موج اپیدمی آنفلوانزا فروکش کرد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، مسعود مردانی گفت: آنفلوآنزای فصلی که با سه ویروس H1N1 ، H3N2 و B در سراسر کشور رو به همه گیری بود، خوشبختانه با اطلاع رسانی به موقع و رعایت بهداشت فردی و اجتماعی عموم مردم فروکش کرد.

مردانی افزود: در حال حاضر مواردی از ابتلا به آنفلوآنزای فصلی در کشور وجود دارد به طوری که در بیمارستانهای درجه یک تهران 20 تا 30 فرد مبتلا به این بیماری بستری و تحت درمان هستند.

وی ادامه داد: موج شیوع آنفلوآنزای فصلی با ویروس H1N1 از کشور گرجستان آمده بود بنابراین افراد باید از سفرهای غیرضروری به این کشور پرهیز کنند.

عضو کمیته کشوری پیشگیری از آنفلوآنزا گفت: افراد سالم از تماس نزدیک با بیماران مبتلا به آنفلوآنزا پرهیز کنند و اگر این افراد برای مراجعه به مراکز درمانی از منزل خارج می شوند، سعی کنند از ماسک استفاده کنند یا با دستمال کاغذی در حین عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را بپوشانند.

مردانی تاکیدکرد: شست و شوی مکرر دست ها با آب و صابون به ویژه برای بیماران و پس از عطسه و سرفه ضروری است و محلول های ضدعفونی کننده در این زمینه موثر هستند، افراد سالم از دست زدن به چشم، بینی یا دهان خود پرهیز کنند زیرا راه غیر مستقیم انتقال بیماری از این طریق است.

این فوق تخصص بیماریهای عفونی تصریح کرد: بیماران مبتلا به آنفلوآنزا باید از حضور در اماکن شلوغ و تماس با سایر افراد دوری کنند و در صورت در دسترس نبودن ماسک به تعداد کافی می توان از دستمال ضخیم یا ماسک های چندبار مصرف پارچه ای که به طور کامل جلو بینی و دهان را می پوشاند، استفاده کرد.
مردانی اظهار داشت: مصرف فراوان مایعات خوراکی و استراحت در بستر برای بیماران ضروری است و باید تحت نظر پزشک باشند.

گفتنی است بر اساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آنفلوآنزا هنوز در کشور وجود دارد و تعداد مبتلایان به بیش از دو هزار نفر رسیده است.

به گزارش ایرنا بیشترین موارد بیماری های تنفسی شدید از جمله آنفلوآنزا مربوط به استان های کرمان و قزوین بوده است و استان های تهران، اصفهان، خراسان شمالی، همدان، زنجان، گیلان و البرز در رتبه بعدی قرار دارند.

پایان پیام/

مطالب مشابه