تاکید بر حفظ شان و منزلت جامعه پزشکی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، محمدرضا ظفرقندی رئیس شورای عالی و سرپرست سازمان نظام پزشکی در جلسه شورایعالی نظام پزشکی که با حضور سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت و درمان برگزار شد ضمن تبریک انتخاب ایشان به عنوان سرپرست وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: دکتر نمکی از پختگی و تجربه لازم در حوزه بهداشت ، پزشک خانواده و حوزه اقتصاد سلامت برخوردار بوده و صاحب نظر و صاحب سبک در عرصه نظام سلامت است.

وی اضافه کرد : با توجه به این که ایشان در رده ها و بخش های مختلف حوزه سلامت مشغول به فعالیت بوده اند و آشنایی کامل با نقاط ضعف ، قوت و چالش های این حوزه را دارند گفتند: بدیهی است سازمان نظام پزشکی به عنوان بزرگترین نهاد مدنی و صنفی جامعه پزشکی می تواند یک همکار خوب در جهت تحقق اهداف و برنامه های پیش رو و مثبت حوزه سلامت باشد .

ظفرقندی با اشاره به شرایط ناشی از تحریم ها بر کشور اضافه کرد: در درجه اول باید به فکر رفع مشکلات سلامت مردم بود و بعد از آن وظیفه ای که داریم حفظ شأن و منزلت جامعه پزشکی است که موجب حفظ سرمایه اجتماعی نظام سلامت خواهد بود و نباید به حرمت آنها خدشه ای وارد شود زیرا هر گونه بی احترامی به این جامعه در واقع زیر سوال بردن اعتماد مردم و تخریب این سرمایه اجتماعی است و موجب اختلال در پروسه درمان می شود.

سرپرست سازمان نظام پزشکی تصریح کرد : باید آسیب شناسی های لازم در این زمینه انجام شود و هر جا لازم باشد ترمیم هایی انجام دهیم و این مستلزم تلاش و مبارزه بیرونی و پالایش درونی است.

وی خاطرنشان کرد : متاسفانه عده قلیلی که در جامعه پزشکی تخلف می کنند حیثیت کل حرفه را زیر سوال می برند و این سبب می شود تا بعضی رسانه ها هر نوع تخلفی را به کل جامعه پزشکی تعمیم دهند که یکی از مصادیق آسیب به شأن و منزلت جامعه پزشکی همین مسئله است.
وی تاکید کرد باید با وحدت و انسجام برای حل معضلات مختلف جامعه پزشکی از جمله بحث تعرفه واقعی ، مشکلات بیمارستان ها ، ناکارآمدی بیمه ها و .... کار کنیم و رسیدگی به مشکلات سلامت مردم را وجهه اهتمام خود قرار دهیم.

لازم به ذکر است در ادامه این نشست دکتر سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ضمن تشکر و قدردانی از زحمات دکتر حسن قاضی زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت با عنوان این مطلب که کشور روزهای سخت اقتصادی را طی می کند ، بیان کرد : در نظام سلامت نیز دچار مشکلاتی هستیم و این امکان وجود دارد که هر لحظه با گردبادهایی مواجه شویم اما یکی از ارکان اصلی مدیریت نظام سلامت سازمان نظام پزشکی است که بنده شخصا هیچ گاه به عنوان یک سازمان صرفا مدافع حقوق صنف به آن نگاه نکرده ام بلکه این سازمان صنفی است که سلامت مردم را اداره می کند و یک رسالت فراسازمانی و فراصنفی به عنوان طبیب و عضو تیم نظام سلامت بر عهده دارد.

نمکی با اشاره به امکان بروز آسیب های نظام سلامت از تحریم ها افزود: در آینده نیازمند مشارکت بین بخشی عظیمی هستیم که اگر مراقبت های لازم را در این زمینه انجام ندهیم و مشارکت بین بخشی را طلب نکنیم هر روز با یک جریان تازه روبرو خواهیم بود.

