آغاز مرحله دوم طرح واکسیناسیون فلج اطفال در ۹ استان کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، سیدمحسن زهرایی گفت: واکسن فلج اطفال به دو نوع خوراکی و تزریقی تقسیم‌بندی می‌شود و حدود 40 سال است ارائه خدمات واکسیناسیون فلج اطفال در کشور در حال انجام بوده و پوشش ارائه خدمات بالایی در این زمینه داشته‌ایم.

وی در ادامه گفت: این موضوع باعث شده در کشور هیچگونه بیماری فلج اطفال مشاهده نشود و نزدیک به 23 سال است که انتقال منطقه‌ای بیماری فلج اطفال در کشور نداشته‌ باشیم.

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: از آنجایی که بیماری فلج اطفال در کشورهای همسایه ایران مانند افغانستان و پاکستان مشاهده شده است و امکان انتقال آن به کشور ما وجود دارد وزارت بهداشت تصمیم گرفت تا در راستای بالا رفتن مصونیت کودکان نوع تزریقی واکسن فلج اطفال را ارائه دهد.

زهرایی ادامه داد: وزارت بهداشت با همراهی سازمان بهداشت جهانی تصمیم گرفت که نوع تزریقی واکسن فلج اطفال برای بالابردن مصونیت اطفال و حفظ سلامت تنها در برخی کشورهای جهان ارائه دهد تا این بیماری به طور کامل ریشه‌کن و با کنترل و قطع این بیماری جشن ریشه‌کن شدن فلج اطفال برگزار شود.

وی خاطرنشان کرد: پوشش واکسن تزریقی فلج اطفال از سال 1394 در کشور انجام شد و پس از گذشت چند ماه به دلیل وارداتی بودن آن  و کاهش تولید شرکت، برخی از کشورها با کمبود واکسن تزریقی فلج اطفال مواجه شدند و در همین راستا وزارت بهداشت تلاش خود را برای تهیه آن به کار گرفت.

زهرایی تاکید کرد: اجرای طرح واکسیناسیون تزریقی فلج اطفال در سال 94 در استان‌های پرخطر همجوار با کشورهای افغانستان و پاکستان مثل خراسان‌رضوی، هرمزگان،‌کرمان، خراسان‌جنوبی، سیستان و بلوچستان و قم به تمام نوزادان 4 ماهه انجام شد و از آنجایی که با محدودیت تزریق واکسن فلج اطفال در کشور مواجه شدیم، نوبت بعدی ارائه خدمات واکسن از اول بهمن ماه امسال در 9 استان جدید آغاز شده است.

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن اصافه کرد: در حال حاضر این طرح در استان‌های اصفهان، تهران، البرز،  خراسان‌شمالی، بوشهر، فارس، گلستان، مرکزی و یزد اجرایی شده است و خانواده‌هایی که تاریخ  تولد فرزند آنها از اول سال 95 تا کنون بوده است می‌توانند برای دریافت این خدمت به خانه‌های بهداشت منطقه مراجعه کنند.

به گزارش فارس وی در پایان تصریح کرد: این فراخوان برای کودکانی است که در دو سال گذشته واکسن تزریقی فلج اطفال را دریافت نکرده‌اند و هدف اصلی اجرای این طرح بالا بردن سطح ایمنی و سلامت کودکان کشور است.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.