فرار مالیاتی پزشکان درست نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، بهروز بنیادی در واکنش به برخی گزارشات مبنی بر فرار مالیاتی پزشکان به میزان حداقل شش هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، اظهار کرد: باید به جای کلی گویی بر اساس آمار و ارقام صحبت کرد. ما ۱۲۰ هزار پزشک عمومی، متخصص و فوق تخصص در کشور داریم که هر کدام دارای شماره نظام پزشکی هستند، پزشکان در چند گروه یعنی در مطب خصوصی و یا در درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها مشغول به کار هستند که تمامی اقدامات مالی آنها از این طریق قابل شناسایی است.

وی در ادامه گفت: از طرف دیگر در کل کشور حدود ۱۱۰۰ شهر وجود دارد که اداره امور مالیاتی به راحتی می‌تواند امور مالی آنها را رصد کند. به طور نمونه در شهر کاشمر ۷۰ پزشک متخصص و ۲۰ پزشک عمومی وجود دارند که مطب آنها مشخص است. همچنین پزشکان دارای مأموران مالیاتی خاصی هستند که به مالیات آنها رسیدگی می‌شود.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: پزشکان همچون سایر صنوف مالیات پرداخت می‌کنند. لذا اگر کسی وجود دارد که مالیات نمی‌دهد باید آن مورد خاص پیگیری شود نه این که فرار مالیاتی را به کل صنف پزشکان تعمیم دهند. فعالیت مالی پزشکان به راحتی قابل پیگیری است، کما این که هر سال تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان نظام پزشکی و امور مالیاتی برای موضوع مالیات انعقاد شده است و بر اساس آن عمل می‌شود. خوشبختانه پزشکان تنها گروهی هستند که در اینباره به بهترین شکل به قانون عمل می‌کنند. این حرف‌ها بزرگنمایی است و تنها باعث ایجاد نارضایتی در جامعه پزشکی می‌شود.

بنیادی با اشاره به این که «ممکن است در بین پزشکان همچون سایر صنوف فرار مالیاتی وجود داشته باشد»، در این باره توضیح داد: این موضوع بیشتر در شهرهای بزرگ رخ می‌دهد که باید مأموران مالیاتی در اینباره پاسخ دهند و ورود پیدا کنند. لذا نباید آن را به همه پزشکان تعمیم داد. ضمن این که ۹۵ درصد از مردم دارای دفترچه بیمه هستند وقتی به پزشک مراجعه می‌کنند برگه‌ای از دفترچه آنها نزد پزشک باقی می‌ماند که از آن طریق هم مالیات قابل ردیابی است. اینها همه کار ممیز مالیاتی است که باید به آن ورود پیدا کند.

به گزارش ایسنا وی در پایان با اشاره به این که «موضوع نصب کارت‌خوان هم ارتباطی برای گرفتن مالیات از پزشکان ندارد» گفت‌: ما در مجلس شورای اسلامی قانونی را تصویب کرده‌ایم که همهصنوف ملزم به نصب کارت‌خوان شده‌اند که این هم شامل حال پزشکان هم می‌شود. لذا نباید جامعه را این گونه حساس کرد و شأن خدمتگزاران را زیر سوال برد.

پایان پیام/

مطالب مشابه