باز هم اختلاف بین نظام پرستاری و وزارت بهداشت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، اصغر دالوندی گفت: سامانه ثبت ملی پرستاران با هدف تعیین وضعیت نیروهای شاغل در مراکز درمانی و بیمارستان‌های سراسر کشور راه اندازی شده است؛ امور مربوط به ثبت نام و ثبت مشخصات و وضعیت پرستاران بر عهده وزارت بهداشت است.

دالوندی در ادامه گفت: در این سامانه وضعیت اشتغال پرستاران از قبیل طرحی بودن و استخدام آنها در بیمارستان‌های سراسر کشور تعیین می‌شود و اشتغال پرستاران در بخش‌های دولتی یا خصوصی معین می‌شود.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری افزود: این سامانه با هدف تعیین کمبود نیروی پرستار یا تعداد پرستاران بیکار در سراسر کشور راه‌اندازی شده است.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت برای راه‌اندازی سامانه ثبت ملی پرستاران از سازمان نظام پرستاری درخواست کمک نکرده است به همین دلیل تمام کارهای این سامانه به وسیله معاونت پرستاری وزارت بهداشت انجام می‌شود.

دالوندی درباره آزمون صلاحیت حرفه‌ای در پرستاری گفت: به دلیل موضوعات جزئی درباره تعیین مجری برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ا‌ی با وزارت بهداشت اختلاف نظر داریم و فعلا این طرح متوقف شده است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری خاطرنشان کرد: در آینده‌ای نزدیک درخواست خود را برای تشکیل مجدد شورای صلاحیت حرفه‌ای به سرپرست وزارت بهداشت اعلام می‌کنیم تا این طرح از بلاتکلیفی درآید و وظایف سازمان نظام پرستاری و وزارت بهداشت به طور دقیق تعریف شود.

وی اضافه کرد: پس از برگزاری جلسات صلاحیت حرفه‌ای باید شاخص‌های آزمون صلاحیت حرفه‌ای برای داوطلبان جدید الورود و فارغ التحصیلان جدید مشخص شود زیرا هیچ کدام از این شاخص‌ها را برای سازمان نظام پرستاری شناخته شده نیست.

دالوندی یادآور شد: آزمون صلاحیت حرفه‌ای ویژه پرستاران برای تعیین وضعیت آنها و مشخص شدن صلاحیت‌شان برای اشتغال در حرفه پرستاری در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سراسر کشور انجام می‌شود تا اگر فردی از نظر روحی و روانی شرایط انجام این کار را ندارد در این شغل مشغول به فعالیت نشود.

به گزارش سلامت نیوز رئیس کل سازمان نظام پرستاری در پایان گفت: من از اعضای کمیسیون تلفیق درخواست دارم تاهنگام تعیین بودجه، مشکلات تأمین صلاحیت پرستاران در زمینه اجرای طرح توسعه خدمات پرستاری، کمبود شدید نیرو و فشار بالای کاری را فراموش نکنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه