استعمال دخانیات باعث افزایش سرطان و مشکلات قلبی و عروقی می شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، عبدالرحمن رستمیان در آستانه برگزاری همایش مبارزه با دخانیات، گفت: این همایش ۱۰ بهمن ماه سال جاری به همت دانشگاه علوم پزشکی تهران و همکاری شهرداری تهران، جمعیت مبارزه با دخانیات، سازمان های غیر دولتی فعال در زمینه پیشگیری از دخانیات و کانون های سلامت محلی پاد (پیشگیری از دخانیات) در  آمفی تئاتر ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود. 

وی در ادامه گفت: یکی از مهم‌ترین عواملی که سبب افزایش بیماری‌های غیرواگیر از جمله سرطان و مشکلات قلبی و عروقی می‌شود، استعمال دخانیات است که ما می‌توانیم با پیشگیری از این مساله از طریق آموزش‌ها در جهت مقابله با بیماری‌ها نیز گام برداریم. 

رستمیان خاطرنشان کرد: سیاست‌گذاری‌های مسئولین باید به سمت کاهش مصرف دخانیات باشد که در دنیا دو مسیر برای این مسئله در نظر گرفته شده است. 

معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: مسیر اول کاهش عرضه و سخت در دسترس قرار گرفتن دخانیاتت است چرا که این دخانیات کالایی آسیب‌رسان به شمار رفته و تمهیداتی همچون ارائه نشدن آن به افراد زیر ۱۸ سال،‌ ممنوعیت فروش آن نزدیک مدارس و یا اخذ مالیات بر آن از جمله مواردی است که در زمینه کاهش عرضه در نظر گرفته شده است. 

وی در ادامه افزود: مسیر دوم گسترش آموزش‌ها و فرهنگ‌سازی جهت مصرف کمتر دخانیات است که در کشور ما باید هر دو این مسیر بیشتر مورد توجه قرار گیرد.  

رستمیان با اشاره به اینکه در حال حاضر کمترین عوارض را در میان کشورهای منطقه ایران در زمینه دخانیات داریم گفت: باید ۷۰ درصد قیمت خرده‌فروشی سیگار باید برای آن مالیات در نظر گرفته شود و این مبلغ صرف سلامت مردم، آموزش به دانش‌آموزان و افزایش فضای فیزیکی برای ورزش باشد. 

معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: متاسفانه مالیات اخذ شده در این زمینه در کشور ما ۱۸ درصد است که در واقع از همه کشورها در منطقه کمتر است و اکنون که در فصل بودجه‌گذاری قرار داریم دولت و مجلس می‌توانند با سیاست‌گذاری‌های لازم گام مهمی در جهت سلامت مردم بردارند. 

به گزارش مهر رستمیان در پایان با اشاره به اینکه تعداد کارخانه‌های تولید سیگار در کشور ما دو برابر شده و این موضوع نگران کننده است گفت: از طرفی کمترین عوارض برای فروش دخانیات در نظر گرفته که این مسئله خلاف قانون است و از ‌آنجا که آمار ابتلا به سرطان و بیماری‌های خودایمنی با مصرف دخانیات چندین برابر می‌شود از طریق برگزاری همایشی در این زمینه تلاش می‌کنیم پیام‌های اجتماعی لازم را به مردم برسانیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه