طرح تحول سلامت را با قدرت ادامه می دهیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکانو قانون، سعید نمکی امروز (چهارشنبه) با بیان اینکه طرح تحول سلامت یکی از طرح های بنیادین و اساسی دولت تدبیر و امید است گفت:: آقای قاضی زاده هاشمی زحمات زیادی را با همکاری تیم وزارت بهداشت برای این طرح کشید.

وی افزود: کاهش هزینه های کمرشکن از جیب مردم به ویژه در حوزه بستری را مهمترین نقطه قوت طرح تحول سلامت است، پس از تغییر معادل ریالی ارز که از سال 91 سه برابر شد به ویژه در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی طرح تحول سلامت توانست بار سنگینی را از دوش مردم بردارد.

نمکی در ادامه گفت: همچنین در توسعه زیرساخت های نظام سلامت در دورترین نقاط کشور، تهیه دارو برای بیماران خاص و صعب العلاج و ماندگاری پزشکان در نقاط دورافتاده کشور بسیار موثر واقع شد و بر این باورم که طرح تحول محاسن زیادی داشت.

وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت ادامه داد: البته آنچه که در مورد طرح تحول سلامت باید بیشتر به آن می پرداختیم این است که این طرح به زیرساخت ها و مقدماتی مانند پرونده الکترونیک سلامت و تدوین راهنما و گایدلاین های بالینی نیاز داشت که در مواد قانونی 34، 35، 36 و 38 قانون برنامه پنجم به عنوان تکالیف بالادستی برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان های بیمه گر پیش بینی شد.

وی تصریح کرد: از سویی در رابطه با بیمه همگانی سلامت در برخی موارد شاید سنجیده عمل نشد و افرادی تحت پوشش بیمه قرار گرفتند که مستحق پرداخت سرانه از جیب دولت نبودند و در واقع در کنار نیازمندان، افراد توانمندی از مزایای بیمه رایگان بهره مند شدند که پیش از آن به شکل خویش فرما بیمه بودند بنابراین این اقدام از لحاظ اقتصادی طرح را با برخی چالش ها مواجه کرد.

نمکی افزود: از سویی طرح تحول سلامت به منابع پایدار گره نخورده بود و فقط 10درصد هدفمندی یارانه ها را پیش بینی کردیم که دولت بیش از هزار میلیارد تومان به آن اضافه و از منابع عمومی پرداخت می کرد که این اقدام نیز مشکلاتی را برای طرح تحول به همراه داشت.

سرپرست وزارت بهداشت گفت: برخی انتقادها به طرح تحول در برخی موارد درست اما در برخی موارد منصفانه نبوده و دور از انصاف است.

وی خاطرنشانکرد: به طور قطع طرح تحول سلامت را باید با قدرت به ویژه در مورد کاهش پرداختی ها از جیب بیمار ادامه می دهیم. همچنین در سال آینده که ممکن است فشارهای ناشی از تحریم مردم را تحت فشار قرار دهد ادامه این برنامه اهمیت دارد.

به گزارش ایرنا نمکی در پایان با بیان اینکه تهیه دارو برای بیماران خاص و صعب العلاج را با قدرت دنبال می کنیم، تصریح کرد: همچنین تلاش خواهیم کرد در مورد ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و ایجاد انگیزه برای افزایش ماندگاری آنها به گونه ای عمل کنیم که در دورترین نقاط کشور پزشک، کادر پزشکی و پیراپزشکی متناسب و مورد نیاز را داشته باشیم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.