آخرین آمار سرطان در کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، علیرضا رئیسی روز یکشنبه در مراسم افتتاح 75 مرکز پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان ‏افزود: در سال 94 تعداد موارد جدید سرطان در هر دو جنس زن و مرد 108 هزار و 798 مورد ‏بود که 54 درصد مردان و 46 درصد از موارد ابتلا را زنان تشکیل می دادند.

وی افزود: در سال 93 بیش از 60 هزار نفر از مردان و در سال 94 بیش از 58 هزار نفر از مردان مبتلا به سرطان شدند.

رئیسی در ادامه گفت: رتبه اول سرطان در مردان ایرانی، سرطان معده است و با اختلاف اندکی سرطان پوست قرار دارد. بعد از ‏آن سرطان پروستات در مردان شایع است و سپس سرطان روده بزرگ و پس از آن سرطان مثانه در مردان ایرانی شیوع دارد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: اولین ‏سرطان در زنان ایرانی، سرطان سینه است، دومین سرطان شایع در زنان، سرطان روده بزرگ با 11.7 درصد و پس از آن به ترتیب سرطان های ‏پوست، معده و تیروئید قرار دارد.‏

رئیسی خاطرنشان کرد: در کشور به مرحله خوبی از ثبت سرطان رسیدیم. البته هدف ما ثبت سرطان نیست، بلکه هدف این است که ‏اطلاعاتی داشته باشیم تا بتوانیم درباره سرطان برنامه ریزی کنیم.‏برنامه ملی ثبت و مدیریت سرطان شامل فرآیندهای اصلی و پشتیبان است ‏که تشخیص و درمان دقیق و مراقبت‌های حمایتی از سیاست گذاری و پژوهش و توسعه زیرساخت‌ها و توانمندسازی را شامل می‌شود. ‏یکی از افتخارات این برنامه حضور سازمان‌های مردم نهاد است، زیرا هیچ کاری در کشور به نتیجه نمی‌رسد، مگر اینکه مردم و ‏سازمان‌های مردم نهاد پای کار باشند.

به گزارش ایرنا معاون وزیر بهداشت در پایان گفت: در سال 1360 قانون ثبت و گزارش اجباری موارد سرطان در مجلس تصویب و در سال 1363 ‏ابلاغ شد. سال گذشته گزارش ثبت سرطان سال 1393 منتشر و وضعیت بروز سرطان انتشار یافت. امیدوارم بتوانیم با برنامه ریزی‌های انجام شده در حوزه پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان موفق باشیم.‏

پایان پیام/

مطالب مشابه