در ایران نیم میلیون بیمار سرطانی وجود دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، پیام آزاده اظهار کرد: امروزه سرطان دومین عامل مرگ و میر در بین مردم دنیا و کشورمان محسوب می‌شود و این موضوع ارتباط مستقیمی با افزایش سن افراد و جمعیت سالمندی دارد.

آزاده افزود: جمعیت کشور‌ها در دنیا رو به افزایش است و همین مسئله سبب افزایش آمار مبتلایان به بیماری‌های مختلف می‌شود، میزان شیوع و بروز بیماری سرطان نیز از این مسئله مستثنی نیست و به همین دلیل میزان مرگ و میر بیماران نیز افزایش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: شیوع سرطان بیشتر در افراد سالمند است و زمانی که جمعیتی رو به پیری پیش می‌رود، مبتلایان به این عارضه نیز افزایش پیدا می‌کند.

این متخصص سرطان تاکید کرد: تغییر سبک زندگی و استعمال دخانیات از علت‌های مهم در بروز و شیوع بیماری سرطان محسوب می‌شوند که در این میان تغذیه نامناسب، چاقی و کم تحرکی در ابتلای افراد به بیماری سرطان بسیار تاثیرگذار است.

آزاده اضافه کرد: با تغییر سبک زندگی از  ۴۰ تا ۵۰ درصد بروز سرطان پیشگیری شده است، امیدواریم این برنامه‌ها در کشورمان اجرایی شود تا آمار مبتلایان به سرطان را کاهش دهیم زیرا سرطان در ایران سالیانه ۱۰۰ هزار نفر را درگیر می‌کند.

وی تصریح کرد: در ایران نیم میلیون بیمار سرطانی شناسایی شده‌اند، از نظر امکانات و تجهیزات در کشورمان مشکلی نداریم و اکثر دارو‌های بیماران سرطانی تحت پوشش بیمه قرار دارند و یا یارانه‌های دولتی به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

دانشیار دانشگاه شهید بهشتی گفت: متاسفانه دستگاه‌های پرتو درمانی در ایران بسیار کم است، اما دولت در این خصوص برنامه‌ریزی خوبی را انجام داده است که امیدوارم این مشکل هرچه سریعتر برطرف شود؛ تعداد جراحی‌های سرطان در کشور در سطح ایده‌آلی قرار ندارد و امیدوارم با تربیت نیرو‌های متخصص این مشکلات برطرف شود.

آزاده خاطرنشان کرد: امروزه وزارت بهداشت در حال بومی کردن گایدلاین‌ها و راهنما‌های بالینی در حوزه سرطان است و ارائه خدمات بهداشتی درمانی به مردم در سطح کشور عادلانه انجام می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان گفت: دارو‌های ساخت داخل از کیفیت و اثربخشی بالایی برخوردار است و در این زمینه هیچگونه مشکلی برای بیماران ایجاد نمی‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه