راهکارهایی برای پیشگیری از سرطان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، کیوان بهرامی با اشاره به اینکه بیماری‌های سرطانی اغلب بر اثر سبک زندگی نادرست بروز می‌کنند، اظهار کرد: با رعایت یک سری موارد بهداشتی و حرکت به سمت زندگی سالم از قبیل نکشیدن سیگار، نخوردن مشروبات الکلی، انجام تمرینات ورزشی و داشتن رژیم غذایی سالم و مناسب می‌توان خطر بروز سلول‌های سرطانی و پیشرفت آن‌ها را کاهش داد.

بهرامی افزود: یکی از بهترین راهکارها برای کاهش ابتلاء به سرطان، استفاده از مواد غذایی ضد سرطان در رژیم غذایی روزانه افراد است، برخی از مواد غذایی که سبب ایجاد سلول‌های سرطانی می‌شوند را باید از عادات غذایی روزانه خود حذف کنیم.

وی در ادامه گفت: با انتخاب هوشمندانه مواد غذایی مناسب و سالم می‌توان سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم و در نتیجه از بروز بیماری‌های سرطانی پیشگیری کرد.

 این دکترای تخصصی بیوتکنولوژی و ژنتیک مولکولی ادامه داد: مواد غذایی گیاهی شامل سبزیجات و میوه‌جات، غلات کامل سبوس‌دار و انواع مغزها هستند، این مواد غذایی سرشار از فیبر و آنتی‌اکسیدان بوده و می‌توانند اثرات منفی رادیکال‌های آزاد را در بدن خنثی کنند.

بهرامی تاکید کرد: به هنگام صرف صبحانه از میوه‌جات، انواع مغزها و جو پرک شده استفاده کنید و همچنین برای ناهار اگر از ساندویچ استفاده می‌کنید آن را پر از کاهو و گوجه‌فرنگی کرده، در سالاد خود از انواع لوبیا، نخود و سایر سبزیجات استفاده و از نان‌های قهوه‌ای برای درست کردن ساندویچ استفاده کنید.

وی اضافه کرد: تحقیقات نشان می‌دهد خطر ابتلاء به سرطان در افراد گیاه‌خوار، نسبت به افرادی که گوشت‌خوار هستند ۵۰ درصد کمتر است، چرا که گوشت فاقد فیبر و یا ترکیبات مفید ضد سرطان است، از طرفی گوشت حاوی چربی‌های اشباع است که برای سلامتی مضر می‌باشد، در واقع استفاده از مواد غذایی حاوی چربی می‌تواند سبب تشکیل مواد سرطان‌زا در بدن شود.

این مدرس دانشگاه گفت: بهتر است مصرف گوشت قرمز را کمتر و در عوض سایر مواد غذایی حاوی پروتئین را بیشتر مصرف کنید.

به گزارش ایسنا بهرامی در پایان یادآور شد: مصرف مواد غذایی گیاهی و سبزیجاتی که حاوی پروتئین است را افزایش دهید، تا پروتئین کافی را به بدن خود برسانید، حبوبات حاوی پروتئین و جایگزین مناسبی برای گوشت هستند از جمله انواع ماهی، بوقلمون و مرغ از گوشت‌های کم چربی بوده و می‌توان از آن‌ها بیشتر استفاده کرد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.