آغاز فرایند بهینه سازی فضای فیزیکی بخش زایمان بیمارستان های دولتی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، قاسم جان بابایی اظهار داشت: ارتقاء سلامت جامعه و فراهم کردن زیر ساخت های مناسب برای برخورداری از جامعه ای پر نشاط و سالم امری ضروری و رسیدن به اهداف توسعه رشد انسانی در گرو آن است. 

وی در ادامه گفت: امروزه نظام های سلامت برنامه خود را بر پایه سلامت خانواده بنا نهاده اند. زنان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند. آنها به عنوان پایه های اصلی خانواده و محور اساسی سلامت، نقش ویژه ای در رشد و پیشرفت جامعه دارند زیرا نه تنها مسئول سلامت خود هستند بلکه بیشترین مراقبت‌ها را برای سلامت و بهداشت خانواده نیز انجام می‌دهند.

جان بابایی افزود: براساس اطلاعات سازمان جهانی بهداشت، زنان به دلیل ایفای نقش های متعدد در خانواده و جامعه، گذراندن دوره های فیزیولوزیکی مختلف مانند بلوغ، قاعدگی، بارداری، زایمان و یائسگی و همچنین، احتمال خطر بیشتر در ابتلا به فقر، گرسنگی و سوء تغذیه، بار کاری زیاد و تبعیض جنسیتی، گروه پرخطر محسوب می‌شوند. از این جهت نیازمند خدمات ویژه پیشگیری، سلامت و درمان هستند و بسیاری از نظام های سلامت مهمترین برنامه های خود را مبتنی بر سلامت این گروه ترسیم کرده‌اند.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: زنان از مردان آسیب‌پذیرترند و در نتیجه بیش‌تر از مردان در جست‌ و جوی خدمات سلامت بر می‌آیند و پاسخ‌گویی به این نیاز وظیفه اصلی نظام سلامت است. هم‌چنین زنان از یک سو محور و مدیر سلامت خانواده و از سوی دیگر یار و همکار ارائه‌دهندگان خدمات در سیستم سلامت هستند و بخش مهمی از فعالیت‌های مربوط به خود مراقبتی، دگر مراقبتی و مراقبت در منزل به عهده آنان است.

وی تصریح کرد: زنان بیشتر از مردان عمر می‌کنند و تصور عمومی بر این است که آنها تندرست تر هستند، عنوان کرد:  علیرغم بالا بودن امید به زندگی زنان، آنها در تمام مقاطع زندگی نسبت به مردان با مشکلات بیشتری در امر سلامت مواجهند به عبارت دیگر بار معلولیت، بیماری و ناتوانی در آنها بالاتر است. استرس، بیماری های قلبی و عروقی، سرطان‌ها، همچنین اختلالات باروری و ابتلا به عفونت‌ها ازشایع‌ترین بیماری‌های زنان است.

جان بابایی اضافه کرد: همچنین شرایط فیزیولوژیک و بیولوژی زنان، باردار شدن و عوارض حاملگی و زایمان، حاملگی و عوارض ناشی از آن زنان را در معرض آسیب بیشتری قرار می دهد که در طرح تحول سلامت در بسته  ترویج زایمان طبیعی اقدامات مهمی در سلامت باروری زنان و  دوران بارداری و مادری سالم صورت گرفته است.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: با اجرای این برنامه در راستای سیاست های جمعیتی،  بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار زایمان طبیعی رایگان در سراسر کشور انجام شده است. همچنین کاهش سزارین به میزان 6.5 درصد مطلق معادل 11.6 درصد پایه و کاهش سزارین بار اول به میزان 5درصد طی اجرای این برنامه رخ داده است. همچنین آموزش رایگان به 750هزار نفر مادر باردار در دوران بارداری جهت توانمند سازی برای باروری و زایمان طبیعی از دستاوردهای دیگر این برنامه برای آشنایی طیف بزرگی از زنان با خطرات سزارین بوده است.
وی گفت: خوشایند سازی فرآیند زایمان طبیعی با ارائه روش‌های دارویی و  غیر داروی کاهش درد زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی یکی دیگر از محورهای برنامه بود که طی آن  تعداد مراکز ارائه دهنده خدمات بی دردی طی مدت اجرای برنامه از 20 مرکز به 220 مرکز افزایش یافت.

وی افزود: به منظور حفظ حریم خصوصی و تکریم مادر باردار، فرایند بهینه سازی و در صورت نیاز توسعه فضای فیزیکی بخش زایمان تمامی بیمارستان دولتی سراسر کشور آغاز شده است. تعداد 366 بیمارستان دولتی مشمول این برنامه  است در این فرایند بخش زایمان به صورت اتاق های تک نفره بازسازی خواهد شد. تاکنون 1400 اتاق تک نفره زایمان طبیعی راه اندازی شده و حدود 400 واحد در حال ساخت است. 

جان بابایی گفت: ارائه خدمت تخصصی در 2700 تخت فعال در 28 بیمارستان تخصصی زنان  از دیگر اقدامات حوزه درمان کشور در راستای حفظ حقوق زنان است.  همچنین 75 مرکز تشخیص و درمان سرطان در 71 شهرستان کشور و با پوشش جمعیت 250 شهر در 7 بهمن ماه افتتاح شد.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: تولید تست FIT در کشور برای سرطان روده بزرگ، راه اندازی آزمایشگاه جامع HPV برای سرطان دهانه رحم و  تامین 50 دستگاه ماموگرافی و نصب آنها در این مراکز  منجر به پیشگیری و تشخیص زودهنگام 40 درصد از سرطان های زنان کشور خواهد شد. 

به گزارش فارس وی در پایان خاطرنشان کرد: یقیناً توجه به نیازهای سلامت، بار بیماری‌ها و مرگ ها در این قشر و نیز مسئولیت سنگین زنان در جامعه و نقش محوری آنها در سلامت و تحکیم خانواده لازمه ارائه پاسخ مناسب نظام سلامت در سیاستگذاری و برنامه ریزی مناسب، جهت رفع نیازهای سلامت آنان و ارتقای کیفیت مراقبت‌های ارائه شده در این قشر است تا بتوان از این طریق سلامت جامعه را به ارمغان آورد.

پایان پیام/

مطالب مشابه