اپلیکیشنی برای مسیریابی نابینایان در ایستگاه راه آهن
به گزارش پایگاه خبری پزشکانو قانون، محمدامین سهرابی از برگزیدگان چهارمین دوره جایزه نوآوری و تحقیقات اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن‌ها (UIC) طراحی اپلیکیشن برای مسیریابی در ایستگاه‌های شلوغ و خیلی بزرگ راه‌آهن را از دستاوردهای تحقیقاتی خود نام برد و گفت: معمولاً افراد در اماکن شلوغ و بزرگ نمی‌توانند مسیر خود را ادامه دهند و یا گم می‌شوند، بنابراین طراحی سیستمی برای هدایت این افراد بسیار ضروری است.

سهرابی در ادامه گفت: این اپلیکیشن که برنامه مسیریابی ویز (WAZE) است، بخشی به نام "واقعیت افزوده" به این برنامه کاربردی اضافه شد، به صورتی که با استفاده از دوربین گوشی همراه مسیر مورد نظر فرد نشان داده می‌شود. این برنامه کاربردی در بسیاری از اماکن کاربرد دارد؛ به عنوان مثال در بیمارستان‌ها که یکسری خطوط راهنما با رنگ‌های مختلف بر روی زمین کشیده شده است، با استفاده از این نرم افزار می‌توان مسیر مورد نظر را پیدا کرد. البته در ایستگاه‌های راه آهن، خطی روی زمین نیست؛ اما با استفاده از دوربین و این برنامه، یکسری خط روی زمین فرض می‌شود که اگر این خطوط دنبال شوند، فرد به‌درستی به مقصد خود می‌رسد.

وی افزود: اگر ۸۰ خط در ایستگاه‌های راه آهن وجود داشته باشد، این برنامه شخص را تا سکو و واگن موردنظر راهنمایی می‌کند، همچنین امکانات دیگری مانند نقاط مختلف ایستگاه از رستوران تا اطلاعات و انتظامات در این اپلیکشین مشخص است و فرد با به‌کارگیری آنها می‌تواند به‌راحتی به مقصد برسد.

این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر ارتباط صوتی را از جمله ویژگی‌های این برنامه کاربردی نام برد و اظهار کرد: از این طریق مسیریابی برای نابینایان تسهیل می‌شود. فرد نابینا با استفاده از مسیریابی صوتی می‌تواند به مقصد برسد.

سهرابی اضافه کرد: با اسکن کردن بلیت توسط نابینایان و یا خواندن کد بلیت، اپلیکیشن اقدام به شناسایی و تأیید این کد می‌کند و از این طریق مسیر در ایستگاه راه‌آهن را به فرد نابینا ارائه می‌دهد.

مجری طرح در پایان با بیان اینکه در این برنامه کاربردی از GPS (مکان‌یاب جهانی) استفاده شده است گفت: از آنجایی که GPS در مکان‌های بسته نمی‌تواند آدرس‌دهی کند، از سیستمی دیگر به نام (LPS) یا مکان‌یاب محلی استفاده شد که برای این منظور تعدادی سخت‌افزار در ایستگاه نصب می‌شود تا هم سرعت پردازش مسیر و هم دقت آن تا حد نیم‌متر افزایش یابد و خطایی نداشته باشد.

به گزارش ایسنا این طرح با راهنمایی دکتر فریدون مقدس‌نژاد عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و کریمی از پژوهشگران برتر اجرایی شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه