افزایش مصرف قرص خواب‌آور زولپیدم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، هومان نارنجی ها درباره مصرف بیش از حد قرص زولپیدم اظهار داشت: مصرف 300 عدد قرص در یک روز بدین معنا است که فرد یکباره بیش از یک مشت قرص را می خورد. این بیمار عجیب می تواند به عنوان یک مورد خاص در تحقیقات اعتیاد مورد بررسی قرار گیرد زیرا این اقدام بیمارگونه باعث اعتیاد و اختلال شدید در فرد می شود.

نارنجی ها افزود: زولپیدم به اسامی تجاری مختلف استیلنوکس در بازار به راحتی و به حتی بدون نسخه عرضه می شود و افراد مصرف کننده این دارو اذعان دارند که برای آرامش، فرار از استرس ها و خواب راحت این دارو را مصرف می کنند.

این پژوهشگر اعتیاد ادامه داد: برخی داروهای اعتیاد آور بدون رصد در کشور در دسترس مردم قرار دارد. سوال اینجاست که چرا سیستم پاسخ دهی سریع در وزارت بهداشت به ویژه در معاونت غذا و دارو برای این موضوع اقدامی نمی کند.

وی تاکیدکرد: سازمان غذا و دارو باید بازار را رصد کند و در صورت مشاهده غیر عادی و رشد روزافزون مصرف برخی داروها، علت یابی کند. این سازمان باید واکنش سریع داشته باشد زیرا تبعات سوء مصرف بعدا موجب گرفتاری های بسیاری به مردم و سیستم پزشکی کشور می شود.

این کارشناس در ادامه تصریح کرد: زولپیدم باید مانند ریتالین جزو داروهای کنترلی قرار گیرد. اکنون 20 عدد ریتالین در بازار آزاد 150 هزار تومان است و بیماران مبتلا به اعتیاد ریتالین به کلینیک های درمان اعتیاد مراجعه می کنند.

نارنجی ها پیشنهاد داد تا در سازمان غذا و دارو بخشی با عنوان «داروهای کنترلی» ایجاد شود تا ضمن رصد بازار و بررسی میزان عرضه و تقاضای داروهای اعتیادآور از پیامدهای نامطلوب گسترش استفاده از برخی داروها پیشگیری شود. 

وی خاطرنشان کرد: ممکن است گاهی به دلیل ناآگاهی و نسنجیده عمل کردن در ورود دارو به سیستم درمان کشور، داروهایی ناکارآمد وارد شود اما باید با تحقیق و بررسی اگر دارویی کارایی لازم را ندارد از سیستم دارو و درمان حذف شود.

به گزارش ایرنا این پژوهشگر اعتیاد در پایان گفت: جمعیت عمومی باید نسبت به خطرات مصرف خودسرانه داروها مطلع باشند چون خطرات آنها بعدا دامنگیر فرد و جامعه می شود و نظام سلامت را با چالش جدی روبرو می کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه