کمتر از یک درصد مرگ و میرها ناشی از سرطان است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، عباس حاجی فتحعلی گفت: هنوز علت سرطان‌ها  شناخته نشده است و فاکتورهای متعددی در افزایش خطر ابتلا به سرطان‌ها نقش دارند که تابش اشعه، استرس، تغذیه برخی از این فاکتورهای مهم هستند؛ همچنین فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در ابتلا به سرطان‌ها نقش ایفا می‌کنند، هرچند هر نوع سرطان به‌صورت اختصاصی می‌تواند ریسک فاکتورهای خاصی داشته باشد.

وی در ادامه گفت: در بروز سرطان‌ها و بیماری‌های خونی داشتن عامل زمینه‌ای مهم است و ابتلا به زمینه‌های ژنتیکی مثل سندرم داون، انجام شیمی‌درمانی، قرار گرفتن تحت تأثیر عوامل شیمیایی، مواجهه با استرس زیاد و حتی مصرف بیش از اندازه مواد آرایشی ممکن است در بروز این بیماری‌ها دخیل باشند.

حاجی فتحعلی افزود: امروزه تعداد بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان به‌صورت قطعی درمان می‌شوند و درمان در سرطان‌ها به‌ویژه سرطان‌های خون روزبه‌روز در حال تغیراست و هر روزه شاهد ورود داروهای جدید به عرصه درمان  سرطان‌ها هستیم  که هرکدام آمارهای بسیار امیدوارکننده‌ای در رابطه با درمان قطعی بیماران ارائه می‌دهند.

رئیس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان طالقانی تاکید کرد: پیوند مغز استخوان یکی از روش‌های درمانی در حال اجرا در بیمارستان آیت ا... طالقانی است، تاکنون بیش از ۱۰۰۰ پیوند در بخش پیوند مغز استخوان این بیمارستان انجام‌ شده است و آمارهای ما در این بخش بسیار امیدوارکننده است و همپای آمارهای کشورهای پیشرفته دنیا جلو می‌رود؛ بیماران مبتلا به سرطان، سرطان‌های خونی و حتی برخی از بیماران غیر سرطانی جواب بسیار مناسبی به درمان پیوند می‌دهند.

وی ادامه داد: بسیاری از بیماران ما درمان شده و به کانون خانواده‌های خود بازگشتند که تعداد آنان بسیار بیشتر از موارد درمان نشده، است. می‌توان گفت کمتر از ۲۵ درصد از بیماران به این درمان پاسخ نمی‌دهند.  

حاجی فتحعلی گفت: امروزه دیگر جای نگرانی نیست و سرطان پایان زندگی نیست و این تصور که فرد مبتلا به سرطان دیگر امیدی ندارد، سال‌هاست که رخت بربسته است.

این متخصص بیماری های خونی با بیان این مطلب که هر روز امید به زندگی و جواب قطعی به درمان در سرطان‌ها در حال افزایش است، گفت: تشخیص زودهنگام و درمان به‌موقع سرطان، رابطه تنگاتنگ بیمار و خانواده‌اش با پزشک نقش بسیار مهمی در بهبود و کاهش عوارض درمان بیماری دارد و مراقبت و نگهداری بیمار پس از پیوند در بخش پیوند باعث جلوگیری از انتقال عفونت‌های خطرناک  و درنتیجه افزایش درمان قطعی می‌شود.

وی در ادامه برخورداری از روحیه  بالا، امید و توکل به خداوند را یکی از فاکتورهای بسیار اساسی و مؤثر در روند درمان برشمرد و تأکید کرد: آنچه بیمار را از پای درمی‌آورد یا باعث پاسخ خوب یا متوسط وی به درمان می‌شود، خود بیماری نیست بلکه نحوه پذیرش بیمار، طرز مقابله‌اش با بیماری و همکاری در درمان است که این موضوع یک رکن اساسی در درمان فرد محسوب می‌شود.

حاجی فتحعلی اضافه کرد: هر سرطانی، کشنده نیست و متأسفانه نام این بیماری باعث هراس افراد می‌شود. انواع متعدد سرطان خون وجود دارد که تعداد زیادی از آن‌ها اصلا نیازی به درمان ندارند و صرفا بیمار تحت نظر قرار می‌گیرد.

رئیس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان طالقانی با اشاره به‌ سختی عوارض درمان در بیماران سرطانی گفت: بیمارانی که از روحیه خوبی برخوردارند و از این بیماری نمی‌ترسند، راضی به رضای خدا بوده و به وی توکل کردند، به پزشک خود اعتماد کرده و در درمان همکاری می‌کنند، پاسخ مناسب‌تری به درمان می‌دهند و درمان‌شان بهتر بوده است.

به گزارش ایسنا حاجی فتحعلی در پایان ضمن آرزوی سلامتی برای تمامی افراد خاطرنشان کرد: ترس از سرطان یک تابوی بد است که در جامعه ما و سایر جوامع بشری اتفاق افتاده است، اما امروزه دیگر نباید از سرطان‌ها بترسیم؛ چرا که تعداد بیمارانی که مبتلا به سرطان می‌شوند و جواب قطعی از درمان می‌گیرند، بسیار زیاد است و افرادی که درمان شده و به کانون اجتماع و خانواده بازمی‌گردند، بسیار بیشتر از افرادی است که در اثر عدم درمان و عوارض درمان، فوت کرده و زندگی‌شان خاتمه می‌یابد.

پایان پیام/

مطالب مشابه