عملکرد ضعیف دولت و مجلس در تعیین مالیات بر سیگار
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، این همایش کمیته ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر امروز با شعار «همه با هم یک صدا برای پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر هم پیمان شویم»  که با همکاری و حضور اعضای ۳۲ انجمن علمی پزشکی برگزار شد.

محمد رضا مسجدی مدیر عامل کمیته ملی پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر مرگ‌های زیر ۷۰ سال را مرگ‌های زودرس عنوان کرد و گفت: بیماری‌های قلبی و عروقی از جمله سکته‌های قلبی، مغزی، فشار خون، سرطان‌ها، بیماری‌های مزمن تنفسی و دیابت علت بیش از ۸۰ درصد مرگ‌ها در کشور هستند که به‌علت مصرف دخانیات، مصرف الکل، تغذیه نامناسب و کم تحرکی، این بیماری‌ها بروز می‌کنند.

وی تأکید کرد: اگر فقط مصرف سیگار و قلیان را کنترل کنیم یک سوم سرطان‌های کشور را کنترل کرده ایم، سالانه ۱۱۵ هزار مورد سرطان جدید در کشور رخ می‌دهد که ۴۰ هزار سرطان را می‌توان با کنترل دخانیات پیشگیری کرد.

رئیس شبکه پیشگیری از بیماری های غیرواگیر با اشاره به اینکه ۳۶۵ هزار بیمار سرطانی در کشور داریم، گفت: بین ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار سرطانی هر سال به این تعداد افزوده می‌شوند و به همین تعداد نیز هر ساله به علت بیماری سرطان فوت می‌کنند.

مسجدی گفت: نقش حاکمیت در بروز این بیماری‌ها ۲۰ تا ۲۵ درصد است، این خود مردم هستند که باید از تغذیه نامناسب، کم تحرکی، استعمال دخانیات و عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر دست بکشند و سواد سلامت خود را بالا ببرند.

وی در ادامه اضافه کرد : ۴۰ سال است که در کشور ما همه چیز را تحریم می‌کنند، اما آمریکایی‌ها هیچ شرکتی را که سیگار و تنباکو به ایران می‌فرستد مورد بازخواست قرار نمی‌دهند باید به مسائل پشت پرده فکر کرد وقتی یک سناتور امریکایی می‌گوید ما تنها با سیگار می‌توانیم مردم ایران را دچار بیماری‌های مختلف کنیم.

رئیس شبکه پیشگیری از بیماری های غیرواگیر ادامه داد: حالا سؤال اینجاست که چرا مصر توانسته قلیان را در قهوه‌سرا و رستوران‌ها ممنوع کند، اما در ایران می‌خواهند این مکان‌ها را خصوصی کنند که فقط به حکم دادستانی بتوان وارد این مکان‌ها شد، مجلس چرا مالیات بر دخانیات را آنطور که باید افزایش نمی‌دهد؟

مسجدی در پایان گفت: متأسفانه دولت و مجلس در تعیین مالیات بر سیگار ضعیف عمل کرده است، اما ترکیه با اعمال مالیات ۷۰ درصدی بر خرده فروشی سیگار بسیار خوب فعالیت داشته است. فارس

پایان پیام/

مطالب مشابه