بعید است بودجه پیش‌بینی شده برای دارو تخصیص یابد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، مهدی پیر صالحی گفت: نباید در تأمین دارو‌های روتین اشکالی رخ دهد تا مجبور به واردات نشویم.

وی در ادامه گفت: در این شرایط برنامه‌هایی برای سال آینده در دستور کار داریم. به‌عنوان رئیس سازمان معتقدم باید داروی باکیفیت برای مردم تهیه کنیم؛ فارغ از اینکه این دارو تولیدی یا وارداتی باشد، با توجه به تجربه‌ای که در صنعت دارو دارم تحقق این مهم راهی به‌جز صنعت ندارد، صنعت ابزاری برای تأمین داروی مورد نیاز مردم است و باید از آن حمایت و مراقبت کنیم.

رئیس سازمان غذا ودارو با تقدیر از مدیرکل داروی سازمان برای تلاش در بهبود شرایط تأمین دارو، تأکید کرد: نباید در تأمین دارو‌های روتین اشکالی رخ دهد تا مجبور به واردات نشویم، چراکه نوع وارداتی این دارو‌ها نه کیفیت و نه قیمت مناسب‌تری دارد، از این نظر صنعت قطعاً جزء اولویت‌های ما خواهد بود و برنامه این است که به تسهیل روند صنعت کمک کنیم.

پیر صالحی با تأکید بر لزوم برنامه‌ریزی برای تأمین داروها افزود: از سندیکا می‌خواهم که پیشنهادی برای بهتر شدن روند، اصلاح و تسهیل امور ارائه دهند.

وی اضافه کرد: در نیمه اول سال با کمبود شدید دارویی مواجه بودیم که با برنامه‌ریزی و پیگیری مناسب، شرایط مدیریت شد و امروز کمبود‌ها حداقلی است، البته نباید به این دل‌خوش باشیم چراکه کمبود یک قلم هم برای مردم کمبود است و باید برای برطرف کردن آن تلاش کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو در مورد تفویض اختیار قیمت گذاری داروهای OTC به سندیکا، اظهار کرد: قیمت‌ها از سوی سندیکا اعلام‌شده بود که سازمان در جلسه کمیسیون قیمت، کارشناسی خود را خارج و تمامی نرخ‌های سندیکا را مورد تائید قرارده و به کارشناسی سندیکا اعتماد کردیم و توصیه می‌کنیم سندیکا نیز همه جوانب را باهم ببینند، مردم در پرداخت مشکل‌دارند و باید حد میانه در قیمت‌گذاری حفظ شود تا هم صنعت منتفع شده و هم‌فشار زیادی به مردم وارد نشود.

پیرصالحی تاکید کرد: اگر قیمت دارو افزایش یابد دو راه پیش روداریم یا پرداختی از جیب مردم باید افزایش پیدا کند یا این‌که بیمه‌ها این اختلاف را جبران کنند، البته این موضوع در بودجه بیمه‌ها دیده نشده و عملاً پرداختی از جیب مردم بیشتر خواهد شد؛ بنابراین موضوع قیمت‌گذاری را پیگیری کردیم و برای اینکه فشاری به مردم وارد نشود با بیمه‌ها و کمیسیون‌ها جلسه داشتیم تا بودجه بیشتری برای بیمه‌ها تخصیص یابد که البته هنوز محقق نشده است، اما آنچه در حوزه کارماست حتما با جدیت پیگیری خواهیم کرد که کمیته قیمت‌گذاری سندیکا رعایت انصاف و عدالت را داشته باشد.

وی در ادامه در مورد مباحث ارزی ماشین‌آلات موردنیاز صنعت داروسازی نیز عنوان کرد: در بانک مرکزی موافقت اولیه برای تخصیص ارز گرفته‌شده بود که با پیگیری، دستور مدیریت برای پرداخت گرفته‌شده و خوشبختانه برای دستگاه‌هایی که از قبل قسمتی از ارز موردنیاز پرداخت‌شده است مجوز گرفته‌شده و امیدواریم واریزی آن‌هم انجام شود تا شرکت‌ها از آن استفاده کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان رئیس سازمان غذا و دارو در پایان گفت: موضوعی که مغفول مانده و همیشه موردتوجه بوده GMP شرکت‌هاست که حتما باید در برنامه زمان‌بندی برای ارتقای GMP و کیفیت فعالیت کنیم، چراکه برای ورود به بازار‌های جهانی نمی‌توانیم این مهم را نادیده بگیریم. همچنین برای حضور در بازار داخلی نیز درحالی‌که شرکت‌های جدیدی در حال اضافه شدن هستند و GMP را رعایت می‌کنند، باقی شرکت‌ها نیز باید برنامه زمان بدنی داشته باشند که به GMP برسند.

پایان پیام/

مطالب مشابه