لزوم تعرفه‌گذاری خدمات مربوط به خون
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، علی‌اکبر پورفتح‌الله در همایش افتتاحیه سمینار «هموویژلانس و مدیریت خون بیمار» که در قزوین آغاز شد، بابیان اینکه چالش‌ها و راهکارهای مدیریت خون بیمار در اقتصاد سلامت دارای اهمیت بسیاری است، اظهار کرد: پولی که در سلامت هزینه می‌شود باید اثربخش باشد چراکه این امر هزینه‌ای برای داشتن انسان‌های سالم است که در بخش‌های دیگر نیز اثر خود را خواهد گذاشت.

پور فتح الله در ادامه گفت: در حال حاضر دوسوم خون در اتحادیه اروپا در افراد بالای ۶۰ سال مصرف می‌شود لذا باید طب به سمت اثربخش بودن و افزایش کارایی خود حرکت کند زیرا بعد از ۶۰ سال امکان اهدای خون وجود ندارد.

وی افزود: یک و نیم میلیارد نفر در جهان معادل ۲۷ درصد جمعیت جهان با کم‌خونی مواجه هستند، می‌توان با سرمایه‌گذاری مؤثر در بخش بهداشت و درمان کارایی آن را ارتقاء داد و از بسیاری از مشکلات پیشگیری کرد.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ادامه داد: در حال حاضر ۱۵۰ میلیون تزریق خون در دنیا انجام می‌شود لذا مدیریت صحیح تزریق و انتقال خون دارای اهمیت بسیاری است.

وی خاطرنشان کرد: مقابله با کم‌خونی و خون‌ریزی یکی از مؤثرترین بخش‌هایی است که می‌تواند موجب صرفه‌جویی در نظام سلامت و هزینه‌ها شود؛ با کاهش خون‌ریزی بیماران بی‌شک هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم دیگر را می‌توان کاهش داد.

پور فتح الله با اشاره به پبشنهادات خود در باب مدیریت خون بیمار اضافه کرد: خدمات مربوط به خون بیمار باید تعرفه گذاری شود و پزشکان دارای گواهی صلاحیت تجویز خون در این امر دستور لازم را صادر کنند زیرا تجویز بدون علم خون هزینه‌های گزافی را به جامعه تحمیل می‌کند.

مدیر عامل سازمان انتقال خون در پایان با تأکید بر لزوم صرفه‌جویی در مصرف خون در بیمارستان‌ها عنوان کرد: لازم است پزشکان با بررسی دقیق پرونده بیماران نسبت به میزان تزریق واحد خونی هوشیار باشند چراکه برخی از بیماران نیازی به تزریق چند واحد خونی ندارند. ایسنا

پایان پیام/

مطالب مشابه