سرپرست وزارت بهداشت ادامه داد: اگر تلاش کنیم تا نظام سلامت را به مدارس ببریم و آموزش الگوهای لازم را از مدارس آغاز کنیم دیگر نیازی به این نیست که بار بیماری ها را از طریق ویزیت متخصصان در فیلدهای مختلف پزشکی شناسایی کنیم .

وی خاطرنشان کرد: اگر پزشکی خانواده و سیستم ارجاع و نظام پرداخت را مدیریت می کردیم هزینه های  طرح تحول نظام سلامت منطقی تر می شد که امروز نیز باید با همکاری و هماهنگی هم به این مهم بپردازیم. ایشان دلیل به کار بردن پزشکی خانواده را انجام کار گروهی تمامی اعضای کادر درمان در این طرح دانست و آن را یک کار  تیمی دانست.

نمکی با اشاره به این که باید از ظرفیت های پزشکان عمومی در پیاده سازی پزشکی خانواده و نظام ارجاع بهره مند شویم ، خاطرنشان کرد : برای تدوین گاید لاین ها باید سازمان نظام پزشکی به عنوان قوی ترین ساختار صنفی به ما کمک کند و  نیز باید ساختار مناسب نظارت بر گاید لاین ها را برای اجرا در بیمه ها ایجاد کنیم .

سرپرست وزارت بهداشت در ادامه به مشکلات حوزه داروسازی نیز اشاره کرد و گفت : در صنعت داروسازی کشور اتفاقات نامبارکی رخ داده که باعث آسیب این صنعت شده است و با واردات دارو صنعت داخلی را لگدمال کرده ایم و این در حالی است که حدود 550 میلیون دلار ارز برای داروی ساخت داخل در نظر گرفته شده و حدود 3/1 میلیارد دلار برای واردات دارو اختصاص داده شده است که توازن و تعادلی در این بین مشاهده نمی شود.

وی با تاکید بر این که صنعت داروی کشور حرفهای زیادی برای گفتن دارد تصریح کرد: نه تنها به صنعت دارو کمکی نکرده ایم بلکه فیلتر هایی هم برای همکاران داروساز ایجاد کردیم. البته می توان صنعت دارویی کشور را با امکانات موجود ظرف مدت یکسال دگرگون کرد. قیمت داروها نیز باید اصلاح شود چون انقباضی است اما مشروط بر این که بیمه ها هزینه ها را تقبل کنند و باری بر دوش مردم نباشد.

نمکی در بخش دیگری از سخنان خود به آلوده شدن نگاهها نسبت به جامعه پزشکی اشاره کرد و گفت : مقداری از این نگاه آلوده از درون حاصل شده و مقداری از آن هم از بیرون نشأت گرفته که باید با همکاری هم نسبت به رفع آن تلاش کنیم .

وی تاکید کرد : باید مکانیزم هایی در سازمان نظام پزشکی تعریف شود تا همه بدانند که اگر کوچکترین تظلمی روی دهد فورا به آن رسیدگی خواهد شد و نیاز به مرجعی خارج از سازمان نظام پزشکی نداریم و مسائل حرفه در درون خودمان حل و فصل خواهد شد.

سرپرست وزارت بهداشت خاطرنشان کرد : وزارت بهداشت در درجه اول متولی سلامت مردم است و باید با همکاری سازمان نظام پزشکی در جهت احقاق حقوق شهروندی گام برداریم و اجازه ندهیم تا مسائل پزشکی خارج از حرفه به بحث و بررسی گذاشته شود .

نمکی در پایان یاد آور شد: باید توسعه خدمات بستری و سرپایی را متوازن با هم جلو ببریم که می توان یک پروتکل در این زمینه تعریف کرد و از ظرفیت و توان انجمن های علمی و سازمان نظام پزشکی با تشکیل یک  اتاق فکر استفاده کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه