شاخص های اجتماعی تاثیر بسزایی در بروز سرطان دارند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، اسماعیل اکبری در نشست خبری پنجمین دوره پویش ملی مبارزه با سرطان اظهار داشت: سرطان یک بیماری هوشمند است که در طول تاریخ موفق شده چهره خود را تغییر دهد و برای پیگشیری از این بیماری می‌توان اقدام کرد که البته برخی از اقدامات در این زمینه عام بوده که تعارف است.

وی افزود: برای مقابله با سرطان باید برخی از موارد تغذیه‌ای را رعایت کرد که گاهی امکان آن وجود ندارد. به طور مثال باید از پنیرهای کم چربی استفاده کنیم در حالی که در بسیاری از فروشگاه‌ها پنیرهای پرچرب ارائه می‌شود و یا قیمت بالای گوشت قرمز مانع مصرف آن در برخی از افراد می‌شود.

اکبری در ادامه گفت: ساختار تغذیه ملی باید تغییر کند تا بتوانیم در زمینه پیشگیری از سرطان مؤثر عمل کنیم.البته نباید از شاخص‌های معنوی پیشگیری از سرطان که ا رزان قابل دسترس و مؤثر است غافل شویم، استعمال سیگار مصرف الکل و چاقی عوامل خطر بروز سرطان در بسیاری از کشورها اعلام شده است که در کنار این موضوع نباید از وقوع اتفاقات بد و تاثیر آن در بروز سرطان غافل شد.

پدر پزشکی جامعه نگر تاکید کرد: طلاق، مرگ همسر و شکستگی، زلزله و... از جمله عواملی است که در بروز سرطان می‌تواند بسیار دخیل باشد.

وی خاطرنشان کرد: ناسازگاری همسر بدترین اتفاق در بروز سرطان سینه است و اگر شاخص‌های معنوی بین زن و مرد رعایت شود و مهربانی گسترش یابد قطعا آمار سرطان نیز کاهش می‌یابد.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: هر مسئولی که امید را در جامعه کاهش دهد گویی ویروس بیماری را در جامعه تزریق کرده است لذا نباید از شاخص اعجاب‌آور ا مید در مقابله با سرطان غافل شویم. دنیا برای پیشگیری از سرطان کاهش دخانیات را مدنظر قرار داد که مشخص شد این شاخص در کاهش سرطان ریه مؤثر بوده و در سرطان‌های دیگر نقش پررنگی نداشته است. در حالی که امید سهم پررنگی در این زمینه دارد.

به گزارش فارس اکبری در پایان خاطرنشان کرد: شاخص‌های اجتماعی مهمترین مؤلفه در بروز سرطان است و استرس از همسر می‌تواند سبب بروز سرطان‌های همچون سرطان سینه شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه