بسیاری از تحصیل‌کرده‌ها هم تفاوت روانشناس و روانپزشک را نمی‌دانند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، دکتر احمد حاجبی در نشست خبری پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان در زنجان اظهار کرد: سلامت روان حوزه‌ای است که همواره از آن به عنوان حوزه مغفول یاد می‌شود و آن میزانی که سلامت جسمی برای مردم ملموس است، سلامت روان مورد توجه قرار نگرفته است.

وی گفت: بحث سلامت روان نه تنها در ایران، بلکه در همه جهان نیز ناآشنا برای مردم و مغفول بوده و دانش و آگاهی و یا به عبارت دیگر سواد سلامت روان در جامعه، پایین است.

وی با اشاره به مطالعات انجام ‌شده بر روی افرادی که اختلال روان‌پزشکی داشتند، افزود: براساس نتایج این مطالعه، دو‌سوم از جامعه هدف برای دریافت درمان و خدمات اقدام نکرده‌ بودند و ۶۷ درصد از این افراد بهبود خود به ‌خودی بیماری را دلیلی بر عدم مراجعه به روا‌ن‌پزشک اعلام کردند که این نشان از پایین بودن سطح سواد سلامت روان در جامعه است.

دکتر حاجبی تصریح کرد: مشکل پایین بودن سطح سواد سلامت روان به حدی است که بسیاری از تحصیل‌کرده‌ها نیز تفاوت روان‌شناس و روان‌پزشک را نمی‌دانند و به دنبال آن هستیم که سواد سلامت عموم جامعه را افزایش دهیم که راهکارهایی از قبیل آموزش در مدارس، دانشگاه‌ها و آموزش خودمراقبتی، از جمله رویکردها است.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، هنر را رویکردی برای ارتقای سواد سلامت روان جامعه دانست و خاطرنشان کرد: برگزاری این جشنواره نگاه‌ها را به بحث سلامت روان متمرکز می‌کند و عکاسان می‌توانند با عکسی مفاهیمی از قبیل انگ‌زدایی بیماری‌های روانی، با هم ‌بودن و ... را منتقل کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه