صدور مجوز به منظور مدیریت مراکز شیمی درمانی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، قاسم جان بابایی در مراسم افتتاح همزمان ۷۵ مرکز پیشگیری و تشخیص زود هنگام سرطان، گفت‌: با آغاز طرح تحول سلامت در حوزه درمان سرطان، اقدامات خوبی در راستای حمایت از بیماران انجام شده است و هم برای بیماران سرپایی و هم بیماران بستری در حوزه سرطان بسته‌های حمایتی تدوین و اجرا شد و بسیاری از هزینه‌ها را در قالب برنامه تحول تأمین کرد.

جان بابایی در ادامه گفت: اقدامات زیربنایی و ساخت مراکز تشخیص و درمان سرطان نیز از ابتدای طرح تحول سلامت مورد توجه قرار گرفت؛ چرا که مردم نیاز به درمان مناسب داشتند. بر این اساس ساخت مراکز سرطان در سه تیپ آغاز و سیاست‌گذاری‌های لازم انجام شد. در حال حاضر در برخی از استان‌ها مراکز تیپ یک که بحث پیشگیری و تشخیص زود هنگام سرطان را دنبال می‌کنند، ایجاد شده است و در برخی از استان‌ها هم مراکز تیپ سه شکل گرفته‌اند.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سیمای سرطان به سمت سرطان‌های قابل پیشگیری در حال حرکت است، در این بارهتوضیح داد: بنابراین هدفگذاری ما برای ایجاد مراکز پیشگیری و تشخیص زود هنگام سرطان مناسب بوده است. یکی از مهم‌ترین سیاست‌های ما استانداردسازی خدمات سرطان، مدیریت منابع این حوزه، توسعه شبکه ارائه خدمت، توسعه نیروی انسانی و ثبت اطلاعات سرطان بوده است.

وی افزود: در عین حال برای اولین بار در کشور برای داروهای پر هزینه سرطان و سرطان‌های شایع، گایدلاین و استانداردهای خدمت را به صورت بومی تدوین و ابلاغ کردیم. بر این اساس منابع به خوبی ذخیره شده‌اند. در این زمینه برای سرطان‌های معده، روده بزرگ، ریه، پستان و … گایدلاین بومی نوشته شده است.

جان بابائی اضافه کرد: یکی دیگر از اقدامات ما مدیریت مراکز شیمی درمانی بود؛ به طوری که در حال حاضر بر اساس استانداردهای وزارت بهداشت به مراکز شیمی درمانی مجوز جدید داده می‌شود و مراکزی که استانداردهای لازم را ندارند، اجازه شیمی درمانی نخواهند داشت. در حال حاضر تمام مراکز شیمی درمانی کد شناسه دریافت کرده و در حال رصد و پیگیری هستند. همچنین دستورالعملی برای شیمی درمانی با رعایت اصول بیمار، اصول تهیه دارو و اصول کارکنان تدوین شده و در حال اجرا است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در ادامه اقدامات‌مان بحث توسعه مراکز حمایتی و طب تسکینی در حوزه سرطان هم آغاز شد، گفت‌: خوشبختانه از سال گذشته آموزش‌هایی در زمینه طب تسکینی آغاز شده است و ۲۰ مرکز را آموزش دادیم و امیدواریم که در سال ۹۸ طب تسکینی و حمایتی در حوزه سرطان که مغفول باقی مانده است، پر رنگ‌تر شود. همچنین سند توسعه ملی سرطان را که تدوین شده بود، ابلاغ کردیم. در عین حال مدیریت اطلاعات در این حوزه یکی از مهم‌ترین اقداماتی بود که از زمان دکتر آقاجانی آغاز شد و تاکنون ادامه دارد. سامانه‌ای هم در این زمینه ایجاد شد که دارای اطلاعات برخط پاتولوژی، ثبت الکترونیکی نسخ و … بوده و داروخانه‌ها و بیمه‌ها هم بر اساس این سامانه نسخه پیچی می‌کنند تا هزینه‌های سرطان مدیریت شود.

به گزارش ایسنا، جان بابائی در پایان با اشاره به بهره‌برداری از ۷۵ مرکز پیشگیری و تشخیص زود هنگام سرطان، یادآور شد: باید توجه کرد که نیمی از سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند و ما با این مراکز می‌توانیم ۶۰ درصد جمعیت کشور را در این مراکز دولتی غربالگری کنیم و امیدوارم تا سال آینده در کل کشور این اقدام صورت گیرد و همان طور که سیمای سرطان در حال تغییر است، بتوانیم هزینه‌های سلامت ناشی از سرطان را کاهش داده و عمر مردم را بیشتر کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه