حمایت وزارت بهداشت از لایحه بودجه سال آینده
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، ابراهیم گلمکانی درباره نحوه هزینه شدن بودجه سال آینده وزارت بهداشت گفت: یکی از این موارد، جذب نیرو در حوزه بهداشت و درمان با تمرکز بر نیروی پرستاری است که انتظار می رود بودجه ای برای این کار تامین شود تا سال آینده بتوانیم حداقل 10 تا 30 هزار نیرو جذب کنیم؛ زیرا تعدادی از نیروها بازنشسته شده اند و به دلیل توسعه مراکز درمانی طی سال های اخیر نیازمند نیروی انسانی برای این مراکز تازه تاسیس هستیم. به هر حال این موضوع نیازمند تامین منابع است.

وی افزود: همچنین وزارت بهداشت پیشنهادی در زمینه ماده 37 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در زمینه یک درصد مالیات بر ارزش افزوده دارد. در این ماده اعتبار چهار هزار میلیاردی عمرانی و 2 هزار میلیاردی هزینه ای درنظرگرفته شده که نظر وزارت بهداشت مبنی بر جا به جایی این دو عدد با یکدیگر است. در نتیجه آنچه وزارت بهداشت درباره لایحه بودجه سال 98 دنبال می کند، دفاع از لایحه و البته جذب نیروی پرستاری، بهداشتی و درمانی است.

معاون حقوقی وزارت بهداشت درباره مهمترین اولویت های سال آینده معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت برای سال آینده اظهار داشت: برخی کارها در حوزه حقوقی و امور مجلس به صورت معمول انجام می شود که شامل مواردی همچون پیگیری دعاوی در دیوان عدالت اداری و دادگاه های عمومی است و طبق روال انجام می شود. همچنین ارتباط با مجلس و تعامل با نمایندگان و درخواست ها و دیدارها نیز ادامه پیدا می کند.

گلمکانی در ادامه گفت: مواردی مانند تقویت کارگروه تنظیم مقررات در اولویت کارهای این معاونت قرار دارد. این کارگروه حدود 6 ماه است که با ترکیب جدید شکل گرفته و این کارگروه همه بخش نامه و آیین نامه ها در حوزه نظارتی را قبل از امضای وزیر، از لحاظ حقوقی و قانونی بررسی می کند تا کمترین بازخورد منفی را داشته باشد. تلاش می کنیم مصوبات با سرعت بیشتری در این کارگروه بررسی شود تا بخش نامه ها با دقت بیشتری از لحاظ حقوقی صادر شود.

وی تصریح کرد: موضوع دیگر تنقیح مقررات حوزه سلامت است. قوانین حوزه سلامت تا ابتدای سال 97 به مجلس و دولت به صورت منقح شده و در دو کتابچه ارسال شده است. در حال حاضر به این سمت حرکت می کنیم که مقررات و آیین نامه های حوزه سلامت را به صورت کامل تنقیح کنیم و یکی از اولویت ها برای سال 98 خواهد بود.

معاون حقوقی وزارت بهداشت اضافه کرد: همچنین تشکیل کمیسیون تعهدات مد نظر است. زیرا تعهدات زیادی برای متخصصان و فارغ التحصیلان وجود دارد که بسیاری از این موارد به خاطر تنوع رشته ها و سهمیه ها با تناقض یا اعتراض مواجه می شود. کمیسیون تعهدات بسیاری از این موارد را منسجم می کند.

گلمکانی در ادامه افزود: قصد داریم در مرکز تحقیقات حقوق سلامت در حوزه معاونت حقوقی وزارت بهداشت روی بحث های مشترک حقوق و سلامت تمرکز کنیم. یکی از اولویت ها در این زمینه مربوط به تحریم ها در حوزه سلامت است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تحریم های ظالمانه آمریکا اثراتی بر دارو و تجهیزات پزشکی دارد و در نتیجه بر سلامت بیماران و مردم موثر خواهد بود. به همین علت به دنبال استخراج دعاوی از این تحقیقات هستیم که بتوانیم در دادگاه های بین المللی در این زمینه اثراتی داشته باشیم. ایرنا

پایان پیام/

مطالب مشابه