طرح تحول سلامت هزینه های درمان را کاهش داد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، سعید نمکی در همایش بزرگ مردمی کنترل و پیشگیری از سرطان با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در ۴۰ سال گذشته، گفت: در سال ۵۷، از هر هزار تولد زنده، ۱۳۰ نوزاد، قبل از یک ماهگی فوت می‌کردند، ۱۲۰ کودک از هر هزار کودک به یک سالگی نمی‌رسیدند و ۱۵۷ کودک هم به پنج سالگی نمی‌رسیدند.

وی افزود: در ۴۰ سال گذشته از هر ۱۰۰ هزار زایمان، حداقل حدود ۲۴۵ زن از عوارض بارداری و زایمان تلف می‌شدند.

سرپرست وزارت بهداشت تعداد پزشکان شاغل در ۴۰ سال گذشته را ۱۴ هزار و ۷۰۰ پزشک خواند و گفت: در ۴۰ سال گذشته، پوشش واکسیناسیون در کشور حدود ۳۰ درصد بوده است و امروز به برکت انقلاب اسلامی و فعالیت‌های بزرگان سلامت به ۱۴۰ هزار پزشک که پاسخگوی تمام مشکلات نظام ارائه خدمات سلامت هستند، رسیده است.

نمکی در ادامه گفت: در حال حاضر به پوشش صد در صدی واکسیناسیون در کل کشور رسیده‌ایم و میزان مرگ و میر ناشی از عوارض زایمان و بارداری به ۱۹ در ۱۰۰ هزار و مرگ و میر کودک زیر یکسال حداکثر به ۱۳ در هر هزار تولد کاهش یافته است.

وی با اشاره به بیماری‌های غیرواگیر و شیوع آنها در جهان گفت: سرطان‌ها، حوادث جاده‌ای، بیماری‌های قلبی و عروقی، فشار خون و دیابت از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر است.

سرپرست وزارت بهداشت به کاهش چشمگیر ابتلاء به بیماری‌های واگیر و پیشگیری، کنترل و حذف این بیماری‌ها اشاره کرد و گفت: خوشبختانه توانستیم با پوشش واکسیناسیون در کشور، بیماری‌های واگیر را حذف و کنترل کنیم و از بروز آنها پیشگیری کنیم.

نمکی تاکید کرد: توجه همه سازمان‌های مرتبط با نظام سلامت به کنترل و پیشگیری از ابتلاء به بیماری‌های غیرواگیر ضرورت دارد، در راستای طرح تحول سلامت، هزینه‌های کمر شکن درمان کاهش یافت، داروهای بیماری‌های صعب العلاج تأمین شد و در راستای توسعه زیرساخت‌های درمانی گام برداشته شد.

وی اضافه کرد: آموزش سبک زندگی صحیح و تغییر شیوه زندگی در کاهش ابتلاء به بیماری‌های غیرواگیر مؤثر است و بدون تغییر شیوه زندگی ما نمی‌توانیم در برابر بیماری‌هایی مثل سرطان مقاومت کنیم؛ چرا که بدون مشارکت مردم و خیرین حوزه سلامت مقابله با بیماری سرطان و درمان بیماران‌سرطانی کار مشکلی است.

به گزارش ایسنا سرپرست وزارت بهداشت در پایان با اشاره به همکاری و کمک‌های سازمان‌های مردم نهاد در کاهش آلام بیماران سرطانی، افزود: به عنوان سرباز کوچک نظام‌سلامت، دست خیرین و بزرگ‌مردان و زنان حوزه سلامت را میبوسم و پیمان می‌بندیم که در کنار شما جز خدمت به مردم و حرکت در راستای سلامت گام برنداریم.

پایان پیام/

مطالب مشابه