۱۲ میلیون ایرانی دارای اختلالات روانپزشکی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، علی اسدی روز یکشنبه در حاشیه آغاز داوری پنجمین جشنواره بین المللی عکس سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: پیمایش های انجام گرفته جهانی در حوزه سلامت روان هر پنج یا هفت سال انجام می شود. 

وی افزود: هم اکنون شیوع اختلال های روانپزشکی در جامعه روند افزایشی دارد و باید به این مهم توجه داشت که بیشترین بار بیماری ها و هزینه ها را نیز این بخش به خود اختصاص داده است.

اسدی در ادامه گفت: در صورت تشخیص، اختلال های روانپزشکی قابلیت کنترل و درمان داشته و کمتر از یک تا 2 درصد بیماری ها مزمن هستند که نیاز به مراقبت و درمان های ویژه دارند.

رئیس اداره سلامت و روان خاطرنشان کرد: بر این اساس پیشگیری، تشخیص و مداخله به هنگام می تواند در جهت کنترل، کاهش شدت بیماری و بهبود آن کمک کند که این مهم از طریق اطلاع رسانی ها امکان‌پذیر است.

وی ادامه داد: خوشبختانه با اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور، حوزه سلامت روان مورد توجه جدی قرار گرفت، بطوری که طی چهار سال گذشته اقدامات متعددی از جمله بکارگیری کارشناسان سلامت روان در مراکز جامع سلامت بوده است.

به گفته اسدی از سال 93 تا کنون بیش از یکهزار و 600 متخصص حوزه سلامت روان جذب حوزه بهداشت و درمان کشور شده اند که در مراکز یاد شده فعالیت می کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد: بسته های آموزشی نیز برای جمعیت عمومی با هدف پیشگیری از ابتلا به اختلال های روانی و علاوه بر آن خدمات کاهش آسیب اعتیاد جزو برنامه های اولویت‌دار قرار گرفته است.

رئیس اداره سلامت و روان وزارت بهداشت اضافه کرد: مهمترین اهداف حوزه سلامت روان؛ ارتقای سواد سلامت عموم مردم بوده و این در حالی است که آگاهی های مردم در مورد بیماری های دیگر وضعیت بهتری دارد.

اسدی خاطرنشان کرد: آگاهی های مردم در ارتباط با سلامت روان پایین و یکی از اهداف مهم در این بخش ارتقای سلامت روان مردم است.

وی تاکید کرد: برای رسیدن به این هدف یکی از مهمترین ابزارها بهره گیری از تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق رسانه های گروهی است و در این میان جشنواره عکس روان از مهمترین آن محسوب می شود.

این مقام مسئول در ادامه گفت: جشنواره بین المللی عکس سلامت روان پنجمین دوره خود را طی می کند که 2 سال آن بصورت بین المللی برگزار شده و تاثیر خوبی در بین مخاطبان داشته است.

اسدی اضافه کرد: بر این اساس می توان از طریق یکسری از ابزارها، روش ها و راهکارهایی از قبیل عکاسی و هنر های دیگر سلامت روان را در سطح جامعه به مردم و گروههای هدف خاص انتقال داد و به ارتقای روزافزون آن کمک کرد.

وی در پایان افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر گسترش این مقوله مهم تاکید دارد و برگزاری عکس های برگزیده در قالب نمایشگاه در این استان و تهران می تواند مخاطبان زیادی را به خود جذب کند.

لازم به ذکر است پنجمین جشنواره بین المللی عکس سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان با همکاری کلوپ عکس فوکوس، نمایندگی فدراسیون بین‌المللی هنرعکاسی (فیاپ) در ایران و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال برگزاری است. ایرنا

پایان پیام/

مطالب مشابه