کنترل بیماری‌های غیرواگیر نیازمند توسعه درمان سرپایی است، نه افزایش تخت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، سعید نمکی در نشست کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر اظهار داشت: وقتی قرار است استفاده از فست فود در یک کشور به عنوان یک الگوی تغذیه ای شکل گیرد، سیاستگذاران باید نسبت به آلودگی به این پدیده، دوراندیشی کنند و امروز شیوع بیماری های غیر واگیر، نشانه هایی از بی تدبیری های گذشته ما هستند. 

وی تصریح کرد: اعتقاد دارم که بار بیماری های امروز، تلنبار ندیدن های دیروز ما است. حدود 3 دهه پیش که مسئولیت معاونت بهداشت وزارت بهداشت را بر عهده داشتم، اداره کل بیماری های غیر واگیر را راه اندازی کردیم و آن زمان در منطقه، بحثی از بیماری های غیر واگیر نبود و اگر آن راه را ادامه داده بودیم، وضعیت به مراتب بهتری در سطح جهان داشتیم. 

سرپرست وزارت بهداشت، تاکید کرد: وقتی بیماری های واگیردار کنترل می شوند، سیمای بیماری ها به سمت بیماری های غیر واگیر تغییر می کند، اما در بحث کنترل بیماری های واگیردار، وزارت بهداشت، نقش و رکن اصلی بود و با 5 دلار، فرزندان مان در مقابل 6 بیماری مهلک مسری قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه شدند، اما وقتی گرفتار دیابت و سرطان می شویم، با هزینه های سرسام آور روبرو می شویم و لزوم تقویت مشارکت های بین بخشی، بیش از پیش احساس می شود.

نمکی با بیان اینکه برای کنترل بیماری های غیر واگیر به تدوین نقشه ملی نیاز داریم، افزود: در کشور ما با توجه به تنوع اقلیم و تنوع مشکلات، باید نقشه های محلی برای کنترل بیماری های غیر واگیر تهیه شود چون هیچ استانی الگوی تمام عیار کشور نیست، هیچ شهرستانی از یک استان، الگوی تمام عیار آن استان نیست و روستایی از یک شهرستان، نمونه کامل یک شهرستان نیست و در چنین شرایطی نمی توانیم برنامه ریزی متمرکزی داشته باشیم و نیازمند نقشه های محلی هستیم که با ادغام و تجمیع آن، نقشه ملی تهیه شود.

بنابراعلام وبدا، وی اضافه کرد: در نقشه ملی بیماری های غیر واگیر باید دوباره بیماری های هدف و نقش همه دستگاه ها با منابع مورد نیاز آنها را تعریف کنیم. وزارت بهداشت در کنترل بیماری های غیر واگیر، حداقل نقش را دارد، اما وزارت بهداشت می تواند در سیاستگذاری و بازخورد دادن به دستگاه های اجرایی در این زمینه نقش مهمی داشته باشد و فعالیت های پیشگیرانه از ابتلا به بیماری های غیر واگیر باید در نظام ارائه خدمات، ادغام شوند.

سرپرست وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: برای کنترل بیماری های غیر واگیر نباید تخت های بیمارستانی جدیدی ایجاد کنیم بلکه باید درمان سرپایی را توسعه دهیم. اگر در مراحل اولیه بیماری، بتوانیم بیماری ها را تشخیص دهیم، شاهد پیشرفت بیماری و تحمیل هزینه بر مردم و نظام سلامت نخواهیم بود. باید برای پیشگیری از بیماری های غیر واگیر در کشور بسیج ملی راه اندازی کنیم.

نمکی در پایان اضافه کرد: نباید از ظرفیت های بالای انجمن ها و سازمان های مردم نهاد در پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر غافل شویم، اما آموزش صحیح این گروه ها برای ارائه آموزش به عموم جامعه، مهم است.

پایان پیام/

مطالب مشابه