جدا کردن موش‌ها از مادرشان، آنها را به اوتیسم مبتلا می‌کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، حمیدرضا پوراعتماد در پاسخ به این سوال که در زمینه اختلالات رشد مغزی از جمله اوتیسم چه کارهایی در کشور انجام شده، اظهار داشت: اختلالات عصبی و رشدی شامل ۷ دسته اختلال مانند بیش فعالی (ADHD)، اختلالات زبان، مهارتی، آموزشی، اوتیسم، اختلالات عقب ماندگی ذهنی و اختلالات حرکتی است که در مجموع این اختلالات را اختلالات عصبی - رشدی گویند.

پوراعتماد افزود: اختلالات عصبی - رشدی شامل تعدادی اختلالات روانشناختی نیز هست و مبانی عصب شناختی دارد و از مشهورترین این اختلالات، بیماری اوتیسم است که تعداد زیادی از افراد به این بیماری مبتلا می شوند و یکی از دلایل افت تحصیلی، مشکل در عدم برقراری روابط اجتماعی و نظیر اینها، به نحوی با اختلالات رشد مغری مرتبط است.

وی در ادامه گفت: متاسفانه در ایران هیچ واحد آموزش عالی تاکنون به صورت خاص به مجموعه اختلالات مغزی نپرداخته و پژوهشکده علوم شناختی مغز دانشگاه شهید بهشتی تنها واحد آموزش عالی است که مطالعات اساتید و دانشجویان آن روی رشد مغز در حالت بهنجار و نابهنجار (اختلالات عصبی رشدی) دایر است و در این پژوهشکده دو گرایش علوم شناختی یکی مدل‌سازی شناختی و دیگری روانشناسی شناختی و همچنین در مقطع کارشناسی ارشد تحت عنوان توانبخشی شناختی، برگزار می شود.

این عصب شناس تصریح کرد: مطالعاتی که در این مرکز انجام می شود مطالعاتی است که در ایران بی نظیر است و در دنیا مطالعات این مرکز در رأس قرار دارد. به خصوص مطالعاتی که به جنبه های استفاده از فناوری های نوین در آموزش توانبخشی اوتیسم است.

پوراعتماد خاطرنشان کرد: این خط مطالعاتی نه تنها در پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی بلکه با پیوستن سایر دانشگاههای امیرکبیر، تهران و دانشگاه شریف انجام می شود. همچنین یک خط مطالعاتی در رابطه با تاثیر عوامل محیطی به خصوص جدا شدن از گروه و موقعیت اجتماعی و تاثیر آن را بر روی مغز مورد بررسی قرار می دهیم که خود این موضوع به دو بخش مطالعات انسانی و حیوانی تقسیم می شود.

وی اضافه کرد: بخش مطالعات حیوانی نشان داده که چنانچه موش‌ها را از تعاملات اجتماعی و مادرشان محروم کنیم، این موشها به علائم شبه اوتیسم مبتلا می شوند و در واقع این روش تنها در این پژوهشکده انجام و تولید شده است.

به گزارش ایرنا رئیس پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی در پایان گفت: البته با دستکاری مستقیم مغز و با دادن دارو یا با تزریق به مغز علائم اوتیسم را می توان ایجاد کرد ولی اینکه با دستکاری های محیطی موشهای اوتیسمی تولید کرده باشید در این پژوهشکده برای اولین بار اتفاق افتاده و در این رابطه هم یک خط پژوهشی کامل در این مرکز دایر شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه