راه اندازی ۸۳ مرکز خدمات جامع بیماران خاص در کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، مهدی شادنوش در اولین کنفرانس مراقبت‌های دهان و دندان بیماران سرطانی که در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، اظهار کرد: تا چندی پیش در معاونت درمان وزارت بهداشت که متولی سطح ۲ و سه خدمات سلامت کشور است، دندانپزشکی به رسمیت شناخته نمی‌ شد، در حالی که حوزه درمان باید پاسخگوی بخش درمانی بیماری‌ های دهان و دندان که یکی از بخش‌های زیر بنایی در حوزه سلامت است، باشد.

شادنوش در ادامه گفت: هر چقدر که امر پیشگیری را جدی بگیریم، بالاخره برخی افراد در کشور، نیازمند درمان در حوزه دندانپزشکی می‌ شوند، اما تا چندی پیش دندانپزشکان عمومی زیر نظر معاونت بهداشت و دندانپزشکان تخصصی زیر نظر معاونت آموزشی بودند.

وی افزود: از خدمات دندانپزشکی در سطح یک صحبت می‌ کردیم، اما کسی پاسخگو نبود که چرا در سطح یک با یونیت و کشیدن دندان کار داریم، در نهایت پس از ۴۰ سال که سیستمی جدید را مدیریت کردیم تا در حوزه دندانپزشکی بتوانیم خدمات درمانی خوب را ارائه دهیم، تا می‌خواهیم کاری کنیم همه می گویند که عاقبت سیستم ارجاع چگونه شد.

رئیس مرکز مدیریت پیوند بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به برخی اقدامات مهم در حوزه بیماران خاص و صعب العلاج در طی یک سال گذشته، تصریح کرد: یک سال پیش وقتی می‌ گفتیم بیمار صعب‌العلاجی داریم که دندان پزشکی آن باید تحت شرایط خاص انجام شود، مرکزی وجود نداشت که بیمار خاص  ما به آن جا مراجعه کند تا تمام خدمات پزشکی را دریافت کند؛ به عنوان  مثال بیماری ای بی باید تحت بیهوشی دندان پزشکی انجام دهد، اما یک سال قبل، هیچ مرکزی برای ارائه خدمات دندانپزشکی به این بیماران وجود نداشت.

شادنوش اضافه کرد: این موضوع زیبنده کشوری که افتخارات بزرگی مانند رتبه‌های بالا در حوزه پیوند اعضا در جهان را در دست دارد، نبود. به دنبال این مساله مراکزی را برای خدمت رسانی به بیماران خاص راه اندازی کردیم.

وی در ادامه از افتتاح هم زمان ۷۵ مرکز تشخیص و غربالگری بیماران سرطان در هفتم بهمن ماه خبر داد و گفت: یکشنبه ۷ بهمن ۹۷، ۷۵ مرکز تشخیص و  غربالگری بیماران سرطانی در سراسر کشور مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، ما در شبکه بهداشت و درمان به مراقبین سلامت آموزش‌های لازم در مورد علائم بیماری سرطان را  آموزش دادیم و در صورت نیاز بیماران در این مراکز به کمک ماموگرافی، آندوسکوپی و کلونوسکوپی تحت اقدامات تشخیصی سرطان قرار می‌گیرند و در صورت لزوم بیماران به سطوح بالاتر ارجاع داده می‌شوند.

شادنوش خاطرنشان کرد: اکنون ۸۳ مرکز جامع بیماران خاص در کشور راه‌اندازی شده است، یکی از خدماتی که در این مراکز به بیماران داده می‌شود خدمات دندانپزشکی است اما در مجموع اگر هماهنگی و آموزش منسجم بین نیروهای ارائه کننده خدمت نباشد به اهداف خود نمی‌رسیم.

رئیس مرکز مدیریت پیوند بیماری های وزارت بهداشت تاکید کرد: امیدوارم آمادگی لازم را برای دنیایی که به سرعت رشد می‌کند داشته باشیم. سال ۱۹۸۰ رشد علم هر ۵۰ سال اتفاق می‌افتد، اما در سال ۲۰۲۵ سرعت رشد علم هر ۷۳ روز خواهد بود؛ باید ما به دنبال این نباشیم از یک طرف عقب ماندگی‌ها را بر طرف کنیم و از طرفی به دنبال رشد باشیم چرا که اگر گرفتار حرف‌های منیتی باشیم و برخی بگویند که این حوزه برای گروه ماست و کسی دیگر ورود نکند به طور حتم آینده خوبی در انتظار ما نخواهد بود.

وی افزود: باید خود تحریمی ها و بزرگ پنداری‌ ها را شکسته و کارها را با خرد جمعی پیش ببریم تا کشور و مردم از فواید آن بهره‌مند شوند.

به گزارش فارس شادنوش در پایان گفت: امیدوارم در آینده‌ای نزدیک تا جایی که ممکن است بیماران از سرگردانی، پرداخت هزینه‌های نابجا و گرفتاری از چنگ افراد سودجو رهایی یابند و هر بیماری بداند مشکل در رنج و بیماری خود را کجا التیام بخشد، همچنان که در سیاستهای کلی سلامت کشور نیز بر این مسئله تأکید شده است که هیچ بیماری جز رنج بیماری، گرفتاری دیگری نداشته باشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه