۱۱ هزار بیمار خاص تحت پوشش بیمه سلامت هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، کوروش فرزین گفت: درباره نحوه محاسبه بیمه بیماران خاص، اظهار کرد: از طرف سازمان بیمه سلامت ابلاغ شد که تعدادی بیمار،‌ تحت عنوان بیماران خاص تحت پوشش بیمه رایگان قرار گیرند؛ بیماران خاص تحت پوشش، شامل ۵ گروه بیماران هموفیلی، دیالیزی، پیوندکلیه، تالاسمی و ام‌اس هستند و ممکن است به تعداد آن‌ها اضافه شود.

وی افزود: بیماران خاص تحت پوشش بیمه در هر صندوقی از صندوق‌های سازمان، اعم از روستاییان، صندوق ایرانیان، کارکنان دولت و سایر اقشار، می‌توانند با ارائه مدارک به واحد بیمه‌گری، از خدمات سازمان استفاده کنند؛ این افراد فرمی مشخص دارند که در اختیار آنها قرار خواهد گرفت، پزشک معالج فرم را تکمیل می‌کند و مدارک درمانی را تحویل می‌دهند و بر اساس شرایطی که در بیمه گری وجود  دارد، فرد مشمول صندوق بیمه خاص خواهد شد.

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران ادامه داد: زمانی که برای بیمار خاص دفترچه صادر شود، هزینه‌های او در قالب بسته خدمتی و بر اساس مصوبه شورای عالی بیمه و مصوبه دولت محاسبه خواهد شد. این افراد از سایر خدمات سازمان مانند سایر بیمه شدگان برخوردار هستند و تنها خدماتی که در بسته بیماران خاص برایشان تعریف و بودجه آن به سازمان داده شده است، با فرانشیز کاهش یافته و یا با فرانشیز صفر ارائه خواهد شد، به‌عنوان نمونه دیالیز بیماران دیالیزی صفر خواهد شد، یا بیماران ام‌اس در دریافت دارو‌ها از فرانشیز بالای ۹۰ درصد برخوردار خواهند بود، در حالی که فرانشیز دارویی ما برای بقیه جمعیت تحت پوشش ۳۰ درصد و سهم سازمان ۷۰ درصد است.

فرزین اضافه کرد: ۱۱ هزار بیمار خاص در تهران تحت پوشش بیمه سلامت هستند؛ بالاترین آمار مربوط به افراد دیالیزی است که از مراکز دیالیزی سرویس می‌گیرند؛ ۱۶ میلیارد تومان در در هفت ماهه گذشته در سال ۹۷ برای افراد دیالیزی هزینه شده است، در سال ۹۶  حدود ۲۷ میلیارد تومان برای بیماران دیالیزی هزینه شده که حجمی قابل توجه از هزینه‌های سازمان را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه گفت: مابقی بیماران مانند بیماران سرطانی، یا بیماران متابولیک به نوعی جزو دسته بیماران صعب العلاج به شمار می‌روند؛ دارو‌ی این بیماران با فرانشیز متغییر در اختیارشان قرار می‌گیرد، درست است که این بیماران جزو بیماران خاص نیستند اما زیر چتر حمایتی سازمان قرار می‌گیرن در چارچوب قوانین سازمان از خدمات بهره می‌برند.

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران با اشاره به اینکه حدود ۴۰ درصد هزینه‌ها، مختص هزینه‌های دارویی است، بیان کرد: دارو‌های شیمی درمانی حدود ۶۰ درصد هزینه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند و جزو بیماران صعب العلاج به شمار می‌روند؛ بیماران تالاسمی و بیمارانی مانند هموفیلی که تزریق خون انجام می‌دهند جزو بیماران خاص هستند و بسته به نوع خدمت، آن را با فرانشیز صفر دریافت می‌کنند.

فرزین خاطرنشان کرد: تمام فاکتور‌های انعقادی برای بیماران هموفیلی رایگان است؛ در رابطه با بیماران نارسایی کلیه، حتی کسانی که پیوند کلیه انجام داده‌اند، درمان آنها با فرانشیز صفر انجام خواهد شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان با اشاره به اینکه میزان هزینه درمان بیماران خاص روندی منطقی دارد، یادآوری کرد: خوشبختانه علی‌رغم تغییراتی که در نرخ ارز به وجود آمده، تغییراتی در حوزه سلامت انعکاس داده نشده است؛ با تخصیص نرخ ارز دولتی افزایش ارزی رخ نداد و امیدواریم با ادامه این روال با کسری بودجه‌ای مواجه نشویم.

پایان پیام/

مطالب مشابه