تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی پیشران‌های اقتصادی جامعه
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، مهدی یوسفی درخصوص خرید تجهیزات پزشکی تولید داخلی و عدم خرید کالاهای وارداتی و چالش های پیش روی شرکت های تولیدکننده تجهیزات پزشکی، اظهار کرد: تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی فقط فرآیند ارائه خدمات درمانی به بیماران در کشور را به عهده ندارند بلکه پیشران های اقتصادی جامعه نیز محسوب می شوند.

یوسفی در ادامه درخصوص ساماندهی سهولت صدور مجوزها برای تولیدکنندگان داخلی، تصریح کرد: در حال حاضر، مبحث اقتصاد مقاومتی و توجه به تولید داخل، در سیاست های کلی سلامت، ابلاغی از سوی  مقام معظم رهبری، مصوبات مجلس شورای اسلامی و همچنین مصوبات هیات دولت کاملا نهادینه شده و هیچ گونه خللی در آن نیست، اما این سیاست ها نیازمند آن است که مجریان بتوانند آنها را به نحو شایسته اجرا کنند. 

وی با بیان اینکه زمانی که در مورد تولید داخل سخن می گوییم، باید امکان فرآوری این محصولات نیز با سهولت وجود داشته باشد و این موضوع به آن معنا است که برای به نتیجه رسیدن محصول، باید تلاش شبانه روزی صورت گیرد، تصریح کرد: برای ایجاد امکان فرآوری محصولات تولید داخل، چند عامل ضروری است که اولین مورد به تامین بودجه و کمک های مالی مربوط است و در این راستا باید تسهیلات و کمک هایی از طریق صندوق های ویژه شرکت های دانش بنیان ارائه شود. در وهله بعدی نیز این محصولات باید توسط اداره کل تجهیزات پزشکی و اداره استاندارد ثبت و نهادینه شود.   

رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی ادامه داد: چنانچه قرار باشد در پروسه فرآوری ها، زمان از دست رفته و فرآیند با کندی پیش رود و یا اینکه به جزییات بی مورد پرداخته شود، امکان نیل به نتیجه میسر نشده و محصولات به عرصه تولید و بازار نخواهد رسید. 

یوسفی افزود: با نگاهی به تاریخ، درخواهید یافت که کشورها در مقاطعی از زمان که تحت فشار بودند، تصمیم گرفتند استقلال خود را بازیافته و روی پایشان بایستند و این استقلال به معنای تولید داخل بوده و تولید داخل نیز به معنای آن است که انحصار تولید داخل را بپذیریم، یعنی چنانچه قرار باشد، کالایی را با کیفیت حتی معادل و کارآیی خوب تحویل جامعه دهیم به طوری که بتواند نیازهای مردم را رفع کند، باید آن را بپذیریم.

وی تاکید کرد: تمام نهادهای تخصصی باید بپذیرند که امروزه کشور ما نیازمند تولید داخل است، حتی اگر کیفیت و تجربه تولید کالاهای تولید داخل به اندازه کالاهایی معادل خودش نباشد.

رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی درخصوص اقداماتی که برای سهولت در فرآیند تولید داخل تجهیزات پزشکی در هیات امنای صرفه جویی ارزی صورت گرفته است، تصریح کرد: چنانچه تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی این باور را داشته باشند که باید از تولیدات داخل حمایت شود، مسلما انجمن ها را تشویق خواهند کرد تا خطوط تولید را با بهره وری بالا ادامه دهند. از طرفی، تولیدکنندگان باید از لحاظ کمک های قانونی و مالی نیز طبق سیاست های راهبردی که در ابلاغیه به دانشگاه ها مورد تاکید دکتر نمکی نیز بوده، مورد حمایت قرار گیرند. 

وی در ادامه با بیان اینکه بسیاری از واحدهای تولیدی در کشور به بخش های سلامت توجه دارند، اظهار کرد: اکثر بخش های سلامت در کشور تحت پوشش دولت قرار دارند، برای مثال، حدود 120 هزار تخت دولتی در کشور وجود دارد که این تخت ها، نیازمند تولیدات تولید کنندگان داخلی ما هستند. بنابراین، ایجاد باور در مصرف کنندگان (که عمدتا بیمارستان های دولتی هستند)، به اینکه به کالاهای داخلی اطمینان کرده و برای مصارف خود کالای تولید داخل تهیه کنند، امری ضروری بوده و در حال حاضر، این باور در مصرف کنندگان، با تلاش های وزارت بهداشت درحال نهادینه سازی است. همچنین، دکتر نمکی نیز براین موضوع تاکید داشته و حمایت از تولید داخل جزو سیاست های ایشان است. 

به گزارش وبدا یوسفی در پایان اضافه کرد: طبق تاکید دکتر نمکی، وارد مقوله سرمایه گذاری منفک از حوزه تعهدات دانشگاه ها در مقوله بیمه شده ایم، تا عملا بتوانیم بارآوری کنیم، به این معنا که بتوانیم کالاهایی را که تولیدکننده در اختیار دانشگاه ها قرار می دهد، به صورت تضمین شده به تولیدکننده برگردانیم، تا تولیدکنندگان با قوت به کار خود ادامه دهند و با پیشبرد این موضوع، متعاقبا تولیدکنندگان را در جریان قرار خواهیم داد.

پایان پیام/

مطالب مشابه