معاون آموزشی وزیر بهداشت ابقا شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، در متن حکم سعید نمکی خطاب به باقر لاریجانی آمده است: "با توجه به سوابق ارزشمند علمی و اجرایی جنابعالی در عرصه‌های مختلف، بدین‌وسیله به عنوان معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابقا می‌شوید.

گرچه گام‌های دوراندیشانه و موثر جنابعالی در سال‌های اخیر دستاورهای ارزشمندی در آن حوزه پراهمیت به همراه داشته، مع‌الوصف مبتنی بر شیوه گذشته اینجانب در صدور احکام مطالبات کارشناسان این حوزه را یادآور می‌شوم.

1- سال‌های پس از انقلاب اسلامی با توسعه آموزش پزشکی دستاوردهای ارزشمندی در تربیت نیروی انسانی مورد نیاز در راستای خودکفایی کشور به دست آمد که این گسترش علاوه بر جبران  کاستی های گذشته در تامین نیروی انسانی، اثر بخشی فراوانی در مدیریت نظام سلامت و دسترسی به شاخص های ارزنده این عرصه نیز داشت مع الوصف پس از سال ها بازنگری دقیق در شیوه اداره دانشگاه ها تعدد رشته های تحصیلی و تعداد دانشجویان مبتنی بر نیازسنجی سال های آتی کشور، ضروری است که منابع محدود کشور را صرف تربیت نیروهایی نکنیم که در آینده جایگاهی برایشان در نظام ارائه  خدمت تعریف نکرده ایم.

2- اینجانب به همراه بعضی از دوستان در طراحی مدل آموزشی جامعه نگر (COME) حدود سی سال پیش تلاش کردیم و هدفمان تقویت آموزش های جامعه محور (Community based learning) بجای بیمارستان محور (Hospital  based learning) بود. متاسفانه هنوز اکثر رشته های تحصیلی از این شیوه آموزشی محرومند و این خود عاملی است تا دانش آموختگان ما با مشکلات جامعه و نظام ارائه خدمت بیگانه باشند. رسالت ما برداشتن دیوار بین دانشگاه و مردم است که امیدوارم جنابعالی و همکاران ارجمندتان بیشتر بدان بپردازید.

3- سیاست سال های اخیر، افزایش تحصیلات تکمیلی و برچیدن دوره های کوتاه مد ت است این شیوه تربیت نیروی انسانی علاوه بر تحمیل هزینه سنگین، اثربخشی هزینه کرد را زیر سوال می برد و  زیرساخت های نظام ارائه خدمت را که در سال های اخیر با هزینه فراوان تهیه شده به دلیل عدم حضور نیروی انسانی ماهر و مورد نیاز بلااستفاده می گذارد. تربیت نیروهای پرستاری و پیراپزشکی مورد نیاز کشور از این مقوله است. باتوجه به منابع محدود باید دوره ها را کوتاه تر، مهارت ها را افزون تر و نیروی انسانی را کارآمدتر کنیم.

4- استفاده از ظرفیت بی بدیل اندیشمندان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در سیاست گذاری های کلان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سرمایه عظیمی است که غفلت از آن خسرانی جبران ناپذیر خواهد بود. لذا انتظار می رود دانشگاه های ما اتاق فکر کشور برای برنامه ریزی های کلان باشند که جنابعالی می توانید موارد مهم در کلیه حوزه ها را با همکاران ارجمند دانشگاهی در میان بگذارید و نقطه نظرات ایشان را جمع بندی و به عنوان نقشه راه به اینجانب ارائه فرمائید.

5- مستحضرید امروز بیماری های واگیردار نوظهور، بیماری های غیر واگیر و مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت (SDH) مواردی است که نظام سلامت را مورد تهدید جدی قرار می دهد. آموزش و آشنایی دانشجویان با پدیده های فوق در آینده می تواند در کاهش ابتلا و مرگ و میر ناشی از این موارد بسیار موثر باشد.

6- توسعه پزشکی خانواده و نظام ارجاع که اجزای تفکیک ناپذیر یکدیگرند به دلیل کمبود پزشک خانواده معطل مانده، ضروری است با استفاده از ظرفیت کم نظیر پزشکان عمومی و گذراندن دوره های کوتاه مدت از خیل عظیم پزشکان عمومی آموزش دیده در این عرصه بهره ببریم. منتظر ماندن برای فارغ التحصیلی متخصص پزشک خانواده، سال ها این پروژه عظیم ملی را معطل خواهد گذاشت، گرچه فارغ التحصیلان دوره تخصصی مذکور نیز می توانند به عنوان هسته های مرکزی آموزش و پایش مستمر این فعالیت بکار گرفته شوند. ضمنا آموزش پزشکی خانواده نیز باید جزو لاینفک دوره پزشکان عمومی باشد.

7- جهت تغییر سبک زندگی مردم در راستای کاستن از بار بیماری ها لازم است بسته های آموزشی با زبان قابل درک برای گروه های هدف در جامعه تهیه کنیم. رسالت ما علاوه بر آموزش دانشجویان و دستیاران آموزش همگانی در راستای کاهش مشکلات نظام سلامت نیز هست و غفلت از این رسالت اجتماعی مردم را به ناچار به دام آموزش ها و تبلیغات غیر علمی و غیر حرفه ای سایت های رنگارنگ و بی محتوی خواهد انداخت.

8- این روزها مواردی مبنی بر تفکیک آموزش پزشکی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ادغام آن در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح می شود. این رویکرد با توجه به ضرورت بهره گیری آموزش پزشکی از فضا و عرصه بهداشت و درمان تفکیک آموزش از این دو حوزه مهم را غیرممکن می کند. لذا جهت مقابله با این رویکرد غیر منطقی ضروری است جنابعالی و همکارانتان مستندات کافی جهت توجیه عدم امکان این سه جزء تفکیک ناپذیر فراهم نمائید.

امید است با اتکال به خداوند بزرگ و پیروی از مشی اعتدال دولت تدبیر و امید در پیشرفت امور مؤید باشید".

پایان پیام/

مطالب مشابه