سیلاب خوزستان و لرستان تلفات جانی نداشت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، اسماعیل نجار در مورد آخرین وضعت سیل و آبگرفتگی در استان های خوزستان و لرستان گفت: متولی سیل و سیلاب در کشور وزارت نیرو است و این وزارتخانه باید خروجی سدها، لایروبی رودخانه ها و دیوارهای آنها را مدیریت کند.

نجار افزود: در خصوص سیلاب های اخیر پیش بینی ها از 2 ماه قبل انجام شده بود و از پنجم دی نیز در استان و شهرستان های در معرض خطر 35 جلسه آمادگی و مقابله برگزار شده بود که خروجی این جلسات باعث ترمیم بخشی از دیوارهای رودخانه ها در این دو استان شده بود.

وی ادامه داد: لایروبی رودخانه ها باید به جد پیگیری شود تا از بروز مشکلاتی مانند سیلاب اخیر پیشگیری شود، باید سیل بندها به صورت مستمر مورد پایش قرار گیرند. خوشبختانه از 147هزار کیلومتر رودخانه بزرگ در کشور حدود 10 هزار کیلومتر ساماندهی شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران به موضوع خسارت های سیلاب اخیر در استان خوزستان اشاره کرد گفت: خوشبختانه با انجام تمهیدات یادشده و حضور همه دستگاههای اجرایی و برآوردهای سال 1395 این استان در سیل امسال با وجود دبی (میزان خروجی آب بر حسب مترمکعب بر ثانیه) بیشتر رودخانه ها خسارات های کمتری را شاهد هستیم.

وی در ادامه گفت: در پی بارش های سنگین و افزایش رهاسازی آب از سدهای دز و کرخه در روزهای گذشته روستاهای خوزستان در 6 شهرستان دچار سیلاب شدند که خوشبختانه با تهمیداتی که از سوی مردم و نیروهای امدادرسان اندیشه شد مردم آسیب ندیدند و با یک حرکت جهادی به ترمیم سیل بند شهر رفیع از توابع شهرستان هویزه در غرب خوزستان اقدام کردند.

نجار تصریح کرد: در سفری که روز چهارشنبه گذشته 10 بهمن به همراه رئیس دفتر رئیس جمهوری به استان های خوزستان و لرستان داشتیم. حدود 98 درصد سیلاب مهار شده و آب فروکش کرده بود. مردم و مسئولان دست در دست و با همدلی و همکاری گسترده در حال رفع موانع و بازگرداندن شرایط به حال اول بودند.

رئیس سازمان مدیریت بحران با اشاره به اینکه برای مردمی که در سیلاب های اخیر خساراتی به منازل آنها وارد شده است دستورالعمل هایی وجود دارد، افزود: در صورتی که منازل آنها نیاز به تعمیر داشته باشد مبلغی به عنوان تسهیلات ارزان قیمت و مبلغ بلاعوض دیگری اعطا خواهد شد که مسئولان دستگاه های مرتبط در حال میزان برآورد خسارات هستند و تا حصول و اعلام آن باید منتظر کنیم.

به گزارش ایرنا سیلابی که هفته گذشته بر اثر بارش شدید باران در شهر خرم آباد استان لرستان و سیلابی شدن رودخانه کرخه در استان خوزستان و شهر مرزی «رفیّع» از توابع شهرستان هویزه به راه افتاد، خسارت فراوانی به زیر ساخت های این دو استان وارد کرد اما با گذشت چند روز از آن حادثه طبیعی، آرامش نسبی به مناطق متاثر از سیل و آبگرفتگی در این دو استان بازگشته است.

پایان پیام/

مطالب مشابه