۷۰ درصد پلاکت صرف درمان بیماران سرطانی می شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، بشیر حاجی بیگی گفت: استان‌های لرستان، خراسان جنوبی، کردستان و استان مرکزی دارای بیشترین بانوان اهدا کننده خون در کشور هستند.

حاجی بیگی در ادامه گفت: همچنین استان‌های خراسان شمالی، کردستان، یزد، طی 10 ماه گذشته نسبت به سال قبل بیشترین میزان رشد اهدای خون را در کشور داشته اند.

وی افزود: بیشترین اهدای خون در کشور طی مدت یاد شده مربوط به استان‌های تهران، فارس و خراسان رضوی است همچنین 34 درصد اهدا کنندگان خون در کشور دارای گروه خونی O مثبت بوده اند که بیشترین میزان اهدا کنندگان را شامل می شود.

سخنگوی سازمان انتقال خون ادامه داد: طی ده ماه گذشته نزدیک به دو میلیون و 942 هزار واحد خون و فرآورده های آن شامل گلبول قرمز فشرده ، پلاکت و پلاسما در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور توزیع شده است. گلبول قرمز فشرده برای درمان عزیزان تالاسمی ، جراحی های قلب باز، جراحی های عمومی، کم خونی های مزمن، حوادث و تصادفات همراه با شکستگی استخوان و پارگی عروق، به مصرف می رسد.

به گزارش فارس حاجی بیگی در پایان گفت: پلاسما در سوختگی ها و درمان بیماران کبدی کاربرد دارد و 70 درصد پلاکت به مصرف بیماران سرطانی می رسد.

پایان پیام/

مطالب مشابه