مصرف نوشابه بعد از ورزش باعث آسیب به کلیه‌ها می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، نوشیدن نوشابه خنک پس از ورزش کردن در دمای بالا با احساس خوشایند و شاداب کننده‌ای همراه است. هرچند، تازه‌ترین بررسی‌ها حاکی از آن است که این کار علاوه بر آنکه موجب از دست رفتن آب بدن می‌شود در عملکرد کلیه‌ها نیز اختلال ایجاد می‌کنند.

نوشابه‌های کافئین‌دار که سرشار از فروکتوز هستند در تمامی نقاط جهان شناخته شده‌اند. نقش این نوشیدنی‌ها در بحران‌های چاقی و دیابت مورد انتقاد بوده و نتایج بررسی اخیر حاکی از خطر دیگری است که مصرف این نوشیدنی‌ها برای سلامتی به همراه دارد.

گروهی از متخصصان تغذیه و سلامت در آمریکا به تازگی تاثیر مصرف نوشابه را بر سلامت کلیه‌ها موقع ورزش کردن و پس از آن مورد ارزیابی قرار دادند.

زمانیکه در محیط‌های‌ گرم ورزش می‌کنیم جریان خون در کلیه‌ها کاهش پیدا می‌کند این شرایط  به تنظیم فشار خون و ذخیره آب بدن کمک می‌کند. این واکنش طبیعی به حساب می‌آید و با خطری همراه نیست. اما در شرایط بالینی افت ناگهانی جریان خون در کلیه‌ها به نارسایی حاد کلیه‌ها منجر می‌شود زیرا با کاهش اکسیژن دریافتی بافت‌ها همراه است.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، پیش‌تر نیز نتایج مطالعات حاکی از آن بوده که ورزش کردن به طور کلی و به ویژه در دماهای بالا شاخص‌های نارسایی حاد کلیه‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین نتایج بدست آمده در بررسی اخیر نشان می‌دهد مصرف نوشابه‌های سرشار از فروکتوز خطر نارسایی حاد کلیه‌ها را در موش‌هایی که دچار کمبود آب هستند، افزایش می‌دهد. ایسنا

پایان پیام/

مطالب مشابه