طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال در مناطق جنوب شرقی کشور اجرا می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، علیرضا رییسی  امروز در نشست خبری با اشاره به اقدامات موثر و موفق وزارت بهداشت در حوزه واکسیناسیون، اظهار داشت: طی دو دهه اخیر، ایران، همگام و همزمان با سایر کشورها در ریشه کنی بیماری های واگیر و واکسیناسیون اقدام کرده است و امروزه به طور قابل ملاحظه ای بیماری های واگیر ریشه کن شده است. 
 
رئیسی در ادامه با اشاره به موفقیت ایران در ریشه کنی آبله از سال ۸۸ تاکنون گفت: پوشش بالای واکسیناسیون فلج اطفال موجب شد تا بیماری فلج اطفال به میزان  ۹۹ درصد در سطح دنیا ریشه کن شود.  
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه میزان بروز بیماری فلج اطفال در سه کشور نیجریه، افغانستان و پاکستان بیشتر است افزود: ۷۵ تا ۷۹ مورد بیماری فلج اطفال مشاهده شده در دنیا مربوط به دو کشور افغانستان و پاکستان هستند و علیرغم مجاورت ایران با این دو کشور، خوشبختانه به دلیل اقدامات پیشگیرانه و واکسیناسیون به موقع، شاهد ابتلا به بیماری فلج اطفال در کشور نبوده ایم.
 
وی درخصوص طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال گفت: به دلیل همجواری ایران با کشورهای افغانستان و پاکستان و خطر بازگشت ابتلا به بیماری فلج اطفال از این کشورها به منطقه جنوب شرقی کشور، طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال در دو نوبت با فاصله یک ماهه در این منطقه انجام می شود و گروه هدف در این طرح ۸۰۰ هزار کودک زیر ۵ سال هستند و این طرح به صورت مراجعه خانه به خانه انجام می شود. 
 
رئیسی اضافه کرد: نوبت اول طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال در منطقه جنوب شرقی کشور از ۶ بهمن آغاز می شود و نوبت دوم آن نیز چهارم تا هشتم اسفندماه اجرا خواهد شد.برای ساکنین مناطق شمالی کشور که میزبان مهاجرین خارجی در شهرهای خود هستند نیز، طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال انجام می شود. همچنین برای کودکان زیر ۵ سال که مادران آنها در زندان ها هستند هم، این طرح اجرا خواهد شد.
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه حدود ۲۰ هزار نیروی انسانی در این طرح دخیل هستند افزود: واکسن های مصرفی در این طرح نیز، تولید داخل هستند و در تامین واکسن هیچ مشکلی نخواهیم داشت.
 
وی تاکید کرد: حدود ۱۸ سال است که هیچگونه گزارشی مبنی بر ابتلا به بیماری فلج اطفال در کشور گزارش نشده است، اما به منظور ریشه کنی کامل این بیماری و حفاظت از عملیات ریشه کنی فلج اطفال انجام شده در گذشته، طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال در منطقه جنوب شرقی کشور انجام خواهد شد. 
 
رئیسی با اشاره به برنامه حذف مالاریا در کشور، گفت: بیشترین میزان ابتلا به بیماری مالاریا به کشورهای افغانستان و پاکستان اختصاص دارد. همچنین در سال ۲۰۰۰ میلادی تعداد بیماران مبتلا به مالاریا ۱۲۰ هزار مورد بوده که در حال حاضر به ۳۷ مورد کاهش یافته است و امیدواریم به ریشه کنی کامل این بیماری در کوتاه ترین زمان دست یابیم. 
 
وی در ادامه با اشاره به اینکه میزان بروز بیماری سل ۱۴۴ در هر هزار نفر است، تاکید کرد: در کشور ترکیه ۶۷ مورد ابتلا به سل در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت وجود دارد و بیشترین موارد ابتلا به بیماری سل در دو کشور پاکستان و افغانستان بوده است. 
 
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: امید است بتوانیم همانگونه که در کنترل و ریشه کنی بیماری های واگیر به موفقیت رسیدیم، در کنترل و کاهش ابتلا به بیماری های غیر واگیر مثل دیابت، فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی و حوادث ترافیکی که مهمترین عوامل خطر برای سلامت هستند نیز، موفق شویم، چراکه ۸۰ درصد عامل مرگ و میرها، ابتلا به بیماری های غیر واگیر است.
 
رئیسی در پایان با بیان اینکه از هر ۳ ایرانی بالای ۲۰ سال، یک نفر دچار اختلالات چربی است، تاکید کرد: در حال حاضر، بیش از ۷۰ درصد افراد جامعه کم تحرک بوده و بیش از ۶۰ درصد جمعیت نیز، افزایش وزن دارند. مصرف نمک بیش از ۲.۵ برابر میانگین مصرف دنیا و مصرف شکر و قند نیز بیش از ۳ برابر دنیا است، بنابراین با اصلاح سبک زندگی و سبد غذایی باید این موارد را به حداقل برسانیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه