسی خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت منابع و رایگان بودن خدمات بهداشتی، ارائه هرگونه خدمت اضافی به معنی بهبود کیفیت نیست، بلکه باعث ترویج فرهنگ غلط ارائه خدمات غیرضروری است. 

معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: در حال حاضر ۱۱٫۴ میلیون جوان معادل پنج میلیون زوج در سن ازدواج در کشور وجود دارد که باید زمینه ازدواج این افراد فراهم شود. قبل از سال 1390 میانگین سنی 6 درصد مادران باردار کشور بالای 35 سال بود که امروز با اجرای برنامه‌های مختلف طول سلامت باروری افزایش‌یافته است. هرچند سن مناسب بارداری قبل از 35 سالگی تشخیص داده‌ شده است، با این ‌وجود بارداری بعد از این سن هیچ منعی ندارد و تنها نیازمند مراقبت‌های ویژه‌تری است که با تقویت و ارائه خدمات ویژه امروز بارداری در این گروه سنی به 19 درصد افزایش‌یافته است.

رئیسی با اشاره به شاخص سلامت مادران گفت: امروز بیش از 400 بیمارستان کشور مجهز به اتاق زایمان هستند و رایگان کردن زایمان طبیعی در کشور از جمله سیاست‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

وی تاکید کرد: توجه به زوج‌های نابارور و ارائه تسهیلات، توسعه این مراکز، آموزش و تشویق زوج‌هایی که تنها یک فرزند دارند به فرزند آوری، حذف برنامه تنظیم خانواده، افزایش سن امید به زندگی از 55 به 80 سال، تدوین سند ملی سالمندان از جمله برنامه‌های مهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. در زمان حاضر سن ازدواج خانم‌ها نسبت به یک دهه قبل، چهار سال افزایش‌یافته و فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند 4.2 سال افزایش‌یافته است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با تأکید بر ضرورت تأمین سلامت جمعیت گفت: در اول انقلاب شاخص مرگ ‌و میر مادران 274 مرگ در صد هزار تولد زنده بود که امروز با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده این آمار به 18.8 مرگ رسیده است.

رئیسی درباره شاخص مرگ‌ و میر زیر پنج سال نیز گفت: این آمار از 150 مورد در هزار تولد زنده با کاهش 10 برابری به زیر 15 مورد رسیده است و یکی از مهم‌ترین علت‌های این مرگ‌ و میر حوادث ترافیکی تشخیص داده‌ شده است.

وی ادامه داد: همچنین شاخص مرگ ‌و میر زیر یک سال از 110 به 13 تا 14 مورد در هزار تولد زنده و شاخص مرگ نوزادان از بالای 45 به کمتر از 9 مورد رسیده است که این بیانگر اهمیت خدمات نظام پیشگیری است. در برخی از حوزه‌های بهداشتی باید مدل کار تغییر داده شود و حضور مؤثرتری داشته باشیم.

معاون بهداشت تصریح کرد: بررسی علت‌های مرگ‌ و میر مادران، حضور پزشکان مقیم و متخصصان زنان مقیم در بیمارستان‌ها، تربیت متخصصان زنان، توسعه تخت‌های ویژه نوزادان ازجمله برنامه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

رئیسی در پایان گفت: مدیران سلامت، آینده کشور را در این بخش راهبری می‌کنند و تلاش می‌شود در این نشست‌ها اولویت‌های بهداشتی و مدیریت سلامت خانواده ارائه شود. ایسنا

پایان پیام/

مطالب مشابه