کمبود دارویی کشور حداقلی و تحت کنترل است
به گزارش پایگاه خبر پزشکان و قانون، مهدی پیر صالحی در نشست همفکری و افزایش تعامل با اعضای سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی افزود: حفظ و ارتقای صنعت دارو جزء اولویت‌های سازمان خواهد بود.

وی در ادامه گفت: امسال برای کشور و صنعت داروسازی از لحاظ تحریم‌ها سال سختی بود و به طور قطع سال آینده نیز شرایط راحت‌تر نخواهد بود چرا که بعید است بودجه‌هایی که پیش‌بینی‌شده تخصیص یابد. کمبود بودجه خواهیم داشت و صنعت دارو نیز از این موضوع متاثر می شود.

پیر صالحی افزود: در این شرایط برنامه‌هایی برای سال آینده در دستور کار داریم. به‌عنوان رئیس سازمان غذا و دارو معتقدم باید داروی باکیفیت برای مردم تهیه کنیم؛ فارغ از اینکه این دارو تولیدی یا وارداتی باشد، با توجه به تجربه‌ای که در صنعت دارو دارم تحقق این مهم راهی به ‌جز حمایت از صنعت دارو ندارد، صنعت ابزاری برای تأمین داروی مورد نیاز مردم است و باید از آن حمایت و مراقبت کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو تأکید کرد: نباید در تأمین داروهای معمولی مورد نیاز مردم اشکالی رخ دهد تا مجبور به واردات نشویم، چرا که نوع وارداتی این داروها نه کیفیت و نه قیمت مناسب‌تری دارد، از این نظر صنعت دارو به طور قطع جزو اولویت‌های ما خواهد بود و برنامه این است که به تسهیل روند توسعه صنعت دارو کمک کنیم.

وی با تأکید بر لزوم برنامه‌ریزی برای تأمین داروها از سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی خواست که پیشنهادی برای بهتر شدن روند، اصلاح و تسهیل امور ارائه دهند.

پیرصالحی اضافه کرد: در نیمه اول سال با کمبود شدید دارویی مواجه بودیم که با برنامه‌ریزی و پیگیری مناسب، شرایط مدیریت شد و امروز کمبودها حداقلی است، البته نباید به این دلخوش باشیم چرا که کمبود یک‌قلم هم برای مردم کمبود است و باید برای برطرف کردن آن تلاش کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو در مورد تفویض اختیار قیمت‌گذاری داروهای بدون نسخه موسوم به OTC به سندیکا، گفت: قیمت‌ها از سوی سندیکا اعلام ‌شده بود که سازمان غذا و دارو در جلسه کمیسیون قیمت، کارشناسی خود را خارج و تمام نرخ‌های سندیکا را مورد تایید قرار داد. به کارشناسی سندیکا اعتماد کردیم و توصیه می‌کنیم سندیکای دارو نیز همه جوانب را با هم ببینند، مردم در پرداخت مشکل ‌دارند و باید حد میانه در قیمت‌گذاری حفظ شود تا هم صنعت منتفع شده و هم‌فشار زیادی به مردم وارد نشود.

وی خاطرنشان کرد: اگر قیمت‌های دارو افزایش یابد دو راه پیش رو داریم یا پرداختی از جیب مردم باید افزایش پیدا کند یا اینکه بیمه‌ها این اختلاف را جبران کنند، البته این موضوع در بودجه بیمه‌ها دیده نشده و عملا پرداختی از جیب مردم بیشتر خواهد شد. 

پیرصالحی ادامه داو: بنابراین موضوع قیمت‌گذاری را پیگیری کردیم و برای اینکه فشاری به مردم وارد نشود با بیمه‌ها و کمیسیون‌ها جلسه داشتیم تا بودجه بیشتری برای بیمه‌ها تخصیص یابد که البته هنوز محقق نشده است اما آنچه در حوزه کار ماست حتما با جدیت پیگیری خواهیم کرد که کمیته قیمت‌گذاری سندیکا رعایت انصاف و عدالت را داشته باشد.

وی در مورد مباحث ارزی ماشین‌آلات مورد نیاز صنعت داروسازی نیز افزود: در بانک مرکزی موافقت اولیه برای تخصیص ارز گرفته‌ شده بود که با پیگیری، دستور مدیریت برای پرداخت گرفته‌شده و خوشبختانه برای دستگاه‌هایی که از قبل قسمتی از ارز مورد نیاز پرداخت ‌شده است مجوز گرفته‌شده و امیدواریم واریزی آن‌هم انجام شود تا شرکت‌ها از آن استفاده کند.

به گزارش ایرنا رئیس سازمان غذا و دارو در پایان خاطرنشان کرد: موضوعی که مغفول مانده و همیشه موردتوجه بوده GMP (کیفیت تولید) شرکت‌هاست که حتما باید در برنامه زمان‌بندی برای ارتقای GMP (عملیات تولید بهینه) و کیفیت فعالیت کنیم، چرا که برای ورود به بازارهای جهانی نمی‌توانیم این مهم را نادیده بگیریم. همچنین برای حضور در بازار داخلی نیز در حالی‌که شرکت‌های جدیدی در حال اضافه شدن هستند و GMP را رعایت می‌کنند، باقی شرکت‌ها نیز باید برنامه زمان بدنی داشته باشند که به کیفیت تولید بهینه برسند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.