ساخت دستگاهی برای شناسایی بافت چربی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، بهزاد سیفی، دانش‌آموخته دکتری دانشگاه صنعتی امیر کبیر با اشاره به اهمیت شناسایی خواص مکانیکی بافت نرم برای طراحی و ساخت اندام‌های مصنوعی و پروتزها، گفت: علاوه بر آن از دیدگاه طب سنتی ایرانی خواص مکانیکی بافت چربی زیرپوستی در برخی نقاط بدن که مرتبط با میزان تجمع مایع میان بافتی است، بیانگر میزان سطح سلامت یا علائم بیماری است و با وجود این مهم، درحال حاضر، پزشکان متخصص طب سنتی برای ارزیابی خواص مکانیکی بافت، از روش معاینه با دست بهره می‌برند.

سیفی تاکید کرد: دقت معاینه با دست مستلزم تخصص و تبحر پزشک است، از این رو این روش از دقت کافی برخوردار نیست و بر این اساس در این مطالعات اقدام به ارائه روشی برای کمی‌سازی فرآیند معاینه با دست کردیم.

وی در ادامه گفت: این تحقیق شامل دو بخش "نرم‌افزاری" و "سخت‌افزاری" در تشخیص و درمان است، در مقوله تشخیص در بخش سخت‌افزاری، دو نسخه از یک دستگاه برای انجام تست‌های آزمایشگاهی و بالینی طراحی و ساخته شد که موفق به دریافت تائیدیه ثبت اختراع نیز شدیم.

مجری این طرح با اشاره به دستاوردهای این مطالعات در فاز درمان، اظهار کرد: در این بخش ۸ دستگاه برای کار بر روی نمونه حیوانی طراحی و ساخته شده است. در بخش نرم‌افزاری که شامل مدل‌سازی و مشخصه‌یابی خواص مکانیکی با استفاده از داده‌های آزمایشگاهی است، فرآیند آزمون تشخیصی بر روی حدود ۵۰ نفر از افراد سالم جامعه انجام شده است.

سیفی به منظور تکمیل بانک داده‌ها برای طراحی استاندارد و دامنه پارامترهای تشخیصی برای افراد سالم، نیاز است در آینده آزمون بر روی تعداد بیشتری از افراد انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: این طرح با همکاری دکتر ناصر فتورایی از اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر مهدی علیزاده عضو هیأت علمی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده است، چالش اصلی این تحقیقات را مطالعات در "این‌ویو" (انجام تست بر روی بافت زنده) دانست و ادامه داد: به دلیل اغتشاشات ناشی از فعالیت‌های فیزیولوژیک بدن مانند ضربان قلب و تنفس اندازه‌گیری پاسخ بافت نرم به تحریک مکانیکی دارای چالش است.

مجری این طرح در ادامه غیرتهاجمی بودن، فاقد عوارض جانبی و کاهش هزینه درمان را از جمله مزایای این طرح نام برد و ادامه داد: این تحقیق اولین رساله دکتری در رشته‌های فنی است که هدف آن استفاده از ابزارها و روش‌های مهندسی در طب سنتی ایرانی تعریف شده است.

وی تصریح کرد: تشخیص و درمان با رویکرد کل‌نگری با استفاده از منابع طب سنتی ایرانی از کاربردهای دستاورد این تحقیقات است.

به گزارش ایسنا سیفی در پایان با اشاره به فاز توسعه‌ای این تحقیقات، توضیح داد: به منظور تجاری‌سازی فناوری نیاز است ابتدا نمونه بالینی از نسخه درمانی دستگاه به تعداد حداقل ۲۰ عدد ساخته و بر روی بیماران تست شود. پس از این مرحله مجوزهای مرتبط اخذ شده و محصول وارد بازار خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